Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Sürücü Ürün Serileri

Kanal partnerleri
Son dönemde gerçekleştirdiği yenilikçi ürün ve çözümlerinden önce, en az bunun kadar önemli olan organizasyonel yapılanması ve yeni kanal partnerleri stratejisinden bahsetmek faydalı olacaktır.

Farklı pazarlarda ve farklı imalat süreçlerinde faaliyet gösteren müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürün ve çözümler kadar; bu ürünlerin onlara en doğru fiyat, temin, destek ve servis hizmetleri ile birlikte sunulması da önemlidir. Ürün spesifikasyonları ne kadar üst düzeyde olursa olsun, ürünlerin yanında sunulan uzmanlık, yetkinlik, esneklik, anlayış gösterebilme kabiliyeti ve müşteri odaklılık en etkin seçim kriterlerindendir.

ABB’yi farklılaştıran en önemli etkenlerden biri de müşterilerimiz tarafında var olan bu beklentilerin en üst düzeyde karşılanmasını sağlayacak güçlü satış, destek ve servis kanal partnerlerinin varlığıdır. Satış kanalı yapılanmasında ve stratejisinde özellikle son bir yılda büyük değişimler gerçekleştiren Türkiye ABB Sürücüler İş Birimi, bu değişimi partnerlerinde büyük gelişmeler sağlayarak devam ettirmektedir.

Sektörel uzmanlıklar ve ürünlerin en üst düzeyde sistem entegrasyonu ile desteklendiği kanal partnerleri ile ABB sürücüler bugün pazarda en etkin satış ve pazarlama alanına sahiptir.
Uzmanlık
Büyüme gösteren endüstrilerin ihtiyaçlarını en etkin şekilde karşılamaya yönelik olarak, ABB yeni ürün stratejileri geliştirmektedir.

Bu endüstrilerde sistemlerin bir parçası olan sürücü uygulamalarının gereksinim duyduğu ihtiyaçların tümüne cevap verebilen ürünler performansı, esnekliği ve maaliyet düşümünü de beraberinde getirmektedir.

Son dönemde pazara sunduğumuz bazı ürün serileri

HVAC pazarına özel bu sürücüler, kendini standart cihazların ötesine taşımakta, sahip olduğu sağlam ve güvenilir donanım yapısının yanı sıra gelişmiş yazılım özellikleri ile uygulamalara tam cevap verebilmektedir.
• Sorunsuz çalışma sağlar
•Bina uygulamaları için EMC filtre, C2 sınıf (1.çevre)/(uzun motor kablo mesafeleri ile)
•EN 61000-3-12, zorunlu akım harmonik standardını karşılar. ABB’nin patentli giriş şok bobini kısmi yüklerde klasik bobinlere oranla yüzde 25’e varan harmonik azalması sağlama
•Çalışma ömrünü uzatan vernikli kontrol kartları
•50°C’de nominal motor güç çıkışı (365 gün/ 24 saat)
• Kullanımı konforlu hale getirir
•Türkçe de dahil birçok dili destekleyen, yardım butonlu gelişmiş kontrol paneli,
•14 değişik hazır HVAC uygulama makrosu,
•İnteraktif asistanlar / devreye alma asistanı, bakım asistanı, hata teşhis asistanı.
• Ve HVAC’ın istediği daha pek çok şey…
•Özel HVAC yazılımı / Örneğin, diferansiyel basınç sinyalleri gibi gerçek proses değerleri sürücüde bar, I/s ve C gibi mühendislik birimlerine dönüştürülebilme,
•BACnet (BTL onaylı), N2, FLN ve Modbus haberleşme standart,
•Standart olarak 2 PID kontrolör,
•Akı optimizasyonu, gürültü azaltma,
•Gerçek zamanlı saat ve takvim, dahili zamanlayıcılar.

ACQ810
Su ve atık su pazarına özel bu sürücüler su ve atık su uygulamaları için idealdir. Tek ve çoklu pompa sistemleri için özel olarak tasarlanmış pompa kontrol fonksiyonları ile çalışma zamanını maksimize eder ve enerji maliyetlerini asgari seviyeye indirir. ACQ810 sürücü modülleri su ve atık su uygulamalarında güvenilir ve etkin pompa kontrolü için ihtiyaç duyulan tüm özelliklere sahiptir.

• Çoklu pompa kontrolü
Çok sayıda paralel pompanın birlikte çalıştığı ve debinin değişken olduğu uygulamalarda ihtiyaç duyulan hızı ve aktif pompa sayısının değişimini kontrol ederek proses koşullarının optimum çalışmasına olanak sağlar. Bu fonksiyon, paralel pompa uygulamalarında en yüksek düzeyde enerji verimli çalışmayı sunmaktadır.

• Pompaya özel korumalar
Debi veya basınç tanımlanmış proses limitleri, kuru çalışmayı engelleme, kavitasyonu engelleme gibi pek çok koruma sayesinde proseste sorunsuz çalışmaya yardımcı olur.

• Debi hesaplaması
Prosesteki debiyi hassas biçimde belirleyen bir debi ölçme işlemi sürücüye entegre biçimde sağlanır. Bu fonksiyon maaliyeti yüksek harici debimetre kullanım gereksinimini ortadan kaldırır.

• Yumuşak dolum özelliği
Pompaya borulardaki debinin yavaşça artmasını sağlayan yumuşak bir kalkış sunar. Bu boruların anlık olarak boşaldığı ve kontrollü boru dolumunun gerektiği sulama sistemleri gibi hatlarda ani basınç yükselmelerini önler, boru şebekesinin ve pompa sisteminin kullanım ömrünü arttırır.

• Pompa eş yaşlanma özelliği
Paralel pompa sistemlerindeki tüm pompaların çalışma süresini uzun dönemde dengeler, pompa ve motorların kullanım ömrü uzatılır, bakım maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olur.
• Yedekleme
Çok sayıda paralel pompa ile birlikte çoklu pompa sistemlerinde güvenilir çalışmayı sağlar. Fonksiyon sistem yedeklemesini sağlayarak, bir ya da daha fazla sayıda pompanın arızalanması veya bakım gerektirmesi durumunda kalan pompaların çalışmaya devam etmesini mümkün kılar.

• Pompa önceliği
Tüketim değerinin talebe bağlı olarak değiştiği sistemler için tasarlanmıştır. Örneğin sürücü, gündüz daha yüksek kapasiteli pompaları ve geceleri daha küçük üniteleri çalıştıracak şekilde programlanabilir. Bu daha iyi bir bakım planlamasına olanak sağlar ve pompaları en verimli noktada çalıştırarak sistemin genel enerji verimini yükseltir.

• Seviye kontrolü
Atık su depolama tanklarının dolumunu veya tahliyesini kontrol etmek için kullanılır. Hızlı rampa başlatma boruların açık tutulması için bir etki yaratır. Ayrıca kullanıcılar pompaların en yüksek verim noktasına bağlı olarak “verimlilik hızını” saptayabilirler. Bu genel enerji tüketiminin en aza indirilmesinde yardımcı olur.

• Pompa temizleme veya sıkışma önleme
Atık su pompa istasyonlarında pompa ve borunun tıkanmasını önlemek için kullanılır. Proses çalışma zamanını maksimize etmek için, pompa çevrimini kesintiye uğratmadan devreye girebilecek şekilde zamanlanabilen bu fonksiyon pompa çarkının temizlenmesini sağlar.

• Uzaktan izleme ve arıza teşhis
Pompa istasyonlarında kullanılan sürücülerde opsiyonel ethernet adaptörü ile ilave cihazlara ihtiyaç duymadan proses verisi, kayıtları ve durum mesajları izlenebilir. Adaptörün web sunucusu işlevselliği uzaktan izleme arayüzünü standart internet tarayıcısına taşır.

• Gereksinim duyulan tüm donanım özellikleri standart
Giriş şok bobini, EMC filtre, Türkçe kontrol paneliACS850
ABB yüksek performanslı makine sürücüleri yüksek hız ve moment kontrolü sağlar. Plastik, baskı, film, malzeme taşıma ve tekstil gibi pek çok endüstride en zorlu uygulamalar için ideal olan ACS850 güçlü donanım ve yazılım özelliklerine sahiptir.
• Yüksek performans için DTC (Direct Torque Control) motor kontrol teknolojisi
• Asenkron ve servo motor kontrolü
• Uygulama programları (IEC-61131) ve teknoloji fonksiyonları
• Ayrılabilir hafıza kartı ile kolay sürücü yönetimi
• Sürücüler arası ortak DC bağlantı ve rejeneratif besleme modül seçenekleri
• Entegre fren kıyıcı
• Data paylaşımı için sürücüler arası haberleşme (D2D link)
• Entegre güvenli moment kapatma (STO) fonksiyonu
• Geniş I/O ve geri besleme seçenekleri

Enerji verimliliği ve tasarruf uygulamaları
ABB özel endüstri pazarlarındaki uzmanlıklarını ürünlerin yanı sıra uygulamalarda da gösteren bir firma olarak son yıllarda özellikle enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarında da müşterilerinin yanında yer almaktadır. Deneyimli kanal partnerleri ile birlikte gerçekleştirdiği işletme denetimi, verimlilik analizi ve uygulamalar ile enerji tasarrufu projelerinde en etkin şekilde var olmaktadır. Bu çalışmalar sırasında kullandığı ve müşterilerine sağladığı araçlar ile de potansiyel projelere profesyonel olarak katkı sağlamaktadır.

PumpSave
Pompa uygulamalarındaki enerji tüketiminde; vana, by-pass gibi geleneksel kontrol yöntemleri ile sürücü kullanımının arasındaki farkları sistem bilgilerini ve çalışma koşullarını da dikkate alarak değerlendiren bir yazılım olan PumpSave programı aynı zamanda sürücü yatırım maliyetlerinin amortisman süresinin hesaplanması gibi pek çok veriyi grafik destekleri ile birlikte sağlayan gelişmiş bir analiz programıdır.

FanSave
Benzer şekilde fan uygulamalarındaki enerji tüketiminde; damper kontrolü gibi geleneksel kontrol yöntemleri ile sürücü kullanımının arasındaki farkları sistem bilgilerini ve çalışma koşullarını da dikkate alarak değerlendiren bir yazılım olan FanSave programı aynı zamanda sürücü yatırım maaliyetlerinin amortisman süresinin hesaplanması gibi pek çok veriyi grafik destekleri ile birlikte sağlamaktadır.

CompSave
Benzer şekilde kompresör uygulamalarındaki enerji tüketiminde; boşta-dolu gibi geleneksel kontrol yöntemleri ile sürücü kullanımının arasındaki farkları sistem bilgilerini ve çalışma koşullarını da dikkate alarak değerlendiren bir yazılım olan CompSave programı, aynı zamanda sürücü yatırım maliyetlerinin amortisman süresinin hesaplanması gibi pek çok veriyi grafik destekleri ile birlikte sağlamaktadır.
Servis – eğitim
ABB Türkiye Sürücüler grubu güçlü satış ve pazarlama ekibinin yanı sıra deneyimli servis organizasyonu ile de fark yaratmaktadır. Sertifikalandırılmış servis partnerleri ile de satış sonrası servis hizmetlerimizi müşterilerimize yaygınlaştırarak sunmayı hedeflemekteyiz.

Geniş ürün portföyünün müşterilerimiz tarafından en performanslı ve etkin şekilde kullanılabilmesini sağlamak amacıyla kurulan ABB Sürücüler Eğitim Merkezi 2011 yılının ikinci yarısında faaliyete girmiştir. Gerek ürünlere ve uygulamalara gerekse müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan profesyonel eğitim programları, sınıf eğitimlerinde canlı demoların kullanımının yanı sıra internet ortamında sağlanan Türkçe anlatımlı “e-learning”’leri de içermektedir.

ABB Türkiye, sürücü servisi ve verilen hizmetler
• Profesyonel devreye alma hizmeti: Tüm sürücü gruplarında ekspert seviyede sertifikalı servis mühendisleri
• Kullanım ömrü yönetim sistemi – sağlanan servis hizmetleri:
• Önleyici bakım:
• Sürücüler gibi elektronik komponentleri olan ürünlerde hata olasılığı birkaç yıllık çalışma sonrasında artar (bunun ana sebebi komponentlerin yaşlanmasıdır).
• Operasyonel ve çevresel koşullar da komponentlerin ömürlerini etkilemektedir
• Yaşlanan komponentlerin planlanmamış duruşlara sebep olmaması için arıza yapmadan değiştirilmesi gerekir.
• Sürücüler için önleyici bakım, her ürün ailesi için değişim gösteren bakım çizelgelerine göre yaşlanan komponentlerin değiştirilmesi ve yıllık düzenli incelemelerinin yapılması işlemlerini kapsar.
• Önleyici bakım programına sadık kalınması halinde arıza oranlarında düşüş, sürücü kullanım ömründe ise artış olacaktır. Kapsamlı olarak düşünüldüğünde işletme maliyetlerinin azaltılması ve bakım faaliyetlerinin bütçelenmesi kolaylaştırılacaktır.

• Saha inceleme raporlarının hazırlanması:
• ABB ya da yetkili servis bayileri tarafından hazırlanan saha inceleme raporları ile, uzun vadeli bakım ve geliştirme planlarının hazırlanması kolaylaştırılır. Saha incelemesinin amacı; işletme maliyetlerinin düşürülmesi, verimliliğin arttırılması, olumsuz çevresel etkilerin azaltılması ve kullanım güvenliğinin arttırılması konularında gelişme sağlayacak verilerin bir rapor halinde sunulmasıdır.
• Drive care- bakım anlaşmaları:
• Drive care bakım anlaşmaları ile büyük ya da küçük bütün işletmeler için, sürücülerin tüm kullanım ömürleri boyunca bakımlarının yapılarak maksimum verimlilikle çalışmasını sağlamak ve arıza sonucunda meydana gelen planlanmamış duruşların sebep olduğu üretim kayıplarını minimuma indirmek amaçlanmıştır.
• Drive care bakım anlaşmaları ile kullanıcıya, anlaşma süresi boyunca sürücünün operasyonda olmasını sağlayacak desteği alması konusunda garanti verilmiş olur.
• Drive care bakım anlaşmaları ile kullanıcı şu hizmetlere sahip olacaktır:
• Teknik destek: 7/24 saat telefon ya da e-mail desteği
• Önleyici bakım: Bakım takvimine göre değiştirilmesi gereken parçaların temin edilmesi ve değişimlerin yapılması. Sürücülerin yıllık düzenli temizliklerinin gerçekleştirilmesi.
• Komple bakım: Önleyici bakım kapsamı içeriğinin yanı sıra, arıza durumlarında parça dahil tamir işlemlerinin ayrıca ücretlendirilmeden gerçekleştirilmesi.