Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Tek Makine Otomasyon Kontrolörü: SYSMAC NJ Serisi

Yeni Sysmac makine kontrolörü, tek bağlantı ve tek yazılım ile eksiksiz makine kontrolörü olarak tanımlanıyor. Yeni makine otomasyon kontrolörü olan NJ, hareket kontrol, ardışıl kontrol ve ağ yapılandırma ile, programlama, simülasyon ve izlemeyi içeren yeni bir yazılım olan Sysmac Studio’yu ve hareket kontrol, görsel denetim, sensörler ve aktüatörlerin kontrolünü sağlayan hızlı bir makine ağı olan EtherCat’i bir araya getiriyor. Sysmac, güçlü ve sağlam bir otomasyon platformudur.

Yeni otomasyon platformunun kalbi, yüksek hız ve esneklik sağlamak üzere tasarlanan Sysmac NJ serisi makine otomasyon kontrol birimidir. Zorlu endüstriyel ortamlarda fan olmadan çalıştığı kanıtlanan ve gerçek zamanlı işletim sistemi  altında çalışan bir Intel işlemci içermektedir. Ölçekleme için 4, 8, 16, 32 ve 64 eksen CPU arasından seçim yapılabilir. 32 eksene kadar olan uygulamalar için 1 ms´den kısa sürede yanıt sağlanabilir. Bu özellik, geleneksel donanım tabanlı kontrolde henüz işitilmemiştir.

Gerçek zamanlı işletim sistemi altında çalışan bir Intel mikrokontrol birimine dayalı Sysmac NJ makine otomasyon kontrol birimi, ASIC tabanlı katı bir mimariden yazılım merkezli esnek ve ölçeklendirilebilir bir mimariye geçiş yapmıştır. Shinya Yamasaki, “Bilgisayar otomasyon dünyasında cesur bir adım atarken, aynı zamanda Omron endüstriyel kontrol biriminin efsanevi güvenilirliğini ve dayanıklılığını koruduk” açıklamasını yapmaktadır. Böyle bir dönüşümü gerçekleştirmek için, Omron ve Intel yakın temas halinde çalışmıştır. Intel, Omron Endüstriyel Otomasyon´u Japonya´daki Fabrika Otomasyonu alanında bir numaralı partneri olarak görmektedir.

Sysmac, tek bir bağlantı ve tek bir yazılımla, makine kontrolü anlamına gelmekte ve Omron´un makine otomasyon işletmesi segmentindeki baskın konumunu güçlendirmeyi ve globalleştirmeyi hedefleyen on yıllık planında önemli dönüm noktalarından birini temsil etmektedir. Sysmac otomasyon platformunun ardındaki kılavuz ilkeler şöyledir:
• Tüm makine veya üretim hatları için tek kontrol
• Makine ve insan arasında uyum
• Açık iletişim ve açık programlama standartları

Sonuç olarak ortaya; hareket kontrol, ardışıl kontrol, ağ oluşturma  ve görüntü denetimini bütünleştiren yeni bir makine otomasyon kontrol biriminden (Sysmac NJ), konfigürasyon, programlama, simülasyon ve izlemeyi içeren yeni bir yazılımdan (Sysmac Studio) ve hareketi, görüntüyü, sensörleri ve aktüatörleri kontrol etmeye yönelik hızlı bir makine ağından (EtherCAT) oluşan güçlü ve dayanıklı bir otomasyon platformu çıkmıştır.

Yeni mimarinin en önemli avantajlardan biri, Omron´un temel becerilerinin tek bir kontrol platformunda kusursuz entegrasyonudur. Makine kontrolü ve hareket kontrolü artık bir bütün olmuştur, saha cihazları tek bir makine ağı üzerinden kontrol edilmekte ve tek bir yazılımla programlanmaktadır. Omron Otomasyon Sistemleri Bölüm Merkezi´nin Kıdemli Genel Müdürü Shinya Yamasaki, “Müşteriler makinelerini tek bir kontrol platformuyla tasarlıyor ve makine hızını veya performansını etkilemeden uygulamaya göre ölçekleme yapmak istiyor” demiştir.

Tek makine otomasyon kontrolörü için tek bir makine yazılım: Sysmac Studio
Makine üreticilerine sahip oldukları otomasyon sistemi üzerinde tam kontrol sağlamak üzere oluşturulan Sysmac Studio, konfigürasyon, programlama, simülasyon ve izlemeyi tek bir yazılımda bütünleştirmektedir. Sysmac Studio, tasarım, geliştirme ve program geçerliliğini elverişsiz kılan çeşitli farklı yazılımları ortadan kaldırmak için gerçek bir Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) sunmakta ve Microsoft Windows Presentation Foundation (WPF) kullanmaktadır. Bu sayede, kullanım kolaylığı ve programlama hızı açısından yepyeni bir deneyim sağlamaktadır.

Grafik tabanlı konfigürasyon, kontrol biriminin, saha cihazlarının ve ağların hızlı kurulumuna olanak verirken, IEC 1131-3 standardına dayanan makine ve hareket programlama özelliği ve hareket kontrolüne yönelik PLCopen hareket kontrolü hareket blokları, programlama süresini kısaltmaktadır. Çevrimiçi hata ayıklama özelliğine sahip akıllı editör, hızlı ve hatasız programlamayı kolaylaştırmaktadır. Gelişmiş ardışıl ve hareket kontrolü, veri kaydı ve veri izleme simülasyonu, makine ayarını ve kurulum süresini azaltmaktadır. Sysmac Studio ayrıca kameralar ve karmaşık kinematikler gibi çevrimdışı hareket profillerini geliştirmek ve test etmek için gelişmiş bir 3D simülasyon ortamı sunmaktadır.

Tek makine otomasyon kontrolörü için tek bir makine ağı: EtherCAT
Sysmac NJ serisi kontrol birimi aracılığıyla sağlanan tek bağlantı, hem makine hem de fabrika ile kusursuz kontrol ve iletişim olanağı sağlamaktadır. Yeni NJ serisi kontrol birimleri, makine otomasyonuna yönelik pazarda en hızlı büyüyen ağ olan EtherCAT üzerinden açık iletişim için tasarlanmıştır. EtherCAT, Omron´un saha ve hareket cihazlarından oluşan geniş ürün yelpazesinde kullanılan genel makine ağıdır. Bu 100Mbps´lik endüstriyel Ethernet ağı, IEEE 802.3 kasalarla uyumlu olup, 100µs´ye indirilen yenileme süresi ve 1µs´den az gecikme ile 192 slave´e kadar kullanım sağlayabilir. Dağıtılmış slave saat mekanizması sayesinde, çok eksenli senkronizasyonda yüksek hassasiyet sağlamaktadır. Slave´ler için otomatik adres atama özelliği ile kurulumu basittir ve standart blendajlı Ethernet kabloları ve konektörleri kullanıldığından montajı maliyet tasarrufludur.

Omron´un sosyal ve global politikasına sadık kalan Sysmac, EC Direktifleri, cULus, Lloyd´s ve NK gibi global standartları karşılamakta olup, temiz ve geri dönüştürülebilir materyal ile tasarlanmakta ve üretilmektedir.