Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sürücüler ve Sürücü Sistemleri için Ethernet Tabanlı Akıllı Otomasyon Çözümleri

Motor kontrol cihazları üreticisi Sprint Electric, Almanya´nın Nürnberg kentinde yapılan son SPS/IPC/Drives fuarında, geniş yelpazesindeki sürücüler için Ethernet tabanlı, dağıtılmış kontrol sistemi drive.web´in yeni versiyonunu sundu. Sistem, Nürnberg´de bir interaktif iPad gösterisiyle tanıtıldı. Sprint Electric DC sürücü uzman personeli, bir iPad kullanarak ve webcam’den izleme yaparak ABD´de 9000 kilometre uzaktaki fabrikada bulunan bir doğru akım motorunu kumanda etti. Drive.web ile motor çalıştırılıp durdurulurken, motor yönü ve hızı değiştirilirken, stantta bulunan misafirler tüm değişikleri anlık olarak izleyebildiler.

drive.web motor kumanda sistemi kapsamında, -yerel veya internet üzerinden uzaktan kumandalı olarak- ağda bulunan tüm sürücülerin konfigürasyonu ve gözlemlenmesi için grafik konfigürasyon araçları bulunmaktadır. Grafik araçlar, PLC veya kontrol bilgisayarı olmaksızın, sürücülerin tam konfigürasyonunun ve servis amaçlı teşhislerin yapılabilmesine imkan verirken, komple dokümantasyon ve yerel kullanım için bir kullanıcı arayüzü de sunmaktadır. Grafik araçlar, Savvy yazılımının bir parçası olup, Sprint Electric web sitesinden indirilebilmektedir.

Sprint Electric´in PLX serisine ait dijital doğru akım motor kontrol cihazları kolayca takılabilen opsiyonel haberleşme kartı ile drive.web kullanımına uygun hale gelebilmektedir. Bu teknoloji sayesinde, DIN rayına monte ayrı drive.web modülü kullanımıyla, diğer sürücüler hatta analog olanlar bile sisteme entegre olabilmektedir. Ethernet port ve işlemciden oluşan drive.web donanımı, sürücüden verilerin dinamik olarak alınmasını sağlayarak bu verilerin Ethernet ağı üzerinden erişimini mümkün kılmaktadır.

AC sürücüler ve remote I/O modüllerine bağlanmak için tasarlanan ek donanımlar ise, diğer kontrol noktalarının da sistemin bir parçası olmasını mümkün kılmaktadır. Konfigürasyon yazılımı bir platforma bağımlı olmaksızın Java bazındadır ve böylece PC, Mac ve Linux üzerinde çalışabilmektedir. Yazılımda, AC ve DC sürücüler için grafik şeklinde konfigürasyon ve dökümantasyon araçları hazır bulunmaktadır, sürücüler ve ağa ait anlık bilgiler ile, makinelerden alınan dinamik veriler ve kullanıcı dostu operatör arabirimi sayesinde devreye alma süreci kolaylaşır. drive.web kontrol teknolojisi, PLC veya kontrol bilgisayarı olmaksızın her boyut ve karmaşıklıktaki sisteme ekonomik çözümler sunar.

Sprint Electric, DC motor kontrol cihazları ile ilgili olarak geniş bir aralıkta 150’den fazla model ile monofaze/trifaze beslemeli, 2 ya da 4 bölge-rejeneratif sürücü çözümleri sunmaktadır. DC sürücülerin yanı sıra, motor ikaz sistemleri ve dijital bilezikli motor kontrol cihazları da ürün yelpazesi içinde yer almaktadır. Sprint Electric´in ürün portföyünde analog ve dijital DC sürücülerin akım aralığı 12-2250 Amper arasında değişmektedir. Sprint Electric doğru akım motor kontrol cihazları, yeni yatırımlarda ya da iyileştirme projelerinde; metal sanayiinde, lastik ve plastik endüstrisinde, kağıt ve hamur tesislerinde, vinçlerde, gıda sanayiinde, eğlence ürünlerinde ve bunun gibi farklı birçok uygulamalarda kullanılmaktadır.