Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Ulaşım

Gerek toplu, gerekse bireysel ulaşımda zaman kayıplarının, kazaların, ulaşım ve bakım maliyetlerinin azaltılmasını, kullanıcı memnuniyetinin artırılmasını ve enerji tasarrufu sağlanarak hem işletme maliyetlerinin düşürülmesini hem de çevresel bozucu etkilerin azaltılmasını sağlamak her geçen gün biraz daha önem kazanıyor.
Akıllı sistemler ise bu isteklere en pratik çözümleri sunuyor. Özellikle karayolları için, “Akıllı Ulaştırma Sistemleri” kapsamında her gün yeni çözümler üretilerek hayata geçiriliyor.
Bu sistemlerin sağladığı faydalar ise ortada. Örneğin başarılı bir çalışma sonucu uygulanan trafik sinyalizasyon sisteminin verimliliği üzerine yapılan çalışma; seyahat süresinin %15 oranında azalabildiğini, seyahat etme hızının %22 oranında artabildiğini ve yakıt tüketiminin ise %12 oranında düşebildiğini göstermiştir.
Mevcut altyapıyı akıllandırarak sağlanabilecek faydalar ise tüm otomasyon sektörü için geniş bir çözüm üretme alanı oluşturuyor.