Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yüksek Güçlü AC Değişken Hızlı Sürücü Pazarında Yeni AC890PXM

Mevcut AC890PX yüksek güçlü AC sürücünün başarısı üzerine inşa edilen modüler ‘M’ varyantı bir set şeklinde tedarik edilmektedir.

Müşteri taleplerine özel çözümler tasarlarken ek yardımcı kontrol cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır; AC890PXM bu bağlamda sistem entegratörlerine ve pano imalatçılarına sürücünün aynı elektrik hücresine sorunsuzca monte edilme esnekliğini sağlar.

Hem sabit hem de değişken tork uygulamalarında geniş bir güç değeri aralığında mevcut olan, ikili-mod AC890PXM endüstriyel süreç uygulamalarında pompa ve motorların kontrolünde enerji tasarrufu sağladığı gibi uygun maliyetli de bir çözüm ortaya koyar.

3 fazlı asenkron veya sürekli mıknatıslı AC motorları kontrol etmek üzere ya da kontrollü doğrultucu kullanımı için tasarlanan hava soğutmalı AC890PXM, 110 – 400 kW güç değerleri arasında mevcuttur.

Üç adede kadar AC890PXM sistemi paralel bağlanarak bu değer 1000 kW’a kadar yükseltilebilir.

2000 kW’a kadar olan daha yüksek güç değerleri için de, güç yoğunluğunu artıran ve geleneksel soğutma şekilleri ile karşılaştırıldığında kaplama alanının önemli derecede düşürülmesine öncülük eden Parker’ın ödüllü gelişmiş soğutucu seçeneği kullanılabilir.

AC890PXM “modüler yapısı” entegratörlere ve pano imalatçılarına önemli sürücü bileşenleri ile kendi elektrik hücrelerine dahil edilmesini sağlar.

Genellikle busbar montajını, ray montajını, sürücü kontrol kablolamasını, PowerPak inverter faz montajındaki ilgili prizi, DC kaynağı ve kapasitör bankalarını içerir.

Geleneksel bağımsız sürücüler ile karşılaştırıldığında bu modüler yaklaşım, kaplama alanını, envanteri ve kablolamayı azaltarak ve tasarım esnekliğini artırarak kullanılan sistemin tasarlayıcısına birçok yarar sağlamasının yanı sıra sürücünün ana elektrik hücresine entegre edilmesini de mümkün kılar.

Ayrıca AC890PXM ortak DC bara, paralel bağlantılar, 12/18/24 pulse ya da kontrollü doğrultucu (AFE) ve 3 faz, 380 V, 415 V, 460 V, 575 V ve 690 V besleme gibi seçenekler sağlamaktadır.

Profibus, DeviceNet, CANopen ve Modbus gibi çok sayıda popüler endüstriyel haberleşmeyi destekleyen, isteğe bağlı haberleşme modülleri sürücünün yeni veya mevcut endüstriyel ağa entegre edilmesine izin verir.

Resolver, artımsal, sinüs/cosinüs ve Endat mutlak enkoder geribildirim opsiyonları mevcuttur.