Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Smartline Basınç Transmitterleri, Tesis Yaşam Döngüsü Maliyetlerini Azaltıyor

Endüstriyel proses tesislerinde, emniyetli ve verimli bir üretimi desteklemek üzere tüm imalat prosesi boyunca, basıncı, debiyi ve seviyeyi ölçen saha aygıtları kullanılır. Ham petrol rafinerileri gibi büyük endüstriyel komplekslerde, imalat proseslerini desteklemek üzere bu aygıtlardan binlercesi bulunabilir.

Tesisin güvenilirliğini artırır
Honeywell’in SmartLine basınç transmiterleri, proses verilerini grafik formatlarında gösterebilen bir grafik ekran ve kumanda odasından gönderilen iletişim mesajları gibi verim artırıcı eşsiz özellikleriyle, saha aygıtlarının desteklenmesini kolaylaştırır ve tesisin güvenilirliğini artırır. SmartLine transmiterleri ayrıca, saha onarımlarını basitleştirmeye ve bu onarımları yapmak için gerekli envanteri azaltmaya yönelik modüler bileşenlere de sahiptir. 
Honeywell Proses Çözümleri Saha Ürünleri Başkan Vekili Don Maness konuyla ilgili görüşlerini şöyle belirtiyor: “SmartLine, müşterilerin operasyonlarının daha verimli, proseslerinin daha doğru ve tesislerinin daha güvenilir olmasına yardımcı olmak üzere, proje yaşam döngüsünün her noktasında en düşük toplam sahip olma maliyetini sağlayacak şekilde tasarlandı”. Honeywell, ilk endüstriyel akıllı transmitteri 1983’te piyasaya sürdü ve o zamandan bu yana, dünyanın dört bir köşesine milyonlarca akıllı transmitter tedarik etti. En son ürün kuşağımız, bu teknik miras üzerine kurulmak üzere müşterilerimizden ve distribütörlerimizden gelen tavsiye ve görüşlerle tasarlandı.”

Yeni ekran, grafik proses verilerini okunması kolay eğim çizgileri ve çubuk grafikler ile desteklemesinin yanı sıra ayrıca, operatör mesajları için eşsiz bir platform, kapsamlı hata bulma uyarıları ve bakım için döngü durumu da sağlamaktadır. Bu özellikler transmitterin Smart Connection Suite yazılımının bir parçası olup, saha operatörlerinin doğru transmitteri saptamasını ve gerekli bakım görevlerini belirlemesini kolaylaştırmak ve hızlandırmak üzere, kumanda odası operatörlerinin ekrana mesajlar göndermesine olanak sağlar. Transmitter ayrıca, Honeywell’in Experion Proses Bilgi Sistemi (PKS) ile birlikte kullanıldığında, kontrol döngüsünün bakım gerçekleştirmek için emniyetli bir durumda olup olmadığını saha operatörlerine bildirerek kendi bakım modunu da görüntüleyebilir. Bu yeni ekran ayrıca kurulumu da kolaylaştırır. Transmitterin üst kısmındaki üç buton, herhangi bir harici el aygıtı gerektirmeden transmitteri tam olarak konfigüre etmek için grafik ekran ile birlikte kullanılır.

Kolay bakım
Modüler tasarım, tehlikeli yerlerde bile, tüm ünite yerine sadece münferit transmitter bileşenlerinin değiştirilmesine olanak sağlayarak bakımı kolaylaştırır. Bu tasarım, satın alma esnekliği sağlayarak, envanter giderlerini düşürerek ve bakım ve onarım işlerini azaltarak, tesisin yaşam döngüsü giderlerini azaltır.

Maness açıklamalarına şöyle devam ediyor: “SmartLine müşterilere birçok eşsiz yarar sağlıyor. “Doğruluk, yanıt süresi, kısma oranı ve kararlılık bakımından endüstri standartlarını aşıyor. Konfigürasyon, kurulum, yükseltmeler ve bakım için modüler bir tasarımı destekleyerek, en düşük yaşam döngüsü giderlerini sağlıyor. Açık iletişim protokolü modülleri aracılığıyla tüm otomasyon sistemlerine iletişim sağladığı gibi ve Experion PKS ve eski DCS müşterileri ile daha sıkı bir entegrasyon içinde. Son olarak, bu transmitterleri, bir alet teknisyeni tarafından, okunması kolay bir ekran ile ve bir saha kalibratörünün kullanımını ya da transmitter muhafazasının açılmasını gerektirmeden konfigüre edilmesini basitleştirecek şekilde tasarladık.”

Geliştirilmiş güvenlik uyarıları
Diğer güvenlik ve verim özellikleri, geliştirilmiş güvenlik uyarılarını ve elektrik bağlantısı polarite duyarsızlığını kapsar. Kurcalanma raporlaması, kumanda odasını uyarır ve operatörlerin her tür izinsiz girişi incelemesine olanak sağlamak üzere transmitterlerin konfigürasyonundaki ya da yazmaya karşı koruma ayarındaki her tür değişikliği kaydeder. Diğer çoğu transmitterin tersine, SmartLine transmitterlerine, bunların elektrik bağlantı polaritesi tersine çevrilerek zarar verilemez ve bu transmiterler bu tür bir ters bağlantı yapılsa bile düzgün bir şekilde çalışacaktır. Bu koruma, elektrik bağlantısı yanlış yapılmış aygıtların belirlenmesi ve onarımı için boşa zaman harcanabildiğinde, bir tesisin başlatılması sırasında önemli ölçüde yardımcı olur.