Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Üretim Kayıplarına Kesin Çözüm

PCS100 AVC, 160kVA … 30MVA Otomatik Gerilim Düzenleyici
Müşterilerinin ihtiyaçlarına ve sorunlarına verimli çözüm önerileri sunmayı ilke edinen ABB, pazara yönelik yeni ürün ve teknolojik çözümler yaratmaya ve geliştirmeye devam ediyor. WIN 2012 Fuarı´nda yeni özelikleri ile yer alan PCS 100 AVC ile ABB, AC şebekelerdeki dalgalanmalardan kaynaklanan üretim kayıplarını ortadan kaldıracak, ekipman ve sistemleri koruyacak güç elektroniği çözümünü sunuyor.

ABB PCS100 AVC, endüstriyel ve ticari hassas yükleri gerilim bozukluklarından koruyan invertör tabanlı bir sistemdir. Şebeke kaynaklı gerilim dalgalanmalarında, hem gerilim düşümlerine hem de gerilim yükselmelerine karşı son derece hızlı ve yüksek doğrulukta gerilim regülasyonu yapar. Böylece şebekede oluşan gerilim düşümlerinde üretim aksamaz; ayrıca ekipmanlar ve sistem korunur.
PCS 100 AVC, 160 kVA-30MVA aralığında yük kapasitesi için çözümler sunar. Verimlilik %98’in üzerindedir. Şebekeden kaynaklanan, tek fazda %55’e kadar, üç fazda %70’e kadar olan gerilim düşümleri için son derece hızlı bir şekilde tam düzeltme sağlar. Şebekenin nominal geriliminin +/- %10 aralığındaki değişiminde ise sürekli olarak regülasyon sağlayabilir.

ABB’nin müşterilerine sunduğu otomatik gerilim düzenleyici, şebekelerdeki dalgalanmalardan kaynaklanan üretim kayıplarını ortadan kaldırır. Böylece ekipman ve sistemleri koruyan bu cihaz 10ms’da hızlı tepki, basit kullanıcı kontrol devresi ve rejeneratif özelliği ile yüksek aşırı yüklenme kapasitesi gibi özellikleri ile de kullanım kolaylığı sunar.
• Kullanım kolaylığı
• Hızlı (1/2 cycle) tepki
• Basit kullanıcı kontrol devresi
• Yüksek aşırı yüklenme kapasitesi
• Kısa devre koruması
• Detaylı diagnostik
• Hata ve gerilim değerleri için data kaydı
• Ethernet bağlantısı
• Modüler yapı

Özellikler
– Tam düzeltme: 3 fazda gerilimin %70´e kadar düşmesi ve 1 fazda gerilimin %55´e kadar düşmesinde nominal gerilimi (%100) oluşturabilme
– Kısmi düzeltme: 3 fazda gerilim %30’a düşene kadar, 1 fazda gerilim %0’a düşene kadar
– Gerilim dengesizliği düzeltme
– Gerilim vektörü faz açısı hataları düzeltme
– Sürekli “Online” regülasyon