Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Sistem Yazılımı ile Enerji Tüketimi Kontrol Altında

MTX sistem yazılımı bir enerji ve güç göstergesi bulunduruyor.

Rexroth IndraMotion MTX CNC sistem yazılımının son versiyonunda bir dizi ek fonksiyon bulunuyor. Kullanıcı arayüzü için geliştirilmiş tanı ve genişletilmiş donanım seçenekleri yazılımın kullanılabilirliğini kolaylaştırıyor. Yeni çevrim süreleri, talep tabanlı hafıza yönetimi ve genişletilmiş ileri sıralandırma işlevi CNC sisteminin artık daha da verimli kullanılmasına imkân tanıyor. Altının özellikle çizilmesi gereken bir nokta ise çevrim süresi analizi için kullanılan MTX vta optimizasyon aracı ile enerji analizi için kullanılan MTX ega aracının modüler IndraWorks işletim ve mühendislik paket yazılımına entegre edilmiş olmasıdır.

MTX ega enerji ve güç takip monitörü enerji tüketimini ve gerekli olan güç miktarını gösterir. Parçaların işlenmesi sırasında otomatik olarak devreye giren gösterge, düzenli ölçümlerle bir makinenin ve onun işlev modüllerinin enerji ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde özetler. Makine üreticisi ana ve destek birimlerin gösterge ayarlarını yapan fonksiyonlarını kullanarak uygulamadan uygulamaya alınan verinin detay seviyesini belirleyebilir.

Rexroth bu en son sistem yazılımında yine kullanımın basit ve tutarlı olmasına özellikle dikkat etmiştir. Örneğin yeni bir konfigürasyon sihirbazı kullanıcıya ihtiyaç duyduğu ölçüm sinyallerini derlemede yardımcı olur. Tüm yazılım modülleri tek başına ya da birbiriyle kombinasyonlar halinde kullanılabilir. MTX cta ve MTC ega yazılımlarının IndraWorks mühendislik paketine dâhil edilmesi ise ölçümlerin ve veri değerlendirme işlemlerinin artık makine başında yapılabileceği anlamına gelmektedir.

Doğrudan ölçülmesi mümkün olmayan enerji tüketimlerini ölçümlere dâhil etmek için hesaplama modelleri oluşturulabilir ve bunlar da ölçüm ve analiz süreçlerine eklenebilir. Bununla birlikte yazılım, bir mühendislik PC’si ya da programlama birimi üzerinde çevrim dışı olarak kullanılıyorsa bile, ölçüm ve değerlendirmelerin ayrıca yapılması mümkündür. Örneğin iç ya da dış hizmet sunucuların CNC sistemi bağlı değilken de ölçüm verilerini değerlendirerek optimizasyon yapması mümkün olmaktadır.