Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Toprak Direncini Prizden Ölçmek

Kyoritsu marka KEW 4140’un özelliği, loop testinden faydalanarak direnci hesaplamaktır. Daha önce topraklaması yapılmış bir binanın, topraklaması kontrol edilmek istendiğinde çeşitli sorunlar çıkmaktadır. Topraklaması ölçülecek yere yakın toprak alan bulunamamakta veya bulunan toprak alanına kadar cihazın kablosu yetişmemektedir.

Kazıklı ölçüm yapılan sistemlerde kablo boyları genellikle 20-25 metreyi geçmemektedir (bazı cihazlarda 50 metredir). Ayrıca üst katlarda bir bilgisayar veya herhangi bir sistem kurmak istediğinizde mutlaka kontrol etmek zorunda olduğunuz en önemli konu, prizin topraklamasının iyi olup olmadığı, nötr ve fazın doğru olup olmadığı veya priz içinde herhangi bir kısa devre bulunup bulunmadığıdır.

Birçok yerde prizde meydana gelen aksaklıktan dolayı cihazlar zarar görmekte fakat bunun farkına varılamamaktadır. Tüm bu sorunları Kyoritsu marka KEW 4140 ile çözmek mümkündür. Bu cihazın fişini prize taktığınız zaman (eğer faz ve nötr ters takıldıysa cihazda kırmızı ışık yanarak ikaz eder) voltajı görebilirsiniz, test butonuna bir kere bastığınızda da anında prizdeki topraklamanın iyi olup olmadığını ve kaç ohm olduğunu öğrenebilirsiniz.

Binadaki bütün prizleri tek tek dolaşarak 5-10 dakika içinde birçok priz test edilebilir. Cihazın bir diğer önemli özelliği, PSC testi yani beklenen kısa devre akımı testidir.

Bu cihazın anahtarı PSC test bölümüne getirilip, 200A / 2000A veya 20kA kademelerinden birinde iken, test butonuna basıldığında fazdan toprağa kısa devre olma halinde kaç ampere kadar akım geçebileceği test edilir. Bu ölçümün amacı, devredeki koruyucu aygıtlardan ne kadar akım geçip geçmeyeceğinin görülebilir olmasıdır. Gerçekleştirilen bazı testlerde prizden PSC ölçümü yapıldığında iyi olduğu zannedilen sistemden ancak 3A, 10A çekilebileceği görülmektedir.

Bu durumda devredeki koruma aygıtlarının toprak kısa devresinde görev yapmayacağı ve ilave koruma aygıtlarına (ölçü aletinin göstermiş olduğu değerlerden istifade ederek buna uygun kaçak akım şalteri koymak veya kaçak akım şalteri ayarlarını buna göre güncellemek) ihtiyaç olduğu anlamı çıkartılmaktadır.