Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sürekli Bağlantıda Olmak

Otomasyon sisteminin temel prensibi olan sürekli veri akışı ve artan erişim noktaları Ethernet’i bir endüstri standardı haline getiriyor.

Enerji üretiminden, proses yönetimine, tüm uygulamalarda veri ağlarının kullanımı kaçınılmaz bir zorunluluk. Geleceğin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bu veri ağının aynı zamanda artan ihtiyaçları en ekonomik şekilde karşılaması gerekiyor.

HARTING Teknoloji Grubu tarafından geliştirilen Akıllı Ağ Altyapısı (SNI-Smart Network Infrastructure) konsepti bugün ihtiyaçlarını karşılayan yapılar, ürünler ve sistemler geliştirirken, geleceğin ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

Gerçek zamanlı veri işleme ve bu veri akışının güvenliği ağ teknolojilerinin en önemli zorlukları. HARTING Teknoloji Grubu’nun geniş Akıllı Ağlar Altyapısı biriminin bu konuda geliştirdiği teknolojilerden biri olan sCon switch ailesi, ring topolojisini çok basit ve ekonomik bir şekilde tüm kritik uygulamalar için sağlıyor.

Otomasyon Ethernet hattında herhangi bir nedenden dolayı kopma olması durumunda bilginin ilgili adrese başka bir hattan ulaşması için birkaç yöntem izlenmektedir.

Bu yöntemlerden en pratik ve ekonomik olanı redundant ring uygulamasıdır ve bu uygulamayı yaparken günümüzde yönetilebilir “managed” diye adlandırdığımız endüstriyel switch’ler kullanılmaktadır.

Yalnız bu managed switch’lerde ring yapabilme özellikleri dışında birçok özellik olduğu için sistem kurulumu yatırımcılar için pahalı, kullanıcılar için de kompleks olmaktadır.

Dolayısıyla HARTING tamamen yönetilebilir olmanın zorlukları olmadan sadece ring ihtiyaçları için sCon serisi ekonomik switch’leri geliştirmiştir.

Kısaca özelliklerine gelecek olursak;
• IP adresi olmaksızın yapılandırma,
• Kolay ring konfigürasyonu,
• Güç kaynağı olmadan USB üzerinden konfigürasyon,
• Ayarları PC ve USB kablo vasıtası ile kaydet ve yükle özelliği,
• Hız, güvenlik ve öncelik atama gibi port ayarları,
• Röle çıkışlı alarm kontakları.
Aşağıda fiber bir Ethernet ağında ring yapmak için gerekli aşamaları görebilirsiniz: