Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Süt Ürünleri Tesisinde Akış Ölçüm Cihazı Kullanımı

• Süt ürünlerinin üretiminde akış ölçümü
• Krema ve viskoz meyve katkılarının dozaj kontrolü
• CIP temizleme malzemelerinin ve temiz suyun akış kontrolü

1. Mevcut durum
Süt ürünleri üretim tesislerinde peynir, krema ve yoğurt gibi birçok ürün üretilmektedir. Bu tesislerde çeşitli oransal karıştırma ve dozlama hatları ve “yerinde temizleme” (CIP) sistemleri bulunmaktadır.

2. Akış ölçüm gereksinimleri
1. Çok çeşitli süt ürünü üretimi yağ standardizasyonu gerektirmektedir. Sütü yağsızlaştırmak sonra yeniden yağ ilave etmek yerine, bir kütle akış ölçer ile kremanın yoğunluğunu ölçmek daha doğrudur.
2. Meyveli yoğurt karışımlarının üretiminde ise şeker, reçel, meyve parçaları ya da meyve özleri gibi birçok ürün, homojen bir karışıma eklenir. Dozlama ve karıştırma prosesi birçok girdi için sürekli akış ölçümü gerektirir.
3. Sonrasında ise, ana ürünün de hacimsel akış kontrolü istenmektedir.
4. Üretim hattının düzenli olarak temizlendiği de düşünüldüğünde, ayrı tanklarda bulunan temizleyiciler ve temizleme suyunun da akış ölçümü gereklidir.

3. Krohne çözümü
Krohne geniş akış ölçer ürün portföyü ile bu tür uygulamalar için hassas ve güvenilir çözümler üretir.

Düz tüplü Coriolis akış ölçer OPTIMASS 7300 sütün, krema ve yağsız süt olarak ayrıştırılmasında ve kremanın tekrar yağsız süte ilavesinde kullanılmaktadır. Kütlesel akış ölçer kremadaki yağ ihtivasını belirlemek için yağ konsantrasyonunu ölçmektedir.

Yoğurdun içerisine meyve parçaları ile birlikte şeker ya da reçel gibi viskoz katkıların ilavesini gerçekleştirmek için bu malzemelerin akışları OPTIMASS 7300 coriolis tip akış ölçer ve OPTIFLUX 6100 elektromanyetik tip akış ölçer ile ölçülmektedir.

Uygulamada yüksek hassasiyet elde edebilmek için tüm cihazlar dikkatlice seçilmelidir. Tüm cihazlar kolayca temizlenebilir ve tüm CIP proseslerine uygun olmalıdır. OPTIFLUX6100 aynı zamanda flaş hatlarındaki temizlik malzemelerinin ve temizleme suyunun ölçümünde de kullanılmaktadır. Cihaz aynı zamanda dahili iletkenlik ölçümü sayesinde suyun kalitesini de ölçmektedir.

4. Kullanıcı avantajları
OPTIMASS ve OPTIFLUX akış ölçerler, krema, meyve parçacıkları, meyve özleri ya da şeker gibi kıymetli malzemelerin hassas olarak dozlanması için tekrarlanabilir ölçüm sonuçları sağlar. CIP temizleme prosesinde ise gereksiz maliyetlerden kaçınılmasına yardımcı olur. Akış ölçerler sayesinde sadece gerekli miktarda temizleyici ve su kullanılır. Cihazların tümü son derece küçük montaj gereksinmeleri içerir.

5. Kullanılan ürünler
OPTIMASS 1300 Coriolis kütle akış ölçer

• Çift ölçüm tüpü
• Sıvıların, gazların ve çamurların kütlesel ve hacimsel ölçümü

OPTIMASS 7300 Coriolis kütle akış ölçer
• Var olan tek, tek düz tüplü kütlesel akış ölçer. Paslanmaz çelik,
Hastelloy, Titanyum ve Tantal seçenekleriyle
• Montaj kısıtlaması yoktur ve kolayca boşaltılıp temizlenebilir.

OPTIFLUX 6100 Elektromanyetik akış ölçer
• Gıda endüstrisindeki müşterilerimizle işbirliği içerisinde geliştirildi
• CIP-/SIP proseslerine uygundur.