Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Standart Torna ve Freze Tezgahlarına Yeni Bir CNC Çözümü

Siemens Motor ve Sürücü Teknolojileri Birimi, standart torna ve freze tezgahlarına Sinumerik 808D adı altında yeni bir CNC çözümü sunuyor. Bu sağlam ve kompakt kontrolör, sadece basit kullanım avantajı değil, aynı zamanda kullanıcılar için olağanüstü bir rahatlık sunuyor. Kendinden açıklamalı ve yüksek performanslı CNC fonksiyonları, işlenen parçada proses hassasiyeti ve daha kısa işlem süreleri açısından yeni standartlar ortaya koyuyor. Sinamics V60 sürücü sistemi ve Simotics 1FL5 servo motor ile birlikte uyumlu bir şekilde çalışan Sinumerik 808D, performans aralığının alt ucu için ideal bir CNC sistemi olarak tanımlanıyor. Bu yeni kontrolör, ilk kez 2012 yılının Haziran ayında Pekin’de, Çin’in en büyük takım tezgahları ve ekipmanları fuarı olan CIMES’te tanıtıldı.
Siemens, yeni Sinumerik 808D ile performans aralığının alt ucuna CNC teknolojisinin avantajlarını sunmak üzere tasarlanmış bir kontrolör geliştirdi. Kullanıcı dostu ve kompakt ölçülere sahip bu giriş düzeyi çözümü, basit tornalama ve frezeleme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılıyor. Gelecekte Sinumerik 802S sisteminin yerini alması beklenen ürün, PLC giriş ve çıkışları dahil olmak üzere gerekli tüm arabirimleri tek bir kompakt cihaz içinde entegre olarak sunuyor. Bu sayede kablo bağlama işi oldukça basitleştirilirken, panel bazlı bir kontrolör olarak sunulabiliyor. Makinenin kontrol paneli, tak ve çalıştır tipi basit bir USB portu aracılığıyla bağlanmakta olup, yüksek seviye CNC’lerde olduğu gibi ergonomik olarak benzer şekilde tasarlanmış mekanik döner anahtarlar ile donatılmıştır. Kontrol panelinin ön kısmındaki USB portu, günlük uygulamalarda parça programları ile takım verilerinin kolay iletimi için USB bellek çubuklarının kullanımına olanak tanıyor.

Yeni CNC sisteminin kilit özelliği, basit ve görsel bir şekilde kullanılabilmesinde yatıyor. Sinumerik Operate Basic kullanıcı arabirimi, Sinumerik startGuide (başlangıç kılavuzu) adı verilen diyalog tabanlı yeni bir yardımcı program içeriyor. Bu uygulama, makinenin ayarlanması sürecinde kullanıcıya adım adım kılavuzluk ediyor ve bu sayede makinenin çalıştırılması için gerekli süreyi minimize ediyor. “startupAssistants” (başlangıç yardımcısı) yardımıyla hem prototip hem de seri üretim makineler kolay bir şekilde çalıştırılabilirken, diğer yandan “operationAssistant” (kullanım yardımcısı) fonksiyonu, kullanıcıları makinenin ayarlanması ve programlanması sürecinin tüm adımlarında destekliyor. Genel olarak, tamamen yenilenen Sinumerik Operate Basic büyük oranda Sinumerik Operate sisteminin çalışma felsefesine dayanıyor. Bu durum, sadece menü yapısında değil, programlamada da geçerli olmasıyla avantaj sağlıyor. Kullanıcılara sunulan ek bir özellik de “programGuide Basic” (temel program kılavuzu) fonksiyonu olarak öne çıkıyor. Bu fonksiyon, kullanıcılara, grafiklerle desteklenen operasyon çevrimi ekranları ve kullanışlı bir kontur hesaplama ile basit programlama imkanı veriyor.

Ayrıca bu sistemde, ISO kodunu destekleyen diğer kontrolörlerden parça programlarını kullanmak son derece basitleşirken, bu sayede, tek bir parça programı aracılığıyla DIN ve ISO programlama dilleri arasında geçiş yapmak mümkün hale geliyor. Tüm Sinumerik kontrolörlerinde olduğu gibi bu sistemde de kullanıcı arabirimi, kullanıcılara, çevrimiçi dil değiştirme imkanı tanıyor. Donanım açısından ise CNC klavyesi, İngilizce ve Çince’ye uyumlu olarak geliyor. Kullanılan küçük tuşlar ise, klavyenin kullanılabilirliğini mükemmelleştiriyor.

Maksimum üç eksenli ve tek iş milli standart torna ve freze tezgahlarında kullanılan Sinumerik 808D, mükemmel bir ölçüm hassasiyeti ve üretkenlik sunuyor. CNC sistemi, dahili yuvarlama hatalarını önlemek için 80-Bit-NanoFP hassasiyeti ile hesaplama yapıyor. 808D, Sinumerik ürün ailesinin en küçük üyesi olsa da, yüksek verimlilik için optimum hareket kontrolüne imkan veren ve bu sayede yüksek nihai yüzey kalitesine olanak sağlayan akıllı bir “önden okuma” fonksiyonu dahil olmak üzere akıllı MDynamics takım yolu kontrol özelliğine sahip. “programGuide Basic” fonksiyonunun yüksek hesaplama gücü ve optimum teknoloji çevrimleri de yüksek CNC performansına katkıda bulunuyor. ManualMachine plus opsiyonu ise, konvansiyonel tezgah işlemlerinden CNC programlamasına geçiş için yol açıyor. Bu fonksiyon ile donatılmış bir makine, bir yandan geleneksel bir makine gibi el çarkları kullanılarak idare edilirken, diğer yandan CNC destekli teknoloji döngülerinin tüm avantajlarına sahip olabiliyor.

Sürücü sistemi açısından kontrolör, Simotics 1FL5 servo motorlar ile birlikte kullanılan Sinamics V60 sürücü sistemine dayalı, temel servo bazlı bir çözüm. Pulse-direction arabirim kullanan CNC sistemi, çeşitli “set pointw”lere sahip olup bu ayar noktaları, sürücü tarafından Simotics motorlar yardımıyla kapalı bir hız ve pozisyon kontrol devresi içerisinde uygulanıyor. Sürücü sistemine, kısmen fan ihtiyacını ortadan kaldıran büyük bir soğutucu entegre edilmiş olması nedeniyle bu tümleşik CNC sistemi, en zorlu endüstriyel koşullara bile dayanabilmesiyle göz dolduruyor. Sinumerik 808D, ayrıca kontrol panelinin ön kısmında IP65 koruma düzeyinde olmasıyla da farklılaşmayı başarıyor.

Yeni CNC sistemi, makinenin kullanımını daha da kolaylaştıran, PC’de kullanılan bir Sinumerik 808D yazılım paketi ile destekleniyor. Pratik bir eğitim yazılım paketi olarak kullanılan bu program, yapılacak işlerin programlanmasını ve çevrimdışı simülasyonunu sağlıyor. Bu ücretsiz yazılım, sunum amacıyla da kullanılabiliyor.

Sinumerik 808D, standart torna ve frezeleme tezgahları için yeni giriş düzeyi bir CNC çözümüdür. Sistem, yüksek performanslı CNC fonksiyonları sayesinde kullanıcılara olağanüstü bir kolaylık sunmaktadır.