Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni ‘Hijyenik Tasarımlı’ AM8800 Paslanmaz Çelik Servo Motor Serisi

Beckhoff Sürücü Teknolojisi: Gıda, kimya ve ilaç endüstrileri için servo motorlar
Beckhoff’un AM8000 serisi ileri düzey dinamik servo motorları, paslanmaz çelik gövdeli AM8800 serisi ile tamamlanmaktadır. Bu paslanmaz çelik gövdeli motorlar tamamen hijyenik bir tasarıma göre üretilmektedir ve son derece zorlu ya da aşındırıcı ortamlarda kullanılabilir. Bu motorlar özellikle gıda, kimya ya da ilaç sanayilerinde kullanıma uygundur. AM8000 serisi motorlar, genel uygulamanın aksine iki yerine yalnızca bir motor kablosuna ihtiyaç duyar. Enkoder bilgisi motor kablosunun iki telinden dijital olarak iletildiği için bugüne değin alışılagelen servo motor uygulamalarında kullanılması gereken geri besleme kablosuna gereksinim duyulmamaktadır. Tek kablolu geri besleme teknolojisi malzeme açısından önemli bir tasarruf sağlar, montaj ve mühendislik giderlerini azaltır.

AM8800 serisi paslanmaz çelik motorlar Beckhoff AM8000 serisi motorların teknolojisini kullanmaktadır. Bu motorlar FDA yönergelerine göre tasarlanmış olan tamamı paslanmaz çelik gövde (AISI 316L) ve paslanmaz çelik motor miliyle donatılmıştır. Bu motor serisi, her biri farklı uzunluğa sahip üç boyuttan meydana gelmektedir. Tutma momenti 1 ila 8 Nm aralığındadır. Motor tasarımında köşeler ve kenarlar bulunmamaktadır. Kir birikmesini önlemek için delikler ve vidalı bağlantılar büyük ölçüde kullanılmamaktadır. Flanşlar B5 biçiminde uygulanmıştır ve AM8000 serisi flanşlarla uyumludur. Bu durum mevcut donanımların dönüştürülmesini basitleştirmektedir. Statorların paslanmaz çelik gövdeye optimum şekilde bağlanması sayesinde güç kayıpları düşük tutulmuştur. Motorlar hiçbir ilave soğutma olmaksızın kullanıldığından ve paslanmaz çeliğin ısıl iletkenliğinin standart uygulamadaki alüminyum motor gövdesine kıyasla 14 kat daha düşük olmasından dolayı bu durum dikkat çekmektedir. Tüm AM8000 servo motorlar sıcaklık izleme için verileri sürücüye tek bir kablo ile aktaran bir sensörle donatılmıştır. Veriler, yüksek seviye kontrolörde, motorun kendi sıcaklığına bağlı olarak kontrol edilebilmesi amacıyla işlenebilir. Balık gibi kolay bozulan gıdaların işlenmesi sırasında bu işleve gereksinim duyulur. Paslanmaz çelik gövde son derece sağlamdır, çiziklere ve mekanik hasara dirençlidir. IP 67 ve opsiyonel olarak IP 69K korumalı AM8800 motorlar, gıda, kimya ve ilaç endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan yüksek basınçlı temizleyicilerle yapılan temizleme işlemleri için dahi uygundur. Paslanmaz çelik ‘hijyenik tasarımlı’ kablo rakorları sayesinde motorların sürekli olarak yalıtımlı olma bütünlüğü temin edilir. AM8800 motorlar, motor içerisinde yoğunlaşma meydana gelmesini önlemek üzere bir hava yalıtım bağlantısı ile donatılabilir. Bu motorlar, ayrıca gerekliliklere bağlı olarak bir fren ya da çok turlu mutlak enkoder ile de temin edilebilmektedir.