Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Tüm Mühendislik Görevleri İçin Tek Araç Elektrikli Tahrik ve Kontrol Sistemleri İçin Bir Uygulama Programı

Rexroth elektrikli tahrik ve kontrol sistemleri için tasarlanmış bir uygulama programı olan Rexroth IndraWorks, tüm mühendislik işleri için kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Bu program;
• Konfigürasyon
• Programlama
• Parametrelendirme
• Uygulama
• Simülasyon
• Online Kontrol
gibi proje tasarım ve devreye almada gerekli özelliklere sahiptir.

IEC 61131-3’e uygun PLCopen kütüphanesine sahip programlama özelliği vardır. Açık kod kullanımına izin vermesi ile paylaşımı artırarak zaman kaybını azaltmaktadır. Çevrimdışı çalışabilme özelliği sayesinde sahada olmadan da verileri inceleyebilme özelliği sunmaktadır.

Rexroth IndraWorks ile devreye alma
Rexroth tarafından geliştirilen IndraWorks programı, devreye alma sürecinin tüm adımları boyunca interaktif olarak rehberlik ederek, sistem datalarını girmenize görsel öğelerle yardımcı olmaktadır. Sisteme girilen tüm değerler, mekanik sistemle doğrudan bağlantılıdır.

Bu özelliği sayesinde verilerin girilmesi ve çıktıların analizinde kolaylık sağlamaktadır. Ölçüm birimleri kullanıcı tarafından istenilen şekilde kolaylıkla ayarlanabilmektedir. Sistemin tüm ayarları yapıldıktan sonra parametreler proje dosyasına kaydedilmektedir. Kayıt dosyası, fieldbus veya RS232 aracılığıyla kolaylıkla diğer makinelere aktarılmaktadır.

Rexroth IndraWorks ile çevrimdışı mod
Sistemin operasyon modları ve parametreleri çevrimdışı olarak önceden ayarlanabilmektedir ve daha sonra makineye kolaylıkla aktarılabilmektedir. Sahada denenerek, elde edilmiş özel parametreler çevrimdışı modda incelenmektedir. Rexroth IndraWorks ile osiloskop sinyal analizleri için gerekli osiloskop özelliği IndraWorks’te mevcuttur. Sürücü optimizasyonu ve hata giderme için sinyal ölçümü yapılmaktadır.

Rexroth IndraWorks ile otomatik ayarlama
IndraDyn motorları bağlandığında, tüm dahili fonksiyonların parametreleri otomatik olarak ayarlanmaktadır. Bu ayarlar çoğu uygulama için idealdir ve başka ayarlama gerektirmez. Gereksinimler daha kompleks olduğunda, otomatik ayarlama seçeneği ile sistem gerekli parametreleri kendisi bulmaktadır.

Rexroth IndraWorks ile CamBuilder
Rexroth Cambuilder, elektronik kamların uygun olarak oluşturulmasını sağlayan grafik bazlı bir yazılımdır. Oluşturulan kamlar Rexroth sürücü ve kontrollerine doğrudan aktarabilmektedir.