Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

WIN Buluşması Sanayiciye Kazandırdı

WIN (World of Industry) Fuarı’nın 2. Fazı, 29 Mart-1 Nisan 2012 tarihleri arasında, Büyükçekmece TÜYAP’ta gerçekleşti.

2010 yılından bu yana büyüme göstererek 4 milyar dolar iş hacmini hedefleyen “Endüstriyel Otomasyon”, 70 ayrı sektörün çözüm ortağı “Elektrik – Elektronik-Enerji”, makine sektörünün itici gücü “Hidrolik – Pnömatik” ve 50 milyar dolarlık iş hacmine sahip “İç Lojistik” sektörlerini buluşturan fuar, sektörün en büyük firmalarının yer aldığı uluslararası bir şov olarak özellikle bu yıl ziyaretçi sayısındaki artışla dikkat çekti.

Fuarın 2. Fazı’nın açılış törenine, Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow, Alman Elektrik-Elektronik Teknolojileri Derneği (ZVEI) Otomasyon Bölümü Genel Müdürü Dr. Reinhard Hüppe, Akışkan Gücü Derneği (AKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Dalkıran, Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sermet Şatır, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı C. Tanıl Küçük ve Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Jörg Bode katıldı.

23 ülkeden, 1744 katılımcı firma
Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow da, “Giderek uluslararası bir platform olan WIN bizi gururlandırıyor. WIN Fuarları Kuzey Avrupa ve Ortadoğu’ya da açılan bir kapı niteliğindedir.” diyerek, 23 ülkeden, 1744 katılımcı firmanın yer aldığı fuara lojistik sektörünün de katılması ile metrekare anlamında ciddi oranda büyüme kaydedildiğini belirtti.
Alman Elektrik-Elektronik Teknolojileri Derneği (ZVEI) Otomasyon Bölümü Genel Müdürü Dr. Reinhard Hüppe ise; “Alman Elektrik-Elektronik Teknolojileri Derneği olarak bu fuarı bir kilit olarak görüyoruz. Rakamlara baktığımızda 4 milyar dolarlık bir hacimden söz ediyoruz.” diyerek, fuarın Almanya için önemine değindi. Fuar sırasında da bir açıklama yapan Hüppe, etkinliğe ilişkin görüşlerini şöyle özetledi: “Fuar daha ilk günden güçlü başladı. 1. gün dahi yüksek katılımcı vardı. Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından olan Almanya, 39 firma ile bugüne kadar WIN Fuarları’na en geniş katılımı gerçekleştirdi. Alman otomasyon sektörünün en önemli isimleri fuarda yerlerini aldılar ve Türk pazarına özel önem veriyorlar. Türkiye konumu dolayısıyla Avrupa’nın Ortadoğu ve Asya’ya açılan kapısı ve Alman katılımcılar gerçekleştirdikleri iş bağlantılarından ve potansiyel distribütörlük anlaşmalarından son derece memnun kaldılar.”

Akışkan Gücü Derneği (AKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Dalkıran; “2008 yılında 11 bin milyar USD olan makine ve aksamları ihracatı 8 milyon USD’ye düşmüştü. 2010 yılında tekrar 10 milyar USD’a çıkarak, % 15 artış elde etti.” diyerek sektördeki büyümeye dikkat çekti ve ekledi: “WIN Fuarları gibi öncü fuarlar sanayi ve ticaretin büyümesinde çok önemli bir yere sahip. Çünkü herkes teknoloji ve yenilik arıyor.”

Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sermet Şatır, enerji sektörünün yaşadığı gelişime değindi: “Son yıllarda sektörümüz tüm alanlarda çok boyutlu bir yapısal değişim ve dönüşüm gösteriyor. Birçok uluslararası fon, önümüzdeki yıllarda yüksek değer artışı beklentisi içinde yoğun bir şekilde yatırım yapmak üzere çalışmalar yapıyor.”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı C. Tanıl Küçük ise konuşmasında, Türkiye’nin 2010 ve 2011 yıllarında elde ettiği yüksek büyüme oranları ile küresel krizden çıktığını vurgulayarak, bu başarıda ekonominin lokomotifi olan sanayi sektöründeki üretim artışının büyük rol oynadığını belirtti.

Küçük, “Türkiye ekonomik gücünü geniş bir sektörel yelpazeye yayılan üretim kapasitesinden almaktadır. Çeşitli ülkelerden imalat sanayicilerini çatısı altında buluşturan WIN Fuarları Türkiye ve Avrasya bölgesindeki imalat sanayi altyapısını daha iyi tanımak için büyük bir şanstır.” dedi.

Alman Ekonomi Bakanı Bode, “Türkiye ekonomisi ile parlayan yıldız!”
Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Jörg Bode; “Geçtiğimiz 5 yılda gördüğümüz üzere WIN Fuarları, Avrasya bölgesinde bir vitrin görevi görmektedir. Bu sebeptendir ki, 15 ülkeden 60’ın üzerinde katılımcı firma bu fuarda yerini almaktadır. Almanya ve Türkiye arasındaki iyi politik ve ekonomik ilişkiler yıllara dayalıdır. Türkiye’nin AB’ye girme sürecinde çok hızlıca gerçekleştirdiği yapısal reformlar endüstri ve ekonomiyi büyük ölçüde olumlu etkiledi. Türkiye çok büyük bir sıçrayışla 2011’de %10 oran ile dünyada en büyük büyüme oranını gösterdi. Krizleri geride bıraktı. 32 milyar Euro dış ticaret hacmi ile Almanya, Türkiye’nin en önemli ticari partneri olarak görülebilir.” diyerek, Mayıs ayında Kayseri, Konya ve İstanbul’a beraberinde büyük bir ticari heyetle ziyaretlerde bulanacaklarını belirtti.

Açılışta son olarak söz alan Hannover Messe Bileşim A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel de, “Fuara her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile yurt dışından önemli sayıda alım heyeti geliyor. Bu alım heyetlerinin yanı sıra İspanya ve Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya’dan da heyetler fuarı ziyaret edecek. Türkiye’nin 29 farklı şehrinden 49 otobüs de fuara gelerek katılımcılarla bir araya gelecek. WIN 2. Fazı da 1. Fazı’nda olduğu gibi kazandırmaya devam edecek.” dedi.

Ortadoğu ülkelerinden büyük ilgi…
Ortadoğu ülkeleri fuara geçen yıllara oranla daha fazla ilgi gösterdi. Alım heyetlerinin yanı sıra bölgeden çok sayıda basın mensubunun da katıldığı fuar 4 gün boyunca sektörün tek gündemi oldu.