Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Xpectia FJ Görüntü Sistemi

Hızlı makine entegrasyonu
Yeni ve özelleştirilebilir Xpectia FJ serisi görüntü sistemi, endüstriyel bir PC platformunun güç ve esnekliği ile birlikte, kompakt bir sistemin faydalarını bir araya getirir. İster tümüyle yeni bir uygulama oluşturulsun, ister mevcut bir uygulama değiştirilsin, bu sistem uyumlu hale getirilmiş görsel denetim çözümlerini hızlı bir şekilde sağlar. Kolay HMI oluşturma, eşsiz esneklik ve hızlı entegrasyon bu yeni görüntü sistemini tanımlar. Xpectia FJ serisi, her bir uygulama için uygun bir dizi kontrolör ve kamera ile birlikte satışa sunulmuştur. Böylece bileşenleri entegre etmek için gerekli zamanı ortadan kaldırarak yüksek kalite ve güvenilirliğe sahip bir platform sunar.
Özellikleri ve faydaları
Hızlı özelleştirme

• Eksiksiz bir sistemden başlama,
• Sürükle ve bırak özelliğiyle hızlı programlama,
• Hazır grafik kullanıcı arayüzleri arasından seçim yapma imkanı.

Kusursuz entegrasyon
• Kendini kanıtlamış bileşen uyumluluğu,
• Geniş bir akıllı kamera yelpazesi.

Kararlı, yüksek hızlı işlem
• Gelişmiş algoritmalar,
• HDD gerektirmeyen kontrolörler.

Kolay Özelleştirme
FJ serisi ile mevcut geliştirme zamanını %50 azaltarak yüksek tasarruf sağlanır. Bunu sağlayan, her bir ölçüm için işleme öğelerini listeleyerek işleme akışını basit bir şekilde oluşturabilme olanağıdır. Geliştirmeyi hızlandıran diğer özellikler şunlardır: Örnek grafik kullanıcı arayüzleri, mevcut yazılımı yeniden kullanma seçeneği, dahili dokunmatik ekran ve daha fazlası…

Tüm donanım ve yazılım bileşenleri tamamen uyumludur. Buna ek olarak, kontrolörlerde sabit disk sürücüleri yerine flaş bellek kullanılır. Böylece, ağır fabrika ortamlarında her zaman yüksek düzeyde güvenilirlik sağlar.

Halcon* algoritma kütüphanesi, yüksek hızlı işleme ve ölçüm sağlar. Ayrıca FJ serisinin yüksek dinamik aralık ve gerçek renk algılama teknikleri güçlü ve istikrarlı çalışma sağlar.
*Halcon, MVTec Software GmbH şirketinin tescilli markasıdır.

Akıllı programlama

Görüntü işleme ile sürükle bırak
Hazır modüller ile yeni ölçü ve inceleme akışlarını hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilmek mümkündür. Tek yapılması gereken 60+ modül arasından seçim yapmak ve görüntü girişi, ölçüm ve diğer dizileri tanımlamak için bunları sürükleyip bırakmaktır. Bu şekilde işleme akışları da oluşturulabilir. Artık alt program kütüphanelerini aramak ve zahmetli bir şekilde bunları bir araya getirmeye gerek yok. Hazır yazılım modüllerinden, hemen yeni inceleme işlevleri oluşturulabilir.

Zaman kazandıran makrolar
Ayrıca, özellikle hesaplama fonksiyonlarında geliştirme sürecini daha da hızlandırmak için geniş bir mikro yelpazesi sunuluyor. Tek yapılması gereken, gerekli makroları akış içerisine sürükleyip bırakmak.

Kendi geliştirdiğiniz algoritmalar
İhtiyaç olan öğe yeni FJ serisi yazılım paketinde yer almıyorsa, Microsoft Visual Studio ve “Uygulama Üretici”yi kullanarak kullanıcı kendi öğesini kolay bir şekilde oluşturabilir. Geliştirme sihirbazı ve kod örnekleri, grafik kullanıcı arayüzü de dahil olmak üzere, program oluşturmanın her zaman hızlı ve basit ve olmasını sağlar.

Kullanıcının makinesiyle sorunsuz bağlantı

Makineyle mükemmel uyum
FJ serisi kontrolörler, normal PC programlarının yüklenebileceği Windows tabanlı açık IPC’lerdir. Ayrıca yazıcı ve robot kontrolör sürücü yazılımı yüklenebilir.

FJ serisindeki Windows tabanlı ortam, istatistik, iletişim, yazıcı sürücüsü ve diğer yazılımlar gibi makinenin görüntü uygulamasının oluşturulmasını destekleyen mevcut yazılımın tekrar kullanılmasını sağlar. Bu durum yalnızca zaman kazandırmaz, aynı zamanda kullanıcının önceki yatırımlarından faydalanmaya devam etmesine de olanak tanır.

FJ serisi Ethernet uyumludur. Bu özellik, müşterilerin tesislerinde kullanılan sistemleri uzaktan izlemesini ve böylece bakım programlarını zamanında planlamasını sağlar ve devamlı müşteri memnuniyetini güvence altına alır.

FJ serisini satın aldıktan sonra, yazılımın ve örnek programların en yeni sürümleri ve yeni teknik belgeler istenilen zaman ücretsiz olarak indirilebilir. Omron ile, her zaman en yeni sistemlere ve bilgilere erişmek mümkündür.