Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Coriolis Kütlesel Akış Ölçer: Optimass 6400

Krohne, Optimass 6400 adlı yüksek performanslı, yeni nesil, ikiz bent tüplü kütlesel akış ölçer modelini, 9-10 Temmuz 2012 tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid’te gerçekleştirdiği tanıtım toplantısı ile proses endüstrisinin beğenisine sundu. Yeni ürüne ilişkin Krohne Türkiye adına, Ege Bölge Yöneticisi Can Merter açıklamalarda bulundu ve bir sunum gerçekleştirdi.

Krohne Optimass 6400 Coriolis kütlesel akış ölçer
Yeni Optimass 6400 kütlesel akış ölçer; kimya, petrokimya, gıda, ilaç ve enerji dahil tüm proses endüstrisinin sıvı ve gaz uygulamalarında ölçüm gereksinimlerini karşılamak üzere üstün özelliklerle tasarlanmıştır. Krohne Optimass Coriolis kütlesel akış ölçer ailesinin yeni üyesi Optimass 6400, kriyojenik ve yüksek sıcaklık modelleri ile -200°C’den +400°C’ye kadar geniş bir sıcaklık aralığında yüksek performansla ölçüm olanağı sağlamakta olup, 200 bar gibi yüksek proses basınçlarına da uygun seçenekler taşımaktadır.

Optimass 6400, “EGM (Entrained Gas Management)” özelliğine sahip dünyanın ilk coriolis kütlesel akış ölçeridir. Bu özellik sayesinde, içerisinde gaz fazı olan çift fazlı sıvı akışkanlarda dahi yüksek hassasiyet ile sorunsuz ölçüm gerçekleştirilebilmektedir. Geleneksel kütlesel akış ölçerlerde, içerisinde gaz baloncukları bulunduran sıvıların ölçümü büyük bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Sorunun nedeni, gaz içeren sıvılarda, genel akışkan hızı ile içerikteki gaz baloncukların göreceli ve kararsız olarak birbirinden farklı hareket etmesidir. Bu durum, sensörlerin gerçek olmayan genlik algılamasına ve buna bağlı olarak elektronik ünitenin gerçek rezonans frekansını saptayamamasıyla sonuçlanır.

Böyle bir durumda birçok kütlesel akış ölçer, son kararlı okuma değerini, ölçüm yapamadığı süre boyunca sabit tutar.

Üstün EGM (Entrained Gas Measurement: Hapsolmuş Gaz Yönetimi) özelliğiyle Optimass 6400, bu gibi değişen genlikleri izleyebilir ve düzeltebilir. Böylece çok yüksek gaz içeriklerinde bile (%100’e kadar) doğru bir şekilde ölçüm değeri vermeyi sürdürecektir. Bu özelliğe ek olarak Optimass 6400, gaz içeriği bildirilen gösterim ve ayarlanabilir alarm özelliğine sahiptir. Optimass 6400’ün bu teşhis ve alarm özellikleri, proses koşullarının iyileştirilmesi ve düzenlenmesi için yön gösterici niteliktedir.

Benzersiz EGM teknolojisi, hem sıvı hem de gazlar için custody transfer sertifikasyonu ve paslanmaz çelik 316L, hastelloy C22, duplex UNS S31803 malzeme seçenekleriyle Optimass 6400, LNG, CNG ya da super kritik akışkanların depolanması ve transferi için üstün bir çözümdür. (Sıvılar için: OIML R-117-1 / MI005, Gazlar için: OIML – R137 / MI002)

İlk dijital sinyal işlemcili kütlesel akış ölçeri piyasaya sürdüğü 1980’lerden bu yana Krohne, elektronik teknolojisindeki öncü konumunu, yeni nesil sinyal konvertörü olan MFC400 sinyal konvertöre sahip Optimass 6400 kütlesel akış ölçer ile sürdürüyor.

Krohne’nin en son teknolojisi olan “State of Art” ile MFC400 sinyal konvertör, tam dijital sinyal işleme ve EGM özellikleriyle yüksek hızla mükemmel yoğunluk ölçümü, çok hassas hacimsel ve kütlesel akış ölçümü olanakları sunmaktadır. Optimass 6400 standart olarak %0,1 ve opsiyonel olarak %0,05 ölçüm hassasiyetine sahiptir.