Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Vipa Bölge Müdürü Jürgen Moll: “Türkiye’de büyümemizin altında yatan neden Otes’le yaptığımız iş birliği”

Sizi tanıyabilir miyiz?
6 yıldır Vipa için çalışıyorum. Türkiye ve Kuzey Amerika, Orta Doğu’nun tamamı ile Orta Avrupa’da bazı ülkelerden sorumlu satış müdürüyüm. Bir taraftan satışın kendisiyle ilgiliyim; satışın stratejik konumlandırılması, ülkelerde satış organizasyonlarının oluşturulması gibi. Diğer taraftan da ülkelerdeki bayiler aracılığıyla uluslararası pazarlamadan sorumluyum. Ayrıca genel olarak kurumsal büyüme stratejisi yaklaşımları ile yeni bir pazara girmek ve orada başarılı olmak gibi işler görevlerim arasında yer alıyor.
Vipa hakkında bilgi verir misiniz?
Vipa 28 yıllık bir şirket. 230 elemanı var. Yıllık cirosu 40-45 milyon civarında. Bu yıl 45 milyon olmasını bekliyoruz. Yıllardır düzenli olarak büyümemizi sürdürüyoruz. Her yıl %10-15 oranında büyümemiz oluyor; iyi geçen yıllarda bu büyüme %20’yi bulabiliyor. İş yaklaşımı olarak piyasaya programlanabilir Step7 PLC’lerini sunuyoruz. Step7 Siemens A.G.´nin tescilli markası. Siemens ürünlerine alternatif ya da ek olarak kullanılabiliyor. En küçüğünden en büyük PLC’mize kadar tüm ürünlerimiz Siemens ile uyumlu. Bu da müşterilerimize büyük avantaj sağlıyor. Yeni bir yazılım ya da programlama know-how’ı için yatırım yapmaları gerekmiyor. Her bir müşteri Vipa ya da Siemens uygulamaları için en uygun ürünlerden bir çözüm yaratabiliyor. Makine imalat pazarı ve sistem entegrasyon pazarına odaklanıyoruz. Bu pazarlarda çoğunlukla Siemens ekipmanları ve programlama dili kullanılıyor. Biz de onlara ek olarak özellikle başka şirketlerin sunmadığı yüksek hızlı çözümler sağlıyoruz. Küçük ölçekte sayılabilecek bir firma olduğumuzda geliştirme konusunda gayet hızlı olabiliyoruz. 10 yılı aşkın süredir Vipa olarak Türkiye’deyiz, ancak ben 2 yıldır bu görevi yapıyorum.

Ağırlıklı olarak hizmet verdiğiniz sektörler hangileri?
En büyük müşteri grubumuz geleneksel makine imalat pazarı. Temel yetkinliğimiz otomotiv ve lojistik endüstrileri. Gıda ve içecek de bizim için oldukça büyük. Ayrıca bina otomasyonu da temel yetkinliklerimizden. Alışveriş merkezi ya da fabrikalar gibi endüstriyel komplekslerde komple tesis yönetimi alanında da varız.

Otes’le iş birliğiniz hakkında ne düşündüğünüzü öğrenebilir miyiz?
Türkiye’deki tek bayimiz 10 yıldır Otes. Otes’le birlikte çalışmaya başladığımız günden bu yana Türkiye bizim en önemli ihracat pazarlarımızdan biri haline geldi. Pazardaki büyümemiz beklentilerimizi de aştı; her yıl %20 civarında bir büyümemiz oluyor. Bu büyümenin ardında yatan neden Otes’le yaptığımız iş birliği ve Otes’in oturmuş yapısı. Otes son derece düzgün yapılandırılmış ve güvenilir bir ortak. Bu nedenle Otes’le birlikte Vipa Türkiye’yi kuracağız. Atmak üzere olduğumuz adımlar için hazırlık yapıyoruz. Vipa açısından Türkiye’ye yatırım yaparak Türkiye pazarına girmek buradaki varlığımızı artıracak, hizmetlerimizin daha iyi olmasını ve pazara tam destek vermemizi sağlayacak. Bu nedenle şu an Otes’le birlikte Vipa Türkiye’yi kurmak için görüşmeler yapıyoruz. Türkiye’ye bakışımız bu şekilde. Gelecek yıl kurulmuş olmasını planlıyoruz. Yine Otes’le birlikte, aynı insanlarla, aynı binada olacak. Yıldırım Acar, Vipa Türkiye’nin de genel müdürü olacak.

Otes’in bayi toplantısından beklentileriniz neler?
Ana hedefimiz bayileri bir masa etrafında toplayarak onların deneyimlerini duymak, düşüncelerine kulak vermek. Bizim açımızdan çok fazla gösterecek şey yok. Katılımcıları dinleyip ihtiyaçlarını, bizden ne beklediklerini öğrenmek istiyorum. Onların başarılı olmasını sağlamak için buradayım. Aynı zamanda gelecek yıl çıkaracağımız ürünlerle ilgili bilgi verip onları meraklandırmak da istiyorum. PLC ve HMI’lar için yeni yazılım çözümümüzü piyasaya süreceğiz. Aynı zamanda pazarın ihtiyaç duyduğu yeni PLC’leri de piyasaya çıkaracağız. Tüm ürünlerimiz kendi çip çözümümüze dayalı; Vipa’nın sahip olduğu Profichip adlı firma tarafından geliştiriliyor. Profichip Speed7 teknolojisi ve Speed7 çipini de geliştirdi. Bu da bizim avantajımıza. Kendi ASIC geliştirmemizi yapıp bundan yüksek düzeyde fayda sağlayabiliyoruz. Diğer sağlayıcılardan tamamen bağımsızız. Bu da müşterilerimizin yatırımlarına ekstra güvenlik sağlıyor.
Türkiye pazarı hakkında ne düşündüğünüzü öğrenebilir miyiz?
Türkiye bizim için çok iyi bir pazar. Genel olarak pazar ve sanayi son derece yetkin ve iyi eğitimli. Olumlu yönden agresif olduklarını söyleyebilirim, hızla ilerliyor ve bizim için şu an ilk 5 ihracat pazarı arasında bulunuyor. Yani Türkiye’nin mükemmel bir ekonomik büyümesi var. İnsanlar da son derece nitelikli ve aktifler. Pazara inanıyor ve güveniyoruz, bu nedenle Vipa Türkiye’yi kuracağız.

Yeni ürün ya da projeler gibi eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Yeni bir sistemimiz var. İsmi SLIO. Son derece küçük ve akıllı bir PLC çözümü. Pek çok PLC üreticisinin sağlamadığı bir çözümü sunan ve pazarın pek çok ihtiyacını karşılayan akıllı PLC çözümü olacak. Bu yönde ilerliyoruz.