Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yerli Üretim, Teknolojide Sınır Tanımıyor

Kesintisiz güç kaynakları (KGK) alanında çeyrek asırlık üretim ve teknoloji kültürüne sahip yüzde 100 yerli üretim yapan Enel, 2012 yılında dokunmatik panelli KGK üretimini gerçekleştirdi. Birçok yenilik ve kullanım kolaylığı getiren dokunmatik panel ile kullanıcılar tek bir dokunuşla menüler arasında sınırsızca dolaşabilme imkânına sahip oluyor.

Bilindiği üzere KGK’ler, kritik yükleri besleyen özel teknolojik cihazlardır. Endüstri, sağlık, haberleşme, otomasyon ve birçok farklı alanda kullanılan KGK’ler, sorumlu mühendis veya teknisyenler tarafından yönetilmektedir. Karmaşık bir ön panel yapısı, KGK yönetimini zorlaştırmaktadır. Dokunmatik ekranın sahip olduğu yazılım ve donanım yapısı, kullanıcılara esnek ve kolay bir çalışma alanı oluşturmaktadır. Tek bir dokunuşla çalışma ekranına dönülebilir, uyarıları, giriş-çıkış ve akü bilgileri görülebilir.

Dokunmatik panelin avantajları

Rahat kullanım
Kullanılan TFT LCD panel, yüksek çözünürlük ve kullanıcıyı yormayan ekran kalitesine sahiptir. Dokunma açısına göre 5-11ms tepkime süresine sahip ekranı parmakla veya plastik bir kalemle yönetmek mümkündür. Ana ekranda tek bir dokunuşla istenen parametreleri gösteren çalışma ikonları bulunmaktadır. Bu ikonları kullanarak, tüm bilgilere rahatlıkla erişilebilir.

Dahili SNMP ile sınırsız haberleşme
Ön panelde USB port çıkışı Ethernet yuvası, RS232, RS485 MODBUS, Remote Panel çıkışları bulunmaktadır. Üstün haberleşme seçenekleriyle tüm data kayıtları yazıcıdan çıktı alınabilir veya bilgisayara kaydedilebilir. Ayrıca, dokunmatik panel üzerinde 4 GB microSD hafıza kart yuvası da bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak hafıza kartını kullanmak mümkündür. Dâhili SNMP özelliğiyle 365 gün kesintisiz güç kaynağı takip edilebilir. Bütün KGK’lerin kendine özgü bir web sayfası bulunmaktadır. Web sayfasında, KGK’ye ait kullanma kılavuzu, servis kılavuzu, genel teknik bilgiler, çalıştırma talimatı, arıza giderme yöntemleri, en yakın servis noktaları gibi çeşitli dokümanlar bulunmaktadır.

Her değişiklik kayıt altında tutulur
Giriş, çıkış ve akü akım-gerilim değerlerini trend olarak kayıt edebilme özelliğine sahiptir. Bu özellik ile beraber günün herhangi bir saatinde akım ve gerilim değerlerinde meydana gelen anlık ve sürekli değişimler takip edilebilir, geçmişe dönük kayıtlar incelenebilir. MicroSD hafıza kart desteği ile kayıt süresi artırılabilir.

Programlanabilir Eko-Mod seçenekleri
Dokunmatik panelde, farklı çalışma modlarını otomatik olarak yöneten çok gelişmiş bir ara yüz bulunmaktadır. İstenen tarih saat grubu belirlenerek kritik yükler kaliteli ve temiz (online) bir enerjiyle besleyebilir, mesai saatleri dışında ya da hafta sonları %98 gibi çok yüksek verim değerine sahip Eko-Mod uygulaması kullanılarak, enerji tasarrufu sağlanabilir. İsteğe bağlı olarak tarih-zaman, yüklenme oranı ve giriş gerilim aralığına göre Eko-Mod çalışması bulunmaktadır.

Teknik özellikler

Ekran özelliği
– Çözünürlük: 800 x 480
– Parlaklık: 280 cd/m2
– Kontrast Oranı: 400:1
– Ekran Rengi: 262,144
– Tepki Süresi: 5-11ms
– Arka Plan: LED aydınlatma

Haberleşme özelliği
– USB, RS232/RS485, MODBUS
– 4GB microSD kart desteği
– 4 adet programlanabilir kullanıcı girişi
– 3 (standart) + 4 (opsiyonel) programlanabilir kuru kontak
– Uzaktan izleme paneli
– IP (İnternet Protokolü) tabanlı haberleşme (dahili SNMP)
– Dinamik ya da statik IP üzerinden ağa bağlanma
– Uzaktan izleme ve yönetim
– Gelişmiş izleme özellikleri
– E-mail/PC/Server kapatma desteği
– Uzaktan arıza tespiti

Kullanım kolaylığı
– Kolay erişilebilirlik
– Çoklu menü dil seçenekleri
– Sanal ekran klavyesi
– Farklı kullanıcı tema seçenekleri
– Onay sorgu ekranı