Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Tek Kablolu Servo Sürücü Sistemi

Hareket ve kontrol teknolojilerinin önde gelen firmalarından Parker Hannifin, tek kablolu servo sürücü sistemini piyasaya sürdü.

Başarısı kanıtlanmış SME serisi servo motorlar ve TPD-M üç eksenli servo sürücüsünden oluşan yeni sistem, imalatçılara sürücü sisteminin genel karmaşıklığında belirgin bir azalma sunuyor.

Servo motor ve sürücü arasında ayrı güç ve enkoder geri besleme kabloları gerektiren konvansiyonel çözümlerin aksine bu yeni ve inovatif çözümde sadece tek bir kablo bağlantısı yeterli oluyor.

SME serisi tek kablo opsiyonlu servo motorlar yeni ve inovatif bir protokol kullanıyor: Servo motor ve sürücüler için tamamen dijital mutlak geri besleme sistemi Hiperface DSL elektromanyetik gürültüden etkilenmemektedir.

Sistem, enkoder iletişimini motor güç bağlantı kablosuna entegre ediyor ve sürücü ile motor arasında ayrıca bir geri besleme kablosuna olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu yüksek performanslı enkoderin çözünürlüğü tur başına 18 bit ve maksimum rotasyonu 4,096.

SME servo motorlarının mevcut flanş boyutları 60 mm ve 142 mm arasında değişiyor. Nominal tork aralığı 0,35 ve 17 Nm arasında ve nominal hızı ise 7500 d/d’ye kadar çıkıyor. Çok düşük ataletli rotoru sayesinde SME motorları yüksek dinamik gereksinimlerin en çok olduğu, gıda işleme ve paketleme makineleri, malzeme şekillendirme makineleri ve genel fabrika otomasyon uygulamaları için özellikle uygun bir çözüm oluşturuyor.

Parker’ın TPD-M serisi servo sürücüleri ile birlikte kullanıldığında ise benzersiz bir çözüm sağlıyor.

Sadece kablolama masraflarını ve makine üreticileri için makine montaj süresini azaltmakla kalmıyor; aynı zamanda mühendislerin ürünlerini daha küçük bir alanda ve basitleştirilmiş mekanik elemanlarla tasarlamalarına imkân sağlıyor.

TPD-M dünyanın ilk çok eksenli servo sürücü ailesi ve tek bir 50 mm eksen modülüyle 3 adete kadar servo motoru kontrol edebiliyor.

Ayrıca piyasadaki en kompakt çok eksenli sürücü durumunda ve kontrol kabini (pano) boyutlarını küçültmek isteyen makine üreticileri için ideal bir çözüm sunuyor.

Merkezi güç beslemesini kullanması ve ortak bir DC baraya tüm sürücülerin bağlanması, yavaşlayan motorların enerjisinin doğrudan diğer motorların sürücülerine transfer edilmesini sağlayarak enerjiyi verimli kullanmaya olanak tanıyor.