Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yer Tasarrufu Sağlayan Üst Üste Yerleştirilebilir Tasarım R-30iB Kontrolörü

R-30iB kontrolörün, genel hacmi önceki kontrolör modeline oranla h oranında düşüren, yer tasarrufu sağlayan üst üste yerleştirilebilen tasarımı (500 x 600 x 470 mm) sayesinde, çok robotlu kurulumlar için kontrolörler zemin alanından maksimum düzeyde faydalanılabilmesi için üst üste yerleştirilebilir. Ekstra kompakt tasarımı sayesinde toplam hacmi h oranında düşürülmüştür.

Tek robotlu üretim hücrelerine kolay entegrasyonu, alan tasarrufu için her türlü imkanı sağlar. A boyutu bir kontrolör olan kompakt R-30iB için 0.3metrekareden (640mm x 470 mm) daha küçük bir zemin alanı yeterlidir ve ünitenin yüksekliği yalnızca 500 mm’dir. Kompakt boyutları sayesinde, bu kontrolörü standart ve özel makinelerinize veya üretim hücrelerinize ilave bir zemin alanına ihtiyaç duymaksızın kolayca entegre edebilirsiniz.

Çok robotlu sistemlerde, A boyutu bir kontrolör olan yeni R-30iB (maks. 3 üniteye kadar) üst üste yerleştirilebilir ve bu da zemin alanı gereksinimlerini inanılmaz bir oranda düşürür.

Alçak boyutlu tasarımı sayesinde, üst üste yerleştirilen 3 kontrolörün toplam yüksekliği yalnızca 1,5 metredir ve bu da neredeyse B boyutu bir kontrolör olan mevcut R-30iA modelinin yalnızca “bir” ünitesinin yüksekliğine karşılık gelir.

Bu nedenle, 3 robotlu bir robot hücresinde zemin alanından 2/3 oranında tasarruf edebilirsiniz. 

Daha kolay kullanım, daha yüksek iletişim hızları ve eşsiz 4D grafik fonksiyonuyla daha üstün grafik performansı sunar. Ünite, daha hafiftir ve oranında daha az enerji tüketir.

i-Pendant Touch, tamamıyla özelleştirilebilir ekran fonksiyonlarına ve bir grup özel fonksiyon tuşuna sahiptir. Yeni i-Pendant Touch  oranında enerji tasarrufu sağlar.

Özellikleri
• enerji ve ağırlık tasarrufu,
• Standart olarak yeni pratik dokunmatik ekran,
• Hızlı yardım için ek olarak          i-key (i-tuşu),
• Menüleri dolaşmanıza gerek kalmadan harici eksenlere hızlı erişim için özel ilerletme tuşları,
• i-RVision öğrenme/kurulum özelliği (bilgisayarlı veya bilgisayarsız),
• Çoklu pencereli ekran,
• USB port,
• Özelleştirilebilir ekran fonksiyonu, kullanıcı tarafından tanımlanan HTML ekranları oluşturma seçeneği sunar.
• 4D grafik fonksiyonları hem programlayıcılara, hem de sahadaki işletme personeline üstün bir kullanım sunar.

{resim_sol_satir}18{/resim_sol_satir}

4D grafik fonksiyonu
Daha kolay kullanım, daha yüksek iletişim hızları ve  4D grafik fonksiyonuyla daha üstün grafik performansı sunar. 3D grafik modeli ile birlikte 1D görselleştirilen dahili proses bilgisi.

Nokta haritası
Kullanıcının, robot program noktalarını grafiksel olarak ve robot hareket yolunu nokta ve çizgiler halinde görüntüleyerek robotların programlandığı yolu kolayca anlamasını sağlar.

Görsel ilerletme
3D model kullanarak ilerletme yönünü ve mesafesini hızlı ve pratik şekilde onaylar.

Çift kontrollü güvenlik bölgesi 3D modeller (DCS)
Kullanıcıya i-Pendant Touch üzerindeki robot etkin güvenlik bölgelerinin 3D grafik ekranı sunar.

PMC görselleştirme
Çevre cihazlarının çok yollu kontrolü için gelişmiş fonksiyonlarla birlikte entegre yüksek hızlı uygulama PLC’si.
Maksimum enerji tasarrufu
Yeni FANUC enerji tasarruf modülü güç tüketiminin en aza indirilmesine yardım ederken, harici güç açma/kapama, soğutma fanını otomatik durdurma, geliştirilmiş fren kontrolü ve düşük enerji tüketen i-Pendant Touch ise diğer özelliklerinden bazılarıdır. Akıllı güç optimizasyonu ve gelişmiş enerji verimliliği işinize güç katar.

Yeni FANUC R-30iB denetleyiciyle birlikte kullanılan FANUC enerji tasarruf modülü, frenleme sırasında kinetik enerjiyi geri kazanır ve bu enerjiyi bir sonraki hızlanma döngüsünde tekrar kullanılmak üzere sisteme geri besler. Bu özellik, işletmenizin enerji ve maliyet tasarrufu sağlamasına yardımcı olması için geliştirilmiş çok sayıda akıllı ‘sarı’ fikirden yalnızca biridir.
Özellikler
• FANUC Enerji Tasarrufu Modülü (opsiyonel) – geri kazanılan gücü temel kaynağa geri besler.
• Harici güç KAPAMA/AÇMA – üretim araları sırasında denetleyicinin uzaktan KAPALI ve AÇIK konuma getirilmesini sağlayarak genel güç tüketimini düşürür.
• Soğutma fanını otomatik durdurma – vardiya aralarında soğutma fanını kapalı konuma getirerek güç tüketimini düşürür.
• Fren kontrol fonksiyonu – robot belirli bir süre çalıştırılmazsa otomatik motor frenlemesiyle güç tüketimini düşürür.
• Roboguide güç optimizasyon fonksiyonu – belirli bir döngü için güç tüketimini en aza düşürerek robot hareketini otomatik olarak optimize eder.

Maksimum verimlilik
Akıllı robot kol titreşim kontrolü kullanılarak kısaltılan döngü süresi, akıllı hareket optimizasyonu, gelişmiş çift kontrollü güvenlik, gelişmiş fren bırakma, servo sıfırlamalı işleme süresi ve opsiyonel Titreşim Öğrenme Kontrolü (LVC) özelliklerine sahiptir. 

{resim_sag_kucuk}19{/resim_sag_kucuk}Çalışma ve döngü sürelerini düşürmenize yardımcı olacak çok sayıda akıllı fikir ve özelliğe sahip olan yeni FANUC R-30iB, robotlarınızın tam potansiyelini ortaya çıkararak, verimliliğinizi ilk dakikadan itibaren yükseltir.

Özellikler
• Gelişmiş fren bırakma ve servo sıfırlamalı işleme süresi.
• Robot hareket optimizasyonu – belirli bir güç tüketimi seviyesi için döngü süresini en aza düşürür.
• Robot kolu akıllı titreşim       kontrolü – daha yumuşak hareketler sayesinde döngü sürelerini kısaltır.
• FANUC Çift Kontrollü Güvenlik (DCS)  – operasyon süresince akıllı yazılım çözümleriyle, robotlar ve takımlar yüzde 100 güvende.
• FANUC R-30i-B, yeni FANUC CNC kontrol üniteleri 30i/31i/32i Model B (kısa adıyla 3xi-B) serisi ile büyük bir uyumluluk göstermektedir. Bu sayede FANUC otomasyonun her sürecinde tek elden eşsiz çözümler sunabilmektedir.