Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Experion Orion Ömür Boyu Yatırım Optimizasyonu Sağlıyor

Honeywell endüstriyel proses otomasyonu uygulamaları için, yeni nesil DCS platformu Experion Proses Bilgi Sistemini (PKS) piyasaya sürdü.

Experion PKS Orion iki önemli inovasyon içeriyor: Ek donanım gerektirmeden proses ve güvenlik sistemlerini uzaktan yapılandırmak için Universal Channel Technology’i (Üniversal Kanal Teknolojisini) kullanan ilk endüstriyel proses sistemi olan Experion Orion, donanım, yazılım, beceriler, rehberlik ve en iyi uygulamalar, Honeywell eğitimi ve desteğinden oluşan en gelişmiş ve tam paket içerikli kusursuz bir sanallaştırma çözümü ile birlikte sunuluyor. Bu gelişmelere ek olarak Honeywell, Experion platformunun üreticilere Experion PKS Orion’un sektörün en zorlu siber güvenlik standartlarını karşıladığını temin eden ISA99 sertifikasyonuna sahip ilk DCS sistemi olduğunu duyurdu.

Teknoloji konusunda, Honeywell Proses Çözümleri Başkanı Jason Urso, “Honeywell, endüstriyel otomasyon alanında uzun yıllardır teknoloji lideri konumunda ve Experion PKS Orion, inovasyon, sistem esnekliği ve siber güvenlik açısından önemli bir atılım.” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Üniversal Kanal Teknolojisi, bir projenin tasarım aşamasındaki mühendisliği ve konfigürasyonu kolay hale getiriyor ve bu sayede kurulum masraflarından %33 oranında tasarruf sağlıyoruz. Toplam sahip olma maliyetini büyük oranda düşürerek, gelişmiş açık sistemler yönetimi ve endüstriyel alanda güvenilirlik bakımından anahtar teslimi sanallaştırma çözümlerine yönelik sektörün en kusursuz portföyünü sunuyoruz.”

Honeywell Proses Çözümleri, güvenlik ve proses I/O’larının yanı sıra kontrol panellerini de kanal tipi bağımlılığından tamamıyla kurtarmak için Üniversal Kanal Teknolojisini kullanan tek şirket. Bu konsept, I/O tipinde esneklik sunarak farklı I/O konfigürasyonları sayesinde özel donanım uyumu gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Honeywell Proses Çözümleri, Projeler ve Otomasyon Çözümleri Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Frank Whitsura: “Çoğu zaman yüksek maliyetli proje gecikmelerine neden olan ve gecikmeli olarak yapılan değişiklikler, artık donanımı sahada elle çalıştırmak yerine uzaktan erişim yoluyla hızla yapabiliyor. Eskiden günler veya haftalar alan bir işlem bugün dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor.” dedi ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Müşterilerimiz, genel olarak proje riskini önemli ölçüde azaltan bu teknolojiden büyük fayda sağlayacaklar.”

Anahtar teslim sanallaştırma çözümlerine yönelik portföyüyle Experion PKS Orion, yeni projeler gerçekleştiren müşterilerin yanı sıra mevcut operasyonlarından daha fazlasını elde etmek isteyen müşteriler için de ayrıcalıklar sunuyor.

Yeni tesis inşa edenler için Experion sanallaştırma çözümleri, tasarım dondurma tarihlerini uzatabiliyor, donanım satın alma ihtiyacını erteleyebiliyor ve konfigürasyonları uzaktan onaylamak için sanal Fabrika Kabul Testleri (FAT) seçeneğini sunabiliyor.

Mevcut müşteriler için Experion sanallaştırma çözümleri, tahribatsız donanım iyileştirmeleri vasıtasıyla, işletim sistemini bilgisayar donanımı bağımlılığına karşı koruyarak, kolay bakım işlemleri uygulayarak, kontrol sistemli bilgisayar düğümleri hazırlayarak, sürümleri daha etkin şekilde yükselterek, fiziksel düğüm sayısını büyük ölçüde düşürerek ve sistemin kullanılabilirliğini artırarak sistem kullanım ömrü yönetimi maliyetlerini %30’a varan oranlarda azaltabiliyor.

Experion PKS Orion’a ilişkin diğer önemli özellikler arasında, yedekli bir kontrol cihazında komple bir tek üniteli işlem yürüterek kullanılabilirliği ve verimliliği artırma özelliği sayesinde en hızlı ve en akıllı yığın kontrol çözümü olan Experion Batch Manager´e yönelik gelişmeler yer alıyor. Experion Batch Manager, operatör alarm yönetimine ve insan faktörlerindeki gelişmelere yönelik ileri teknoloji ürünü özellikleri içeren yeni operatör etkinliği çözümlerini bünyesinde barındırıyor.

Safety Manager iyileştirmeleri, Experion PKS Orion ile daha sıkı bir entegrasyon süreci ve güvenlik uygulamasını uzak bir modülde bağımsız bir şekilde gerçekleştirebilen ve coğrafi açıdan dağınık tesislere son derece uygun yeni bir Universal Safety Logic Solver (Üniversal Güvenlik Mantığı Çözücü Birimi) ünitesi içeriyor.

Frank Whitsura: “Tüm dünyada sektör pek çok ekonomik, teknik ve lojistik sorun ile karşı karşıya kalıyor. Günümüz piyasalarının, güvenliği, verimliliği ve karlılığı sürekli dengede tutacak çalışmalara ihtiyacı var.

Experion PKS Orion ile tanıtılan otomasyon teknolojisindeki önemli gelişmeler, yeni proje uygulamalarındaki risk, maliyet ve sıkıştırma tablolarını azaltarak ve ömür boyu yatırım geri dönüşünü ve sürdürülebilirliği artırarak işinizde dönüşüm yaratabilir.” diyerek sözlerini tamamlıyor.