Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

WIN Fuarları 1. Fazı İmalat Endüstrisi’ni Uluslararası Platformda Buluşturdu

Bu yıl 2-5 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen WIN (World of Industry) Fuarı’nın 1. Fazı, katılımcı ve ziyaretçisine yine kazandırdı. Hannover Messe Bileşim Fuarcılık tarafından düzenlenen fuarda çok sayıda satış anlaşması yapıldı. Katılımcı firmalardan, önemli ölçekte satış anlaşması gerçekleştirdikleri ve fuardan son derece memnun ayrıldıkları yönünde geri dönüşler alındı. Özellikle fuarda sergilenen makine ve takım tezgahlarının bazıları üzerinde yer alan “satıldı” ibareleri dikkat çekti. Firmalar en çok talebin Cezayir, Irak, BAE gibi Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra Hindistan, Bulgaristan ve Rusya’dan geldiğini belirttiler. 33 ülkeden 927 katılımcı firma ve 11 ülkeden önemli satın alma heyetlerinin geldiği fuarın, 43 bin 817 kişi tarafından ziyaret edildiği açıklandı. Yurtdışı ziyaretçi sayısında bu yıl yüzde 7.5 oranında artış olduğu kaydedildi. Alman Makina ve Takım Tezgahı Üreticileri Derneği VDW, 2012’de Alman Pavyonunu düzenleyerek ilk defa METALWORKING Fuarı’nı destekledi. Fuardan etkilendiğini belirten VDW Fuarlar Direktörü Christoph Miller, organizasyonun ve genel stand kurulumlarının çok yüksek ve profesyonel düzeyde olduğunu belirtti. Miller, özellikle yüksek pazar payına sahip sac metal şekillendirme alanındaki katılımcı sayısının yüksekliğinin Metalworking Fuarı için önemli bir değer olduğunu vurguladı.
Fuar, başta T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB, OAİB, KOSGEB ve VDW olmak üzere 30’u yabancı 76 kuruluş tarafından desteklendi. Fuara bu yıl Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve OAİB’nin (Orta Anadolu İhracatçılar Birliği) girişimiyle 13 ülkeden alım heyeti geldi. Azerbaycan, Fas, Hırvatistan, Irak, Kuveyt, Özbekistan, Sudan, Tunus, Ürdün ve Yunanistan dışında, İran, Yemen ve Japonya’dan gelen özel heyetler, katılımcı firmalarla çeşitli anlaşmalara imza attı.
Bu yıl ayrıca WIN Fuarları’nı destekleyen kuruluşlardan TİGİAD ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen “İş Güvenliği, Sağlığı ve Çevre Özel Bölümü” ile “parts2clean” iş birliğinde organize edilen “Yüzey Temizleme Özel Sunumu” da fuarda ilgi çeken bölümler arasında yer aldı. SURFACE TREATMENT parts2clean pavyonuna katılan fairXperts GmbH Neuffen Almanya CEO’su Hartmut Herdin, fuar sonrası “parts2clean pavyonu katılımcılarının çoğunluğu, fuara katılmaktan memnun kaldılar. Potansiyel distribütörlerin yanı sıra yeni kontaklar kurdular. Katılımcılar önümüzdeki yıllarda temizleme teknolojisi için büyüyen bir pazar bekliyor. Bu potansiyeli hareketlendirmek için yüzey bitirme ve temizleme teknolojisi için çözümler sunan tüm şirketleri tek bir salonda bir araya getirmek faydalı olacaktır. Bu, fuar katılımcı ve ziyaretçileri için daha ilginç olur” açıklamasını yaptı.

Japonya’dan milli katılım
Japonya ise bu yıl ilk kez WIN Fuarları’na milli katılım gerçekleştirdi. Japon Dış Ticaret Teşkilatı’nın (JETRO) girişimiyle, 6 önemli Japon firması, fuarda stantlarıyla yer alarak Türk firmaları ile buluştu. Ayrıca Japon parlamenterlerinden oluşan 16 kişilik bir heyet de fuarı ziyaret etti.

“WIN önemli bir marka”
WIN 1.Faz Fuarı açılış törenine Hannover Messe Bileşim Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Lenarz, TİGİAD Başkanı Ali Kaya, Alman Mühendislik Federasyonu (VDMA) Türkiye Ülke Müdürü Friedrich Wagner ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Yusuf Öksüzömer katıldı. Fuarın açılışında konuşan Hannover Messe Bileşim Fuarcılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Wolfgang Lenarz, “WIN Fuarları, tek bir çatı altında imalat sanayi için özel ticaret fuarları organize eden şemsiye marka olarak uzun zamandır ilgi görüyor. Bu yıl Almanya ulusal bir katılımla yer alıyor ve Alman Makina ve Takım Tezgahları Üreticileri Derneği VDW bu fuarda ilk defa desteklenmiştir. Ülke pavyonları, Çin, Fransa, Hindistan, İran, İtalya, Polonya, İspanya, İsviçre, Tayvan, Birleşik Krallık, Japonya ve Güney Kore ve ABD’yi fuarda ağırlamaktan çok mutluyuz” dedi.

2. Faz 29 Mart-1 Nisan tarihlerinde
29 Mart–1 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek WIN 2. Faz ise, OTOMASYON (19. Uluslararası Endüstriyel Otomasyon Fuarı) ELECTROTECH (13. Uluslararası Enerji, Elektrik ve Elektronik Fuarı) HYDRAULIC&PNEUMATIC (9. Uluslararası Akışkan Gücü Teknolojileri Fuarı) MATERIALS HANDLING (11. Uluslararası Taşıma, Depolama, İstifleme ve Lojistik Fuarı) sektörlerini kapsayacak.