Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Uzaktan Kontrolde Yeni Bir Ürün PLC MP200

MikroDEV, PLC ve haberleşme çözümlerini tek bir cihazda toplayarak MP200 serisi PLC cihazlarını geliştirmiştir. MP200, temel ve orta düzey endüstriyel uygulamalar için ekonomik ve esnek çözümler sunan bir otomasyon denetçisidir. MP200 sahip olduğu geniş fonksiyon blokları ile sürükle bırak mantığıyla tamamen grafiksel olarak programlanabilen bir PLC cihazıdır.

MP200-G serisinde GSM modem tümleşik olarak bulunmaktadır. Uzaktan erişim ihtiyacı olan bir projede, GSM tabanlı haberleşme görevleri ilgili blokları sürükleyip bırakma kolaylığıyla ve ekonomik olarak çözülebilmektedir.

MP200-G serisinde hazır olarak SMS alma ve gönderme blokları mevcuttur. SMS tabanlı kontrol uygulamaları artık MP200-G’deki bu hazır bloklar sayesinde kolay olacaktır.

MP200-E serisinde ise 100 Mbit hızında Ethernet haberleşme imkanı aynı kolaylıklarla kullanıma sunulmaktadır.

MP200 GSM/GPRS, 100 Mbit Ethernet ve RS485/RS232 seri haberleşme kanallarına sahiptir. Modbus protokol desteği eksiksiz ve problemsiz şekilde fonksiyon blokları ile sağlanmıştır. Modbus TCP, Modbus RTU protokolleri Master veya Slave olarak programlanabilmektedir. Mikro PLC sınıfı bir PLC ile gerçekleştirilebilecek bir proje MP200 ile kolaylıkla yapılırken buna ilaveten Modbus Gateway olarak da programlanabilmekte ve Modbus hatlarındaki Slave’leri sorgulayıp kendi içindeki programda okuduğu bu verileri kullanabilmektedir. Ayrıca birden fazla MP200 birbirleriyle arada bir SCADA yazılımı olmadan da Modbus tabanlı haberleşebilmektedir.

MP200 programlama yazılımında geliştirilen projedeki fonksiyon blokları cihazın Modbus adres haritasına adreslenir. Bu sayede diyagramdaki blokların değerlerine Modbus protokolü üzerinden uzaktan erişim sağlanmış olur.

MikroDEV MP200 serisi PLC’ler de kullanım kolaylığı ön plana çıkan diğer bir özelliktir. Programlama dili bilgisi gerektirmeden, fonksiyon bloklarını fare yardımı ile sürükle bırak şeklinde programlama imkanı sunar.
MP200 ailesinde mevcut olan işlem bloklarından bazıları: Temel lojik işlem blokları, analog işlem blokları, zamanlayıcı blokları, sayıcı blokları, Modbus TCP/RTU blokları, PID kontrol blokları, Analog TON, TOFF ve histeresizli alarm ve kontrol blokları, haftalık ve yıllık takvim blokları, matematiksel işlem blokları ve GSM tabanlı kontrol işlemlerine imkan sağlayacak SMS, CALL blokları, tablo işlem blokları. CANBUS üzerinden genişleme imkanı sağlanmaktadır.
MP200 yerli olması, ücretsiz projelendirme desteği, Türkçe dilinde programlama arayüzü ve yurt içinden teknik destek imkanı diğer avantajlarıdır. Ayrıca ürünlere müşteri talepleri doğrultusunda uyarlamalar da yapılabilmektedir. İhtiyaca özel genişleme modülleri eklenebilmekte veya özel giriş/çıkış birimleri eklenebilmektedir.

Bazı örnek uygulamalar
MP200-G serisinde SMS tabanlı bir uygulamanın nasıl gerçekleştirildiğini Şekil 1’deki diyagram üzerinden incelenebilir. Bu projedeki SmsI isimli blok SMS alma işlemini gerçekleştirmektedir. Tanımlanan telefon numarasından SMS gelindiğinde SMS’deki mesaj bilgisine göre bir çıkış üretir. SMS alma bloğunun çıkışına kurulacak devre ile de projede istenilen kontrol işlemi gerçekleştirilmiş olur. SMS alma bloğundan projede çok sayıda kullanılabilmektedir (Maksimum 300).

MP200 SMS alma işlemi gibi SMS gönderme işleminde kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bunu incelemek için Şekil 2’deki diyagram incelenebilir. Bu diyagramda SmsO isimli blok, SMS gönderme görevini yerine getirmektedir. Trg girişinden bir yükselen kenar tetiklemesi algıladığında IN girişindeki veriyi tanımlanan yazı formatında tanımlanan telefon numarasına SMS olarak gönderecektir. Diyagramdaki uygulamada cihaz, 1 numaralı dijital girişindeki darbe sayısını saymakta ve 2 numaralı dijital girişe basıldığında bunu “Sayaç Değeri: 231” şeklinde SMS atmaktadır.

MP200 Modbus tabanlı kontrol uygulamaları içinde kolaylıklar sunar. Şekil 3’deki uygulamada cihaz MODBUS TCP ve MODBUS RTU arasında geçit oluşturacak şekilde ayarlanmıştır. PLC cihazı aynı zamanda da RTU hattındaki bir cihazın parametrelerini okuyup, diyagramdaki kontrol uygulamasında kullanabilmektedir.