Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Nesil CNC M700VS Serisi

Mitsubishi, CNC 700 serisindeki yeni modellerinden biri olan yeni nesil M700VS serisini makine imalatçılarının kullanımına sundu. Göze çarpan en önemli farklardan biri, harici NC ünitesinin ekranın arkasına yerleştirilerek daha küçük hacim tutmasının sağlanmasıdır. Bu seri Windows tabanlı değildir.
Bu yeni teknolojinin;
• Dâhili PLC motoru dünya çapında en hızlısıdır.
• NC kontrol ünitesinin genel performansı artırılmıştır.
• Gerçek nano kontrol
• Yüksek hız yüksek hassasiyet kontrolü,
• SSS kontrol
• 5 eksenli kontrol

Spesifikasyonlar
M700VS serisi temel olarak M720VS, M730VS ve M750VS olarak 3’e ayrılmaktadır. Yukarıdaki tablo, işleme merkezi ve torna sistemine göre M700VS serisinin genel özelliklerini vermektedir.

Gelişmiş genel performans
Geliştirilmiş temel performans ve dünya çapındaki en hızlı PLC motoru ile hassasiyette doğruluk ve çevrim sürelerinde azalma sağlar.

Aşağıda işlem performansı, kullanıcı makrosu işlem performansı ve dâhili PLC işlem performansının standart M700 ve M700VS serisi arasındaki karşılaştırma görülüyor.
M70 ve M700VS
M700VS serisi kontrol ünitesi tek bir panel üzerine yerleştirilmiştir. M70 kontrol ünitesi ile aynı fiziksel ve donanımsal özelliklere sahip olup kurulumu uyumludur. Dolayısı ile makine ithalatçısı/üreticisi firmadan M70 serisi kontrol sistemini M700VS serisi kontrol sistemiyle değiştirmeyi talep edip M70 kontrol sisteminde olmayan SSS gibi özel fonksiyonları kullanabilir hale getirebilir; makinenin kontrol sistemi M70’ten M700VS’ye terfi ettirilebilir.