Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni CP1L-EL Serisi: Yeni Dahili Ethernet ile Gelişmiş Kompakt Denetleyici Yelpazesi

Geleneksel olarak yalnızca daha büyük ve modüler PLC´lerde bulunan bir özellik olan esnek Ethernet iletişimini standart olarak CP1L’nin yeni seri PLC modellerinde sunuluyor. Sonuç olarak, çok çeşitli sensörlere ve konum kontrol cihazlarına sorunsuz bağlanabilen, bunun yanı sıra uzaktan erişim, izleme ve veri kaydı için kolaylıklar sağlayan bu gelişmiş CP1L versiyonu, kompakt PLC´ler için günümüzün makine kontrol gereksinimlerini karşılamaktadır.

Dâhili Ethernet portu
CP1L üzerindeki dâhili Ethernet portu, hem programlama hem de iletişim için kullanılabilir ve birçok Ethernet destekli cihaza programlanabilir bağlantı sağlar. Kullanıcıların kendi uygulamaları için gereken Ethernet protokolü her ne olursa olsun kabul etmeye olanak sağlayan Soket Hizmetleri fonksiyonu, geniş bir yelpazede cihazlara esnek bir ağ bağlantısı sağlayarak, UDP, TCP ve Modbus/TCP (fonksiyon blokları kullanan) dâhil olmak üzere standart Ethernet protokollerini desteklemektedir. Ayrıca, CP1L diğer PLC’ler ve HMI’lere basit bağlantı için Omron FINS Ethernet protokolünü desteklemektedir.İletişim açısından Ethernet’in standartlaştırılması OEM´ler için birçok avantaj getiriyor. Ethernet yaygın olarak kullanılmakta ve desteklenmektedir; kablolama seri bağlantıları için daha ucuzdur ve kabloların düğümleri arasındaki uzunluğu, optimum ağ esnekliği sağlayarak, 100 metreye kadar varabilir. CP1L’de Ethernet uygulaması tek bir kablo üzerinden aynı anda üç bağlantıya izin verir. CP1L’nin, 160 Giriş/Çıkış noktasına kadar genişletilebilir 20, 30 veya 40 Giriş/Çıkış noktası sunan, üç Ethernet özellikli versiyonu mevcuttur. CP1L’nin bu yeni sürümleri, ayrıca standart olarak iki adet 0-10V analog giriş de içerir. Daha fazla analog Giriş/Çıkış gereken durumlarda, CP1L iki tane daha giriş, iki tane daha çıkış ya da hem iki giriş hem de iki çıkış eklemek amacıyla yeni bir isteğe bağlı kartlar ile genişletilebilir.

Makine üreticileri için özel olarak geliştirildi
CP1L, modüler PLC yeteneği ile kompakt PLC basitliğini bir arada sunmak amacıyla özel olarak makine üreticileri için geliştirilmiştir. Tüm CP1L serisi modelleri, kolay konumlandırma için birçok kullanıma hazır Fonksiyon Blokları ile birlikte dört yüksek hızlı enkoder girişi ve iki yüksek hızlı darbe çıkışı sağlayabilir. Yüksek düzeyde genişleme kapasitesi, dijital ve analog Giriş/Çıkış, sıcaklık girişleri ve seri arayüz kartları için seçenekler içerir.