Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Sensörler

Hem geometrik veri hem de konum verisi için LES 36
Yeni LES 36 ile, Leuze Electronic tek bir sensör sunarak herhangi bir objenin aynı anda yükseklik, genişlik ve konumunun ölçümünü mümkün kılmaktadır.

Daha önceden bunu gerçekleştirmek için tipik olarak iki sensör çifti ve karmaşık yazılım programlaması gerekmekteydi. Artık tek bir LES 36 Çizgi Uç Sensörü yeterlidir. Bu sensör çalışma esnasında ayrı ayrı ışık spotları kullanmamaktadır. Bunun yerine, lazer ışıklandırması ile bir ışık hüzmesi oluşturulmaktadır. Hem lazer hem de alıcı, kompakt, basit kurulumlu ünitenin içerisindedir. LES 36 ile kullanıcı, milimetre mertebesinde obje ölçümü için dengeli bir sistemi elinde bulundurmaktadır. 800 mm derinlik ve 600mm genişliğe kadar uzanan son derece geniş bir ölçüm aralığı sunmaktadır. Dört ölçüm penceresi ve 16 önceden tanımlanmış, serbestçe ayarlanabilen muayene fonksiyonu karmaşık programlama gerektirmeden uygulamalara esnek uyumu sağlamaktadır. Ön işlemeden geçen ölçüm değerleri Ethernet, Profibus ya da analog arayüz aracılığıyla doğrudan milimetre cinsinden sistemden alınmaktadır.

Genişletilmiş fiber optik sensör yelpazesi
KFX plastik fiber optik kablolar, Leuze Electronic’in fiber optik sensör ürün yelpazesindeki yeni katılan ürünlerdir. 27 farklı modelde mevcut olup optik çıkış tarafında, kritik bağlantı noktalarında olası hasarı etkin biçimde önleyen yüksek kalitede bükülme koruması ile donatılmıştır. Diğer bir ek özellik de, her uygulama için gerekli özel başlık biçimlerine sahip KF fiber optik standart bölümüdür. Yükseltici bölümünde, Leuze Electronicyeni LV461 ve LV462 fiber optik yükselticilerini sunmaktadır.

LV461, duyarlılık ayarı için bir gerilimölçer, aydınlık/karanlık anahtarlaması ve kısa tepki süresi ya da daha geniş aralık tercihi arasında seçim yapılabilecek şekilde donatılmıştır. LV462 için anahtarlama eşiği dijital olarak gösterilmekte ve AutoSet işlevi ya da +/- düğmeleri ile manuel olarak rahatlıkla ayarlanabilmektedir. Farklı aralıklar, hassasiyetler ve devreye girme/devreden çıkma gecikmeleri gibi zaman fonksiyonları menü seçimi aracılığıyla kolaylıkla ayarlanabilmektedir.

LV463 fiber optik yükselteci üçüncü çeyrekte ürün yelpazesine eklenecektir. Cihaz, sinyal ve anahtarlama eşiğini eş zamanlı olarak bir çift göstergede göstermektedir. Kapsamlı ayar seçenekleri ve tercihe bağlı IO-bağlantı arayüzü bu yükselteci son derece yüksek performanslı ve cazip kılmaktadır.

ODS 96B Optik Mesafe Sensörleri
Büyük çalışma mesafelerinde üstün hız ve kesinlik sağlayan eşsiz teknoloji ile benzerlerinden çok daha iyi bir performansa sahip olan yeni ODS 96B optik mesafe sensörleri saptama ve ölçüm için kompakt çözümler sağlamaktadır. Müşterileriniz, boyut ölçümünden konum tanımaya, çakışma saptama ve cihaz konumlamaya dek uzanan bir uygulama yelpazesindeki tüm işlerinde bu ürün serisini güvenle kullanabilir.
Günümüzde her şey sayılar ve sayıların işlemin bütününü ve üretimi nasıl etkilediğine ilişkindir. ODS 96B nereye konulursa konulsun kesin hassasiyetli ve emsalsizdir.

• 60 mm-10,000 mm ölçüm aralığı
• 0.1mm-3 mm hassasiyet
• %0.5 dahilinde mutlak hassasiyet
• Üç çalışma modu – hızlı, kesinlik ve standart
• 15 mm boyuta kadar ışık spotu
• 5 ms-30ms arasında hızlı ölçüm süresi
• 30 mm genişlik – sınıfında en ince

Bu ürün yelpazesindeki 6 farklı modelden birini seçerek müşterilerinizin özel endüstriyel gereksinimlerine karşılık verecek biçimde cihazı düzenleyebilirsiniz.

Tüm ürün yelpazesinin tanımlayıcı özelliği kesinlik ve büyük mesafelerde çalışma olmakla birlikte, ODS 96B’nin, kitle malzeme, değişken malzeme ve doku yüzeyleri, delikli objeler, küçük objeler, karanlık objeler ve değişken objelerin ölçümü gibi işlemlerde kullanılmasını sağlayacak biçimde her model özel bir fonksiyona uyarlanmıştır. Ancak ODS 96B’nin en büyük farkı standart üçgenleme metoduyla ölçüm yapan sensörlerden çok daha üstün olan TOF (Time of Flight) teknolojisini kullanmasıdır. Bu teknoloji kısa bir optik pals göndermekte ve palsın yansıyan kısmının gözlenmesine dek geçen süreyi ölçmektedir. Daha sonra ışık hızı kullanılarak standart cihazlardan 2 kat daha kesin olarak mesafe ölçülmektedir. Uzun mesafe aralıklarında ölçüme olanak sağlayan bu yeni teknoloji, yeni ürün serisinin en önemli özelliğini oluşturmaktadır. Doğrudan cihazın üstünde bulunan grafik ve güçlü LED ölçüm ekranı ile kullanıcılar bu ürün serisinin değer okuma ve yapılandırmasını çok basit bulacak ve kolaylıkla uygulamalarındaki işlemlere adapte edebileceklerdir.

Üç farklı çalışma modu, hız ve kesinlik arasında orantılar sağlamak suretiyle cihazı farklı endüstriyel gereksinimlere uygun hale getirecektir. Modlar arasında geçiş kolaylıkla yapılabilmekte ve cihazın üzerindeki direkt arayüz aracılığıyla ölçüm değerleri gözlenebilmektedir.

İleri teknoloji ve kullanıcı dostu özellikler ve arayüzler içeren bu ürün yelpazesi temassız ölçüm uygulamalarında en gelişmiş çözümdür. Mesafe sensörleri günümüzde böyle üretilmekte ve Leuze Electronic’in ODS 96B ürün yelpazesinde mevcut bulunmaktadır.