Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

T ve P Serisi Performans Kameraları

FLIR T640 / FLIR T620
FLIR T640 / T620, FLIR T serisinin ergonomisi ve esnekliği ile P serisinin son derece yüksek görüntü kalitesini birleştirir. FLIR T640 / FLIR T620 en küçük detayın bile görülebileceği netlikte bir görüntü sunar. Kullanıcı dostu arayüzü ve dokunmatik ekranı sayesinde FLIR T640 / FLIR T620’yi kullanmak son derece kolaydır.

P serisi ile en yüksek termal görüntü kalitesine ulaşmak mümkündür. Üstün görüntü kalitesini kullanıcı isteklerinden gelen üstün özelliklerle birleştiren P serisi, taşınabilir termal kameraların en yüksek çözünürlüklüsüdür.

640×480=307.200 piksel ile daha uzaktan daha fazla detay görülmesini sağlar. Güçlü lensi ve yüksek çözünürlüklü dedektörü en iyi termal görüntüyü verir. Termal görüntünün yanında 3.2 megapiksellik görsel kameraya da sahiptir. 5.6″lik büyük, hassas ve dönebilen LCD ekranı, görüntülerin detayı ile görülmesine olanak verir. PIP (picture in picture) özelliği termal görüntünün istenilen bir kısmını görsel görüntü üzerine yerleştirir. Aynı zamanda füzyon özelliğine de sahip olan kamera, termal ve görsel görüntüleri otomatik olarak üst üste bindirir. Kontrast düzeltme özelliği ile resim içerisinde detaylar daha rahat görülür. P660 modelinde entegre GPS sistemi sayesinde kaydedilen görüntüler coğrafi bilgileri de içerir. Kaydedilmiş görüntüler Reporter programında analiz edilebileceği gibi, bir harita ve uydu bilgilendirme sisteminde (Google® Earth gibi) görüntünün tam olarak nerede kaydedildiği görülebilir. Opsiyonel bir özellik olan uzaktan kontrol seçeneği ile güvenli bir uzaklıktan kameranın bütün menülerine kablosuz olarak erişilebilir ve cihaza uzaktan kumanda edilebilir. 

Elektrik ve mekanik uygulamaları için ideal T serisi ile Flir Systems, portatif termal kameralarda yeni bir seviye sundu. Üstün teknik özellikler, ergonomi, hafiflik ve kolay kullanımın hepsinin bir arada sunulduğu T serisi cihazlar, endüstriyel ortamlar için tam uygunluk sağlamaktadır. Serinin bütün modelleri şu özelliklere sahiptir:
– Çok kolay kullanım,
– Boyutu ve hafifliği ile mükemmel ergonomi,
– Hareketli lens,
– Dokunmatik ekran,
– Mükemmel termal görüntü kalitesi,
– Dijital kamera özelliği.
FLIR T620 / T640 termal kameralar, sağladıkları yüksek kalitede termal çözünürlüğü, 5Mp’lik fotoğraf makinesi ile birleştirmiş ve işlevsel menüsü ile de kullanıcıya büyük faydalar sağlayacak fonksiyonlar geliştirmiştir.

Ayrıca FLIR termal kameralarda kullanıcının ve analizi yapan kişi/kişilerin daha detaylı ve rahat ölçümler alabilmesi, analiz yapabilmesi için geniş bir aksesuar seçeneği vardır.

FLIR termal kameraların temel özellikleri:Kullanım alanları
Termal kameralar sıcaklık farklarının olduğu her alanda kullanılabilir. Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan alanlar;
• Elektrik bakım uygulamaları,
• Mekanik bakım uygulamaları,
• İzolasyon/enerji kayıpları ile ilgili uygulamalar,
• Ar-Ge çalışmaları
vb. şeklinde sıralanabilir. Bunların yanında daha birçok alanda kullanılan termal kameralar, her gün yeni ve farklı alanlarda da uygulama sahası buluyor.
Termal kamera kullanım alanları

Termal kameralar
Elektrik panolarında, problemleri tespit etmek için (gevşeklik, korozyon, aşırı akım, kablo kesiti yetersizliği, malzemedeki bozulmalardan kaynaklanan problemler vb.) etkili bir biçimde periyodik olarak kullanılır.

Mekanik aksamlarda, problemleri tespit etmek için (motor, rulman, yatak, redüktör, kayış, kasnak, motor bağlantıları, hareketli ve sürtünen ya da ısınan tüm aksamların sıcaklıklarını hem görerek hem de ölçerek arızayı önceden tespit etme imkanı sağlar) kestirimci ve koruyucu bakımda kullanılır.

İzolasyonda, ısı-yalıtım problemlerini tespit etmek için (gerek fırınlardaki ısı kayıplarını izolasyon zayıflıklarını, gerekse binalarda enerji verimliliği için yalıtım durumunu ölçmek ve de görmek için) binalarda ve fabrikalarda kullanılır.

Ar-Ge çalışmalarında, üretilen ürün-cihaz–elektronik kart ya da malzemenin sıcaklığa bağlı değişimlerini görmek-ölçmek ve yazılımları sayesinde geliştirmek için kullanılır.

Proseste, ürünün sürekli sıcaklık takibi, sıcaklık testi, hatalı ürünün sıcaklık değişimine bağlı ayrımında kullanılır.

Uygulama örnekleri
Direnç ilişkileri, şalterler, trafolar, kesiciler, bağlantı kaçakları, sigortalar, transformatörler, redresörler, elektrik panoları, bataryalar, tristörler, dağıtım şebekeleri, kesiciler, kısa devre elemanları, düğmeler, aşırı ısınmış dağıtım hatları, kontrol ekipmanları, elektrik motorları vb.
Balanslar, motor dişlileri, şaftlar, pompalar, kaplinler, bobinler, zincir sürüş sistemleri, konveyörler, hava kompresörleri, vakum pompaları vb.
İzolasyon kayıpları, ısı iletkenliği, izolasyonlar, fırınlar, kurutucular, depolama tankları, boru hatları vb.
İzolasyonlar, buhar vanaları vb.
Isı ve enerji kayıpları, su almalar, hava şartlandırma vb.
Sağladığı başlıca faydalar
1- Beklenmedik duruşların azaltılması
• Bakım planlarının geliştirilmesi
• Duruşların planlanması
2- Üretimin artırılması
• Erken ekipman onarımları
• Eski ekipmanların gözetim altında tutulması
3- Maliyetlerin azaltılması
• Enerji tasarrufu
• Kabul testleri
• Bakım ve onarım kontrolleri
• Çabuk ve doğru teşhis
4- Emniyetin artırılması
• İşletme gözetimi ve kontrolü
• Potansiyel tehlikelerin belirlenmesi
• Emniyetiniz için yangın riskinin azaltılması

Bu sayılanlar dışında da sayısız uygulama alanı yaratılabilir.
Yukarıdaki termal görüntülerde görüldüğü üzere termal kamera ile endüstride, başta elektrik bakım grubu olmak üzere sayısız uygulama alanında (arıza tespiti, ısı kayıpları tespiti, yangın riski için kontrol, ürün testleri gibi konularda) kesin ve etkili çözümler yaratılması, maliyet, zaman, emniyet kazancı sağlaması, bu sayede maliyetlerin azaltılması, beklenmedik duruşların engellenmesi ve Ar-Ge alanında sıcaklık ile ilgili her türlü bilginin sağlanmasına olanak tanır.