Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Son Dağıtım Yeni Nesil Ürünler: “Acti 9 Haberleşme Sistemi”

Schneider Electric, yeni nesil Acti 9 serisi koruma, kontrol ve haberleşme ürünleri ile birlikte tesisatınızın kullanım ömrü boyunca güvenli ve güvenilir çözümler sunuyor. Yüksek kaliteli ve eksiksiz bir modüler sistemi garantilemek için beş nesillik alçak gerilim uzmanlığından yararlanılan Acti 9 serisi en zorlu şartlara ve şebekelere uyum sağlaması için tasarlanmıştır. Temel koruma ve kontrol ürünlerinin yanı sıra, yeni Acti 9 haberleşme sistemi kullandığı Modbus protokolü sayesinde pano ve devrelerinizdeki anlık datalara ulaşmanızı sağlar. Hazır kablo bağlantıları, yük kontrolü ve yük izlemesini hızlı ve hatasız olarak gerçekleştirir.

Tesisatınızın verimliliğini ve servis sürekliliğini sağlayan otomatik tekrar kapama modülü
Acti 9 sisteminin temel kontrol ürünlerinden biri olan ARA otomatik tekrar kapama modülü, ani darbelerin ve geçici arızaların neden olacağı kesintileri önlemenize ve bakım maliyetlerini düşürmenize yardımcı olur. Yüksek servis sürekliliği gereken ve erişimi zor sahalarda, istenmeyen enerji kesintileri sonrasında elektrik tesisatının yeniden enerjilendirilmesini kolay, güvenli ve verimli bir biçimde gerçekleştirir. ARA otomatik kapama modülü, sizin tarafınızdan önceden belirlenmiş aralıklarda, anlık güç kesintisinden sonra otomatik olarak devreyi kapatarak, sistemin yeniden enerjilendirilmesine olanak verir. Kalıcı hata durumunda ise ARA otomatik kapama modülü açık pozisyonda kilitlenir, böylece ilgili arızalı kısmın sistemden güvenli bir biçimde yalıtılması sağlanır.

ARA otomatik kapama modülü gerek konut gerekse endüstriyel uygulamalara yönelik özel çözümler sunar. Özellikle erişimi zahmetli ve servis sürekliliğinin önemli olduğu sektörlere adanmış olan bu ürün, radyo-TV yayınları, mobil telefon, internet gibi haberleşme uygulamalarında; demiryolu, motor yolu, tüneller, havaalanları, trafik-yol gibi ulaşım uygulamalarında; su, meteoroloji, hava kalitesi gibi kalite kontrol ve ölçüm uygulamalarında; bankalar (ATM), benzin istasyonları gibi otomatik servis uygulamalarında ve alarm sistemleri, yazlık evler, buzdolapları, havalandırma sistemleri gibi konut uygulamalarında kullanılır.

ARA otomatik kapama modülleri ARA iC60 ve ARA iID olmak üzere 2 tiptir. ARA iC60 otomatik kapama modülü Schneider Electric iC60 MCB ile (minyatür devre kesici) birlikte kullanılır, kısa devre veya aşırı yüklenmeden kaynaklı hatalar nedeniyle açan devreleri otomatik olarak yeniden kapatır. ARA iID otomatik kapama modülü Schneider Electric iID RCD ile (kaçak akım koruma rölesi) birlikte kullanılır, kaçak akımdan kaynaklı açmaları otomatik olarak kapatır.

RCA: Kolay yük kontrolü ve optimum servis sürekliliği için uzaktan kontrol modülü
RCA uzaktan kontrol modülü, servis sürekliliği ve enerji erişebilirliğinin çok önemli olduğu uzak tesisatlar için mükemmel çözüm sunar. Şehir aydınlatması tesisatlarının veya büyük endüstri ve altyapı uygulamalarının bir parçası olan RCA uzaktan kontrol modülü, verimlilik ve güvenlikten ödün vermeden minyatür devre kesicilerin uzaktan açmasını, kapamasını ve hata sonrası uzaktan kontrolle resetlenmesini sağlar.

Yük atma ve aydınlatma kontrolü istenen tüm uygulamalar için tasarlanmış olan RCA uzaktan kontrol modülü, altyapı alanları, endüstriyel işletmeler, açık park alanları gibi dış alan aydınlatma uygulamalarında; geniş ofisler, geniş alanlı büyük mağazalar ve AVM´ler, yeraltı park alanları gibi iç alan aydınlatma uygulamalarında, ana caddeler, tünel sokak aydınlatma uygulamalarında, yük-atma, endüstriyel fırın uygulamaları ve ana-sekonder güç kaynağı değişimi uygulamalarında uzaktan kontrolün sağlanmasını güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

RCA uzaktan kontrol modülü Schneider Electric iC60 serisi minyatür devre kesicilerle (MCB) birlikte kullanılır. 2 ön tanımlı modu ile tüm zorlu çalışmalara adapte edilebilir. Minyatür devre kesicilerin tam veya kısıtlı kontrolü kullanıcılara yerel butonlar ve PLC üzerinden verilir.

Kullanıcı konforu için zamanlı ON anahtarlaması (örneğin gündüz vakti) ve enerji tasarrufu için zamanlı OFF anahtarlaması (örneğin saat: 18.00-19.00 sonrası) yapılabilir. RCA üzerinde bulunan Auto/OFF seçici ile ürünün çalışması engellenerek operatöre zarar gelmeyecek şekilde güvenli bakım imkanı tanınır.

Seçilen modun başkası tarafından değiştirilmesinin engellenmesi ve mod seçicinin koruması için şeffaf mühürlenebilir kapağı ve entegre kilit sistemi bulunur. Çift konumlu çalışması sayesinde enerji kesintisi durumunda konumu değişmez. Ürüne entegre OF ve SD sinyalizasyonu ile durum ve arıza bilgileri dışarıya aktarılabilir.

Reflex: Eksiksiz kontrol ve güvenlik için entegre kontrol devre kesicileri
Sadece Schneider Electric´e özel bir ürün olan Reflex iC60, bir minyatür devre kesiciyi dahili bir kumanda ile bir araya getiren entegre bir üründür. Ticari bina ve endüstriyel aydınlatma uygulamaları ve dinamik gereksinimlerine cevap verir, retrofit uygulamalarına veya ilave malzemelere ihtiyaç duymadan PLC ile kolayca haberleşir. Reflex iC60, özellikle bir dizi anahtarlama işlemiyle lokal ve merkezi kontrolü birleştiren ticari binalar ve endüstriyel tesislerin uzaktan yük yönetimini gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Reflex iC60, ticari binaların, endüstriyel tesislerin uzaktan yük yönetimi ve kamusal altyapı iç ve dış aydınlatma uygulamaları için “hepsi bir arada” çözüm sunar. Operatör ve tesisat için eksiksiz güvenlik sağlar. IEC 609427-2 standardıyla uyumlu kirlilik derecesi seviye 3, Uimp 6 kV değerine ve hızlı kapama mekanizmasına sahiptir. Mutlak koruma için Sınıf 2 ön yüz ve entegre kilitlemesiyle komple kilitleme imkanı sağlar. Ti24 arabirimi ile PLC´ye bağlanır, tüm Acti 9 ürün serisiyle uyumludur.

Reflex iC60 entegre kontrol devre kesicisi: iC60 minyatür kesici, sessiz kontaktör, arabirim rölesi, OF ve SD kontaklarının birleşiminden oluşan entegre bir üründür. Entegre Reflex iC60, standart ürünlerden oluşan çözüm ile karşılaştırıldığında pano alanında yüzde 25´e varan kazanç sağlar ve pano içerisinde beklenen sıcaklık artışı daha az olur.

Smartlink: Daha verimli, güvenli ve kolay haberleşme bağlantısı
Sadece Schneider Electric´e özel bir ürün olan Smartlink, daha önce hiç görmediğiniz kadar basit ama bir o kadar güçlü bir pano haberleşme sistemidir. Çok fazla kablo bağlantısı ve haberleşme kablosu gerektiren geleneksel dağıtım panolarının aksine, Acti 9 serisi “Smartlink” ile birlikte mevcut tesis yönetim sisteminize kolayca entegre olur.

Acti 9 haberleşme sisteminin esnek yapısı, proje ve kurulum maliyetlerini azaltırken, size ve müşterilerinize en yüksek güvenilirlik, genişletme ve yükseltme olanakları sunar. Güçlü Modbus bağlantı olanağı sayesinde Acti9 haberleşme sisteminin gelecekte tamamlanmasını tasarladığınız gelişmelere kolayca adapte edilmesine yardımcı olur ve böylece enerji verimliliği stratejilerinizin temel unsurlarından biri haline gelir.

Schneider Electric Acti 9 haberleşme sistemi: ARA otomatik kapama modülü, RCA uzaktan kontrol modülü, Reflex entegre kontrol devre kesicisi ve Smartlink haberleşmesi ile panoların haberleşmesini yeniden biçimlendiriyor. Servis süreklliğinizi arttırıyor, işletme maliyetlerinizi azaltıyor ve enerji verimliliğinize katkıda bulunuyor. En zorlu koşullarda ve maksimum servis sürekliliği istenen uygulamalarda dahi koruma, kontrol ve haberleşme ile etkin işletimi garanti ediyor.