Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

WinTec-Teknolojili Lazer Mesafe Sensörü

WinTec Lazer Mesafe sensörü kararsızlıkların objektif olarak fark edilebilmesini sağlamaktadır
Güney Almanya bölgesinin sensör imalatçısı wenglor “WinTec” isminde yeni bir teknolojiyi kullanıma hazır hale getirdi. Bugüne dek çözülmez denilen algılama işlerini çözen ve sensörlerin güvenilirlik ölçüsünü artıran bir sonuç sunulmaya başlandı.

Endüstriyel sahada daha kesin, daha küçük, hızlı ve güvenilir çözüm sunan sensörlere olan ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Mesafe, renk ve dış yüzey kaplaması fark etmeksizin sensör ölçümlerinin çok geniş kapsamlı iş ve ısı alanlarında, cisimler tereddütsüz algılanmalıdır, böylece çarpışmalar ve bunun neticesinde oluşabilecek hasarlar ve daha da kötüsü hatalı işleyiş sebebiyle iş kazaları engellenmiş olunmalıdır.
Hochrainer firması da, Bavyera bölgesinde montaj ve özel makina imalatçısı, uygulanan sensörler için üst düzey kullanılabilirlik istemektedir. Montaj alanlarına birçok “küçük göz” yerleştirerek imalatı her adımda gözlemleyebiliyorlar. Bu işlemler arasında wenglor´un “Transit Time” sensörlerini de kullanıyorlar, böylelikle cisimlerin kontrolü ve pozisyonları algılanıyor. “Transit Time” teknolojisinde ışık impulsları gönderilip bunların geri dönüş zamanı ölçülmektedir. Işık impulslarının yayılım hızı cisimlerin tam olarak mesafelerinin ölçülebilmesini sağlamaktadır.

Hochrainer firmasında kullanılan “Transit Time” sensörleri çok özel bir uygulamadır: Sensörlere farklı özellikler yükleyen “WinTec” isimli bir teknolojik donanıma sahiptirler. Wenglor´un geliştirip Transit Time sensörü OY2P303A0135´e entegre ettiği “WinTec” teknolojisinin açılımı “wenglor interference-free Technology”dır. WinTec´in en önemli özelliği: Karmaşık yazılım algoritmaları sayesinde tüm zararlı parazitler süzülür. Bu sebeple birbirini etkilemeden birçok sensör yan yana olduğu gibi karşılıklı da yerleştirilebilmektedir. Sensör arka yüzey parlaklığına karşı bile parazitsiz, kesintisizdir (“interference-free”).

Hochrainer firmasının 120 çalışanı genellikle otomotiv sektörüne ait büyük seri üretim parçalarının montaj ve kontrollerinin yapıldığı “anahtar teslim” alanlar kurmaktadırlar. Işık bariyerleri, diffüzler ve lazer sensörler yıllardır burada başarıyla kullanılmaktadır. Son olarak bir otomobil imalatçısı için WinTec teknolojisine sahip zaman ayarlı ışık sensörleri sorunsuz bir üretim sürecine olanak sağlamaktadır. Montaj alanında 15 çeşit binek arabası için kontrol kolları ve bağlama çubukları gibi şasi parçaları üç yuvarlak tabla üzerinde bir robot sayesinde tam otomatik montaj ve kontrol ile birbirine bağlanmaktadır. Parça sayısının fazlalığı ve her parça tipi için oldukça düşük olan adet sebebiyle parçalar manuel olarak yuvalara yerleştirilmektedir. Akabindeki parça sorgulaması yuvarlak bandın başlama kriteridir. Tüm parçalar doğru tanımlandıktan sonra bant çalışmaya başlayıp parçaları montaj istasyonuna yönlendirmektedir.
Bugüne kadar nesnelerin farklı yüzey dokularının tespiti için sensörlerin yerleştirilme biçiminde dahi Hochrainer daima sıkıntılar yaşamıştı. Arka yüzey yansımaları sebebiyle olumlu sonuçların alınamaması umutsuzluğa sebep olmaktaydı. Bu gibi durumlarda parça tanımlanamayınca montaj işlemi başlatılamıyordu. Makinecinin öncelikle hatayı düzeltmesi ve sonra da çevrimi yeniden başlatması gerekiyordu ki bu da bandın uzun süre durmasına sebep oluyordu.

WinTec Transit Time sensörünün sunduğu 0 ila 3m´lik kör noktasız alanı ile bu problemler çözülebilmiştir. Sensörler yaklaşık 1,10m mesafe ile çekimlerin üst ve yanlarına monte edilmiştir. Bu şekliyle operatör parçalara elle kontroller için mekanik parçaların engeline takılmadan ulaşılabilmektedir. WinTec sensör dış yüzey farklılıklarında da aynı sebeplerden bir sorun yaratmamaktadır.
WinTec teknolojisi farklı renkleri ve parlak metalik boyalı süspansiyon parçalarını, kum püskürtme ve altın kaplamalı çelik gövde ve pürüzsüz dövme alüminyum parçaları da aynı güvenilirlikte algılamaktadır.

WinTec renk fark etmeksizin çalışır ve siyah, yüksek emici yüzeyleri bile tanımlayabilmektedir.

Wenglor yeni sensörünü Hochrainer´e tanıttıktan sonra haftalarca süren test aşamasından sonra yenilikçi WinTec Transit Time sensörünün siparişini almıştır. Martin Springl, Hochrainer Konstüksyon Müdürü, WinTec – teknolojisini onaylayan kişi şu açıklamada bulunmuştur: “Bizim için zaman ayarlı ışık sensörü Win Tec´in en büyük avantajı ve temel kullanımı güvenilir biçimde farklı yüzeylerin algılanmasını sağlamasıdır, çünkü bu problemi daha önce çözememiştik.”

Dünyanın en küçük Transit Time sensörü (50 x 50 x 20mm) kullanıcıları ve bu branş çevresini kalitesiyle fazlasıyla ikna etmiştir. Geçen yıl Hannover Fuarı kapsamında her yıl dağıtılan Hermes Award 2011 ödüllerinde finale kalan beş üründen birisi olmayı başarmıştır. Bu uluslararası teknoloji ödülü, endüstriyel anlamda denenmiş, teknik olduğu kadar ekonomik ve sosyal alanda fayda gösteren yenilikçi ürünlere verilmektedir.

Sonuç
Konveyörlerde olsun, yüksek tavanlı depolar veya montaj robotlarında olsun – WinTec teknolojisi için çeşitli kullanım alanları vardır. Hochrainer firması WinTec ile süreçlerini kontrol edebildiği gibi makinelerin durma süreçlerini bertaraf edebilmiştir. Geçen süreçte 4000´den fazla müşteri wenglor’un zaman ayarlı ışık sensörünü kullanmaya başlamıştır. Bu zamana kadar maddi anlamda külfet getiren mekanik uygulamalar veya çok fazla sensörün kullanımı tek bir sensör ile çözülebilmiştir. Süreçler hızlandırıldığından müşteri için etkinliğini ve verimliliğini artırmak mümkün olmaktadır.