Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yepyeni Bir Teknoloji Saunders S360 Tip Yeni Nesil Aktüatörler

Neden Saunders S360 Tip Aktüatörler
S360 Tip aktüatörler, mevcut polimer gövdeli EC Tip ve paslanmaz gövdeli SSC Tip aktüatörlerin yerine geliştirilmiş olan ve önceki modellere göre müşterilerin ihtiyaçları dikkate alınarak ilave özellikler eklenmiş olan yeni nesil aktüatördür. Bu özelliklerin başında komple paslanmaz çelik 316 gövde, modüler ve kompakt tasarım, kolay değiştirilebilen kompresör (diyafram baskı parçaları) ve 360 derece çevrilebilen hava bağlantıları sıralanabilir. S360 Tip aktüatörler proseste kullanılmakta olan DN8 ve DN50 çap aralığındaki tüm vanalara takılabilmektedir.

Saunders S360 aktüatörlerin çalışma prensibi
S360 modelleri piston tipi pnömatik aktüatördür ve muadillerine göre daha uzun ömürlü, daha az hava tüketimi olan ve daha küçük boyutlarda üretilen aktüatörlerdir.
Gıda ve özellikle ilaç sektörü gibi hijyenik uygulamalarda gereksinimlerin karşılanabilmesi; kimya sektöründe ise korozyona karşı dirençli bir gövde malzemesi olması sebebi ile aktüatörler 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmektedir.

Saunders S360 aktüatörleri modüler yapan özellikler
S360 Tip aktüatörlerin bağlantı kısmı vana üzerine doğrudan bağlanabilecek şekilde flanşlı ya da gömlekli olarak üretilmektedir. Lite ve Power olarak iki temel modelden oluşmaktadır. Saunders S360 Lite modeli standart uygulamalar ve hat basıncı için kullanılmaktadır; Saunders S360 Power modeli ise hat basıncının fazla olduğu uygulamalarda kullanılan yüksek torklu aktüatörlerdir. S360 tip aktüatörler pratik kompresör değişimi ile hem kauçuk hem de teflon diyaframlar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Düşük ve yüksek torklu aktüatörlerin avantajı
Gıda ve ilaç uygulamalarının %90’ı için S360 Lite model aktüatör kullanılabilmektedir ve Power modelinden %20, EC Tip aktüatörlerden de %27 daha küçük boyutlardadır.

Bu sayede çok fazla sayıda vananın ve aktüatörün kullanılması gereken proseslerde alandan tasarruf sağlayıp ölü bölgeleri azaltarak hem sistemi rahatlatmakta
hem de kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Hat basıncı düşük olduğu halde yüksek tork sağlayan aktüatörler kullanıldığı takdirde vana diyaframı üzerinde gereğinden daha yüksek bir gerilme oluşacak ve bu durum diyafram ömrünü olumsuz olarak etkileyecektir. Yüksek torkun gerektiği uygulamalarda ise Power modeli muadilleri arasındaki en güçlü kompakt modeldir. Ayrıca, kullanıcı ihtiyaçlarında göre Lite ve Power modelleri arasında farklı kombinasyonlar sağlayabilen esnek üretim sistemimiz sayesinde prosese özel çözümler sunulabilmektedir.

Kompresörler (diyafram baskı parçaları) nasıl değiştirilir
Aktüatör boyun kısmı üzerinde kompresörü milden ayıran bir alyan yuvası bulunmaktadır. Bu alyan gevşetilerek mevcut kompresör çıkarılıp yeni kompresör çok pratik bir şekilde kolayca takılabilmektedir.

Hava bağlantısı nasıl çevrilir
Aktüatör gövdesi üzerinde yer alan alyan yuvası gevşetilip aktüatörün üst yarısı komple çevrilerek istenilen pozisyon sağlandığında alyan yuvası sıkıştırılarak hava bağlantısının yönü kolayca değiştirilebilmektedir. (Bu özellik, boyutlara bağlı olarak yalnızca DN8 çaplı aktüatörle de sağlanamamaktadır) Gerekli sıkıştırma işlemi unutulsa bile aktüatörlerin özel tasarımı sayesinde aktüatör üst yarısı çalışma anında ayrılmayacaktır.

Saunders S360 aktüatörlerin çalışma şekli
S360 Lite ve S360 Power aktüatörlerin çalışma şekli tek etkili – normalde kapalıdır. Ayrıca, tek etkili – normalde açık veya çift etkili aktüatörler de S360 Power modeli ile sağlanabilmektedir.

S360 aktüatörlerde flanşlı ya da gömlekli bağlantı kullanılır; çünkü flanşlı bağlantı iki yollu ve blok vanalarda standart olarak sağlanırken; gömlekli tasarım ise somun ve civataları koruyarak hijyenik olması gereken ortamlarda vana üzerinde ölü bölgesiz ve düz bir yüzey sağlamaktadır.

Saunders S360 aktüatörlerin yüzey özellikleri
Saunders S360 aktüatörler standart olarak 25 Ra (0.6 µm) polisajlıdır ve opsiyonel olarak 15 Ra (0.4µm) elektropolisajlı olarak da sağlanabilmektedir.

Tüm S360 aktüatörlerde sarı renkli görsel posizyon indikatörü bulunmaktadır.

Saunders S360 aktüatörlere limit-switchler nasıl takılmaktadır
Tüm S360 aktüatörlerin üzerinde 2 adet 4mm’lik dişli bağlantılı switch yuvası bulunmaktadır. StoneL, Westlock veya ASCO marka switchler Saunders OPTI-SET veya I-VUE Switch Kutusu ile birlikte aktüatör üzerine doğrudan monte edilebilmektedir. Açık ve kapalı pozisyonlar için limit stoplar opsiyonel olarak sağlanabilmektedir. Tüm Saunders S360 modelleri otoklavlanabilmektedir.

Her Saunders aktüatörün üzerinde aktüatör modelini, boyutunu, basınç sınıfını ve hava bağlantısı normunu belirten etiketler yer almaktadır.