Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yüksek Çözünürlüklü Enkoder Ailesi: DFS60 Artımlı Enkoder

SICK STEGMANN, 65.536 palse kadar programlanabilen DFS60 serisi ile sınıfının en iyi enkoderini piyasaya sürdü. Uygulama alanına yönelik geliştirilen enkoder teknolojisi, bu enkoderin sunduğu gelişmelerden dolayı ileri doğru önemli bir teknolojik adım atmıştır.

DFS60 serisi 60mm çapında gövdeye sahip yüksek çözünürlüklü artımlı tip enkoderdir. Maksimum 65.536 pals ile DFS60 artımlı enkoder sınıfında tektir. Motor mili ve enkoderin arasındaki elektrik yalıtımı, cihazın parazitlere karşı bağışıklığını ve böylece kullanılabilirliğini önemli ölçüde artıran bir özelliktir. -20°C ve +100°C arası çalışma sıcaklıkları sayesinde DFS60 serisi özellikle zorlu işletme koşullarındaki uygulamalar için uygundur. Bir diğer gelişme, enkoderin yumuşak çalışmasını sağlamaktır. Enkoderin iki rulmanı arasındaki mesafe, 30 mm olarak artırılmıştır. Böylece titreşimler, 12.000 min-1 maksimum çalışma hızında bile minimuma indirilmiştir.

Tüm bu yeniliklere ek olarak, DFS60 serisi enkoderlerde temel unsurlar göz ardı edilmemiştir: 1 ile 65.536 arası pals sayısı, mile geçmeli tiplerde 15 mm’ye kadar iç çap, milli tiplerde 6 veya 10 mm mil çapı, 60 mm gövde çapı, kolay montaj, üniversal kablo çıkışı ve değişken elektriksel arayüzler (TTL ve HTL), enkoder kullanıcılarının temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. DFS60 serisi enkoderler RoHS koşullarına uygundur ve CE ile UL sertifikalarına sahiptir.

Kolay programlama
DFS60 enkoderin programlanması sadece birkaç dakika alır. Programlama standart bir PC veya Notebook kullanarak kolaylıkla yapılabilir. DFS60 enkoder, bilgisayara bir USB programlama kiti yardımıyla bağlanır. Enkoder ayrıca bir besleme kaynağına ihtiyaç duymaz. Programlama enkoderin standart çıkış kablosu veya soketi yardımıyla yapılır. Enkoder bilgisayara bağlandığında, ürünün kodu ve geçerli pals sayısı otomatik olarak okunur ve ekranda gösterilir. Operatör kullanımı kolay olan program ile pals sayısını, çıkış seviyesini ve sıfır pals genişliğini uygulama için gerekli değerlere ayarlayabilir.

Ürün özellikleri;
• Elektriksel çıkışlar; TTL / RS422, HTL / push-pull,
• Face monunt veya servo flanş,
• Tek yönlü veya çift yönlü mile geçmeli tipler,
• Kablolu veya soketli bağlantı,
• 1 … 65,536 pals aralığında programlanabilme.