Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Tektronix Gelişen Pazarlardan Sorumlu Teknik Pazarlama Müdürü Dave Mehta: “Dünyanın en büyük test ve ölçü firmasıyız”

Tektronix’ten bahseder misiniz?
Tektronix, Danaher Holding bünyesindeki test ölçü markalarından biri. Test-ölçü alanındaki markalarımız Tektronix, Tektronix Communications, Keithley, Fluke ve Fluke Networks. Bunların hepsi Türkiye’de Netes tarafından temsil ediliyor. Bazı ülkelerde markalarımız farklı firmalar tarafından temsil ediliyor ancak Netes’le olduğu gibi tek bir firma tarafından temsil edilmek bizim yararımıza. Tektronix’in 1,2 milyar dolar cirosu var. Dünya çapında Keithley ile birlikte toplam 6000 civarında çalışanımız var. 5 yıl önce Danaher tarafından satın alınmasının ardından Tektronix büyümesini sürdürüyor. Keithley dahil olmak üzere 7 tane şirket satın aldık ve bunları Tektronix markasına entegre ettik. Keithley, sourcemeter endüstrisinin son derece güçlü firmalarından; sinyal, voltaj, akım ölçeri tek bir cihazda birleştiriyor. Bu konuda da rakibi yok. Keithley, DC elektrik test enstrümantasyonunda bilinen bir marka. Ağırlıklı olarak araştırma ve eğitim pazarına satılıyor. Keithley güçlü bir marka olduğu için Tektronix’in yanında ayrı bir marka olarak tutuyoruz. Fluke ve Tektronix’in birlikte cirosu 2,4 milyar dolar. Yani bu ikisinin toplamına baktığınızda dünyanın en büyük test-ölçü firması durumundayız.

Türkiye’deki tek temsilcinizin Netes olmasının nedeni nedir?
Pazar stratejileri iyi, bize geniş yer veriyorlar; havacılık, savunma, tüketici ve eğitim olmak üzere pek çok alanda oldukça güçlüler. Türkiye’de bilinen bir marka durumundalar. Danaher açısından bakıldığında son derece güzel bir sinerji yakalamış durumdayız. Netes 5 yıldır Tektronix satıyor. Servis ve kalibrasyon operasyonu da oldukça başarılı. Müşteriler yerel servis ve desteği tercih ediyor. Son derece önemli bir nokta. Tektronix ve Keithley’in başarısının nedenlerinden biri budur. Yerel olarak kalibrasyon desteği verebiliyoruz; mühendislerimiz ve satış elemanlarımız var.

Türkiye pazarı hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Ben gelişen pazarlardan sorumluyum ama Türkiye’yi artık Rusya, Hindistan ve Çin ile birlikte yüksek büyüme olan pazarlardan biri olarak değerlendiriyoruz. Avrupa’ya bakıldığında şu an Türkiye birinci sırada. Bu yıl büyüme kaydettik. Hatta geçtiğimiz üç yıl boyunca buradaki işimiz iki katı büyüdü. Son derece etkileyici.

Yeni ürünlerinizden bahsedelim. MDO serisi ile ilgili ne tür yorumlar alıyorsunuz?
RF pazarı değişiyor. Bu nedenle biz de yeni ürünler geliştiriyoruz. 2011’in Ağustos ayında içine entegre edilmiş spektrum analizör ile devrim yaratan MDO 4000 Osiloskop serisini çıkardık. Test etmek istediğiniz aygıtın komple sistem incelemesi için zaman ilişkili analog, sayısal ve RF sinyalleri yakalayarak, test metodunuzda bir dönüşüm gerçekleştirip, bir osiloskoptan çok daha fazlasını sağlıyor. Bir bakışta zaman ve frekans alanlarını aynı anda inceleyebiliyorsunuz. Zamanın herhangi bir noktasında RF spektrumunun nasıl değiştiğini görebiliyorsunuz. Tasarım ile ilgili en karmaşık sorunlarınızı hızlı ve verimli bir şekilde çözümleyebiliyorsunuz. Bir osiloskop ile hem zaman hem de frekans alanında inceleme olanağını sadece Tektronix sunuyor.

Osiloskop kullananların %60’ı aynı zamanda spektrum analizörü de kullanıyor. MDO4000 serisi endüstri için ilk olan pek çok özelliği bir araya getirdi. Örneğin tek bir cihazda osiloskop ve spectrum analizörü özelliği olan ilk karma alanlı osiloskop.

Pek çok müşterimiz MDO’nun test yapmayı kökünden değiştirdiğini söylüyor. Sorun gidermemizi de yeniden oluşturduk; sayesinde hem zamandan hem paradan tasarruf ediliyor. Bir müşterimiz MDO’nun osiloskoplarda 20 yıldır yapılan en büyük, en devrimsel yenilik olduğunu söyledi. Böyle şeyler duymak bize gurur veriyor.

Pahalı olmayan RF teknolojileri günlük hayatta pek çok uygulamada kullanılıyor. Bunlara örnek olarak giysi etiketleri, hayvancılıkta kullanılan izleme cihazları, mağaza raflarında kullanılan fiyat göstergeleri ve ev eşyalarında kullanılan kısa mesafeli kablosuz uzaktan kumandalardan bahsedebiliriz. Çoğu düşük performanslı uygulamalar olsa da RF eklenince hata ayıklama problemleri artıyor.
Yeni MDO4000 modeli bu problemler için düşük giriş noktası çözümü sağlıyor. Böylece mühendisler zaman bağlantılı analog, dijital ve RF sinyalleri alarak tüm sistemin izlenmesini sağlıyor. Hata ayıklama zamanından günler hatta haftalarca tasarruf imkanı sunuyor.

Sektörde bir ilk olan analog, dijital ve RF sinyallerini zaman bağlantılı olarak alıp tüm sistem görünürlüğü sağlıyor. Sistem zaman bağlantılı olduğu için mühendisler analog, dijital ve RF sinyaller arasındaki gecikmeleri kesin olarak ölçebiliyor.

RF Spektrum zamanı, spektrum değişimlerinin zaman içerisinde nasıl olduğunu ya da ilk seferinde cihazın durumunun görülebilmesine imkan veriyor. Yine bir ilk olarak tek bir belirleme ile 3 GHz’e kadar bant genişliği alınabilmesini destekliyor. Günümüzde çoğu spektrum analizörünün bant genişliği 10 MHz olduğundan bu da büyük bir gelişme. RF zaman bölgesi, amplitüd ve frekans ile zaman ve alınan sinyallere göre RF giriş sinyali değişimlerini gösteriyor. RF tetikleme özelliği, RF sinyallerinde tetikleme sunarak istenen RF’i diğerlerinden ayırıyor. Spektrum analizörü, osiloskop, logic analizörü prob; hepsi bir cihazda. Bu ürünler şu an Türkiye’de de satılıyor. Bazı üniversiteler ve Aselsan ile Vestel, Arçelik gibi tüketici elektroniği firmaları satın aldı. Üniversitelerde olması çok önemli. Ben öğrenciyken anlatılanlarla görmediğim sürece bağlantı kuramazdım. Görerek çok daha rahat öğreniliyor.

TLA serisinin özelliklerini de anlatır mısınız?
TLA serisi pazardaki en güçlü logic analizörü. Logic analizörü ile osiloskobu birleştiren bir tek biz varız. TLA6400 serisinin 34, 68, 102 ve 136 kanal konfigürasyonu mevcut. 25 GS/s yüksek hızlı zaman çözünürlüğü, 667 MHz’e kadar durum zamanlama, 64 Mb’a kadar kayıt özelliği sunuyor. Ayrıca Tektronix´e özel iCapture özelliği de var. Üstelik bunların hepsini fiyat/performans açısından dikkat çekecek kadar uygun bir fiyata sunuyor. Yüksek sinyal hızı ve dijital sistemlerde daha kısa kurulum ve tutma süreleri, zamanlama sorunlarını belirleme ve hata ayıklama için gereken zamanı ayırıyor. 25 GS/s MagniVu (40 ps) yüksek çözünürlüklü zamanlamasıyla TLA6400 diğer logic analizörlerine kıyasla 6 kat daha fazla zaman çözünürlüğü ile sinyaller arasındaki zamanlama ilişkisinin kesin olarak anlaşılması için gereken ek performansı sağlıyor.

TLA6400 serisi mühendislik verimliliğini ileri özellikleriyle daha da artırıyor. iCapture çoklamasıyla simültane dijital ve analog çıktıları tek bir logic analizör probu aracılığıyla çift problamayı engelliyor. iView, TLA6400 ile yüzü aşkın Tektronix osiloskubu arasında hatasız entegrasyon sağlıyor. Böylece aynı ekranda zaman bağlantılı logic analizör ve osiloskop verisi görüntüleme imkanı sunuyor. TLA6400 aynı zamanda yoğun laboratuvar ortamları için hızlı operasyon sağlayarak zaman kazandırıyor. Windows 7 arayüzü, sürükle-bırak tetikleme ve ölçümleme gibi yöntemlerle kolay kullanım sağlıyor.

Bu ürünlerin hedef kitlesi kimdir?
Gömülü RFID sistemleri kullanılan bütün endüstriler. Ayrıca tüketici elektroniği firmaları, havacılık ve savunma firmaları gibi radar teknoloji kullananlar, araştırma ve üniversite laboratuvarları…

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Logic analizör satan sadece iki firma var; biz ve bir diğer firma. Uzun süredir başa baş rekabet ediyoruz. Son dönemde bizden pay almaya başlamışlardı ama bu ürünle birlikte biz de rekabetimizi güçlendireceğiz. Fiyat/performans oranı açısından bakıldığında büyük avantajımız var.