Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Q45 Kablosuz Sensör Ailesi

Banner Engineering’in yeni kablosuz sensörleri, fotoelektrik sensör, kablosuz alıcı-verici, güç kaynağı ve I/O devrelerini tek bir gövdede birleştirmektedir. DX80 Gateway ile birlikte kullanılan Q45 kablosuz sensörler, sensör çıkışlarını 1 kilometre mesafeye kadar iletebiliyorlar. Gövdesi içerisinde yer alan 2 adet pil sayesinde harici enerji beslemesi gerektirmeksizin çalışabilen sensör, haberleşme sıklığına ve sensör tipine bağlı olarak 5 yıla kadar pil ömrüne sahip. Q45 sensörlerden gelen bilgilere, merkezde konumlandırılan Gateway üzerinden kolayca erişilebiliyor. 6 adet Q45 sensörün haberleşebildiği DX80 Gateway üniteleri, Modbus haberleşme protokolü ile 47 adet Q45 sensörün bilgilerini merkeze iletebiliyor.

Q45 kablosuz sensör ağı 250 ms’den kısa çevrim süresi ile gerçek zamanlı operasyonlarda kullanıcılarına özgürlük sunuyor. Çift yönlü haberleşebilen sensör ailesinde, bir de kullanıcılara esneklik sunan kablosuz uzak I/O ünitesi mevcut.

Artık kablo çekmenin zor olduğu uygulamalarda sensörleri özgürce konumlandırmak mümkün. Döner tabla uygulamalarında, AGV’lerde, kapılarda, asansörlerdeki sensör ihtiyaçlarına hızlı ve ekonomik çözüm sunan Q45 kablosuz sensör ailesi; reflektörlü, cisimden yansımalı veya fiber optik algılama seçenekleri sunuyor.

Banner’ın yıllardır endüstriyel sahalarda binlerce referans projeyi başarıyla sürdüren kablosuz veri iletim ailesi SureCross yapısı üzerine kurulu ürünler, endüstride her bir sinyalin değerli olduğu bilinciyle kullanıcılara sunuluyor.

Esnek üretim hatlarında ve yalın üretim süreçlerinde birçok mobilite ihtiyacına çözüm sunan Banner Engineering, yeni ürünün piyasa lansmanını Ağustos 2012’de gerçekleştirdi.