Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Solar Güç Sistem Çözümleri

Günümüzde yenilenebilen enerji kaynaklarının rolü fosil yakıt rezervlerinin azalması ve CO2 gazı salınımını düşürmeye yönelik baskılar sonucunda gittikçe önem kazanmakta. Bu sebeptendir ki, önümüzdeki 10 yıl içerisinde yenilenebilen enerji üretiminin dünya enerji ihtiyacının %20’sini karşılayacağı öngörülmekte.

Enerjiyi verimli kullanmak ve çevreye verilen zararları azaltmaya çalışmak ABB’nin öncelikli ilkeleridir. ABB “Power and Productivity for Better World” sloganı ile 100 ülkede daha iyi bir dünya için enerji ve üretimi kaliteli hale getirmeye çalışmaktadır. Dünya çapında büyük bir üretici olan ABB; enerji verimliliği, yenilenebilir enerjiler ve akıllı şebeke altyapısının gelişimi için üretim kapasitesini artırmıştır.

ABB Global ve ABB Türkiye, güneş enerjisi sektörüne inandığı için hem fotovoltaik hem de solar termal sistemler konusunda ürünler sağlıyor. ABB, motor sürücüleri alanında sahip olduğu 40 yıllık deneyimi solar invertör teknolojisine başarılı bir şekilde taşımıştır. Ar-Ge çalışmaları ile yüksek verimli trafosuz tip string invertörler ile yüksek güçlerde merkezi invertörler üretmektedir.

Güneş enerjisi sektörü 2011 yılında yoğun olarak yeni yasal düzenlemelerin hazırlandığı, mevcut yasa ve yönetmeliklerin revize edildiği bir yıl oldu. Enerji Bakanlığı ve EPDK tarafından yapılan çalışmalar neticesinde lisanslı ve lisanssız olarak güneş enerjisinden elektrik üretiminin koşulları belirlendi. Lisanssız yönetmeliği ile şirket kurma zorunluluğu olmadan 500 kW’a kadar endüstiryel tesislere ve evsel tüketicilere kendi enerjisini kendi üretme fırsatı sunulmuştur. Lisanslı sistemler için 6 ay ölçüm istenmekte olup, MW düzeyinde sistemler kurulması için yasal düzenlemelere devam edilmektedir.

Sürece bakıldığında, 2012’de ilk olarak lisanssız sistemlerin kurulacağı öngörülmektedir. İlerleyen yıllarda lisanslı sistemler devreye girerek, Türkiye’nin enerji çeşitliliği artırılacak ve yüksek güneş enerjisi potansiyeli kullanılmaya başlanacaktır.

ABB, yatırımcılara yüksek standartlarda, güvenilir ve uzun yıllar sorunsuz çalışabilecek ürünler sunmaktadır. Ürün portföyünde hem lisanslı hem de lisanssız elektrik üretimi yasa ve yönetmeliklerine uygun solar invertörler bulunmaktadır. Birim alanda enerji üretim verimliliğini artırmak için geliştirilen güneş takip sistemlerinin beyni olan AC500 PLC ve özel güneş takip algoritmaları ABB güneş enerjisi çözümleri içerisindedir. Güneş takip sistemleri için sunulan bu ürünler hem fotovoltaik hem de solar termal sistemlere uyarlanabilmektedir.

Türkiye’de güneş paneli üretimi için tesis kuran veya kurmak isteyen yatırımcılar için akıllı robotik kollarda ABB sağlayabildiği özel çözümler arasındadır.

ABB Türkiye, yatırımcılara mevcut durumda 3 farklı ürün grubunda ve farklı güçlerde solar invertör sunmaktadır.

•ABB Megawatt Station PVS800 – MWS
Lisanslı sistemler için uygun olan ABB megawatt station ürünü; iki adet ABB PVS800 – 500 kW merkezi invertör, DC koruma ekipmanları, AC tarafta orta gerilim kesicileri, yüksek verimli kuru tip trafosu ve izleme sistemleri içermektedir. Tamamı ABB fabrikarında üretilmiş ve en az 25 yıl çalışmaya uygun olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Yatırımcıların projelerinde belirleyeceği kristal veya ince film fotovoltaik paneller ile uyumlu olan ABB megawatt station, optimum geri dönüşü sağlayan yüksek verimli ürünlerdir. Sahip olduğu web tabanlı izleme sistemleri ile santralin durumu hakkında genel bilgiler hızlı bir şekilde değerlendirilip üretimde kayıplar önlenmektedir.

Panel hariç bütün gerekli ekipmanları tek bir pakette sunulan ABB PVS800-MWS fotovoltaik santral kurmak isteyen yatırımcılara kolaylık sunmaktadır.
• ABB Merkezi İnvertörler PVS800
Hem lisanslı hem de lisanssız sistemler için uygun olan ABB PVS800 merkezi tip solar invertörler mevcut durumda 3 farklı güç seçeneği ile üretilmektedir. AC çıkış güçlerine göre PVS800 tip solar invertörler 100 kW – 250 kW – 500 kW olup üç fazlı çıkış vermektedirler. Özellikle endüstiyel tesislerin kendi tüketimlerini karşılamak için PVS800 solar invertörleri işletme trafolarına bağlayarak kullanabilirler.

Web tabanlı izleme sistemleri ile santralin durumu hakkında genel bilgiler hızlı bir şekilde değerlendirilip üretimde kayıplar önlenmektedir.

ABB Türkiye’nin 2012 hedefleri içinde PVS800 merkezi invertörlerini ABB Megawatt Station ürününe benzer hale getirmek bulunmaktadır. Panel hariç bütün gerekli ekipmanları tek bir pakette sunarak bu ürünlerin servis ağını da oluşturacaktır.
• ABB String İnvertörler PVS300
Özellikle küçük işletmeler ve evsel kurulumlara uygun olarak ABB PVS300 string invertörleri yatırımcılara sunulmaktadır. Hem lisanslı hem de lisanssız sistemler için uygun olan ABB PVS300 string invertörleri mevcut durumda 5 farklı güç seçeneği ile üretilmektedir. AC çıkış güçlerine göre PVS300 tip solar invertörler 3.3 kW – 4 kW – 4.6 kW – 6 kW – 8 kW olup tek fazlı çıkış vermektedirler. Trafosuz invertör teknolojisine sahip olan ABB PVS300 string invertörleri açık ve kapalı alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Küçük sistemler için tasarlanmış olan PVS300 modelleri, büyük santral ve tesisler için geliştirilmiş olan PVS800 modellerinin sahip olduğu teknolojik üstünlük ve dizayndaki mükemmelliği devam ettirmiştir.
PVS300 string invertörü piyasada sunulan string invertörlerden farklı olarak; hem DC hem de AC koruma elemanları ve izleme sistemine sahip olan paket bir üründür. Bu sayede sistem güvenliği için çok gerekli olan koruma ekipmanlarına ekstra para ödemek zorunda kalınmaz. Bunun yanında koruma elemanları için pano yaptırmaya gerek olmadığı gibi bu panonun kapladığı yerden de kazanılmış olunur.
PVS300 string invertörlerin bir diğer önemli özelliği geniş MPPT aralığı ve yüksek DC voltaj girişine olanak sağlamasıdır. Yüksek DC voltaj girişi ile kablo kayıpları azalacağı gibi seride daha fazla paneli bağlama imkanı doğmaktadır.

ABB, sağladığı yüksek standartlardaki solar invertörler yanında firmalara solar sistemlerin devreye alınması aşamasında eğitimli partner firmalarıyla hizmet vermeyi planlıyor. ABB Türkiye, Dudullu ve Kartal fabrikalarında üretmekte olduğu trafo ve şalt sistemleri ile yatırımcıların elektrik altyapılarını güçlendiriyor.ABB PLC (AC500) ile solar çözümler
ABB AC500 PLC’leri tüm proses sistemlerinde olduğu gibi güneş enerjisi izleme ve inverter takip sistemlerinde de sektöre has hazır kütüphaneleri ile çözüm sunmaktadır. Fotovoltoik sistemin dünya üzerindeki konumu ve solar takip dizaynı sayesinde güneş ışıgından sabit yapılı sistemlere oranla %35’e varan enerji artışı oranları sunmayı garanti etmektedir. ABB, geniş ürün ailesi sayesinde solar sistemlerin neredeyse her alanında çözümler üretebilmektedir.

ABB PLC’ler çok geniş bir haberleşme altyapısına sahip olması sayesinde (Profibus, Profinet, Modbus RTU, Modbus TCP, Ethercat, Canopen, Devicenet vs.) her türlü sisteme rahatlıkla entegre olabileceği gibi, 300 adet PLC’yi yönetebilen Digivis500 scada’sı ile sistemin boyutu ne olursa olsun rahatlıkla çözüm üretebilmektedir. Sürücüler konusunda global pazar lideri olan ABB, stokları sayesinde kaliteli ürünlere hemen ulaşılmasını sağlayarak hızlı bir şekilde desteği garanti eder.
Bir solar tarlasından bahsederken, sistemin gücü büyüdükçe sistemde kullanılacak olan PLC adedinin tek haneli olmaktan çıkması onlarca ya da yüzlerce adet PLC’den bahsediyor hale gelinmesi çok uzak bir ihtimal değildir.

Bu şekilde yoğun PLC yükünü kaldıracak bir sistem kurmanın yanı sıra herhangi bir program değişikliğinde tüm PLC’lere yeni yazılımın yüklenmesi ciddi bir sorun oluşturacaktır. Bu durumda ABB’nin PS501 yazılımı sayesinde tek bir platform üzerinden yazılımı yüklenecek tüm plc’lere tek tuşla yazılım yükleme imkanı vermesi sayesinde, ciddi bir mühendislik süresi harcamasını engelleyecektir.

ABB’ye has solar kütüphanesi sayesinde, dünyaca onaylanmış ve kabul edilmiş olan güneş takip algoritmaları olan NREL ve NOAA kullanılmaya hazır olarak bulunmakta olup, 0.2° – 1.5° hassaslıkla güneş takibi gerçekleştirebilmektedir. Dahili olarak bulunan SIN, COS, ARCSEN ve ANCOS gibi fonksiyonları sayesinde karmaşık uygulamalarda işleri kolaylaştırmaktadır.

AC500 PLC ailesine ve kontrol panellerine ait eğitimler şu anda ABB Dudullu lokasyonunda ABB University İstanbul binasında verilmektedir. Bunun yanı sıra solar sistemlerin doğru dizayn edilmesi için kurulumcu şirketlere uygulama ve hesapları da kapsayacak eğitimler verilmesi de 2012 yılı içerisinde planlanmaktadır.

EPIA’nın 2011 sektör raporlarına göre dünyada toplam fotovoltaik kurulu gücü 67,350 MW seviyesine ulaşmıştır. Mevcut durumda Avrupa’nın elektriğinin %2’si güneş enerjisinden karşılanmaktadır.

Bu oranın artmaya devam ederek, yakın gelecekte ışınım seviyesi daha yüksek olan Türkiye ve komşu ülkelere doğru kayacağı öngörülmektedir.

Türkiye’de şebeke elektriğinin birim maliyeti solar sistemlerden üretilen elektriğin maliyetine yaklaşmaktadır. ABB, bu oran azaldıkça taleplerin daha hızlı bir şekilde artacağını öngörmektedir. Avrupa’da birçok ülke kısa süreli solar kurulum patlaması yaşamış ve uzun vadede durağanlığa geçmiştir. Bu nedenle Türkiye’de solar sektörün çok hızlı ilerleyerek durması yerine temkinli ve sürdürülebilir bir piyasanın oluşmasının daha iyi olduğunu düşünülmektedir. ABB Türkiye, güneş enerjisi yatırımcılarına yüksek verimli solar invertörler, solar sistemlerin şebeke bağlantısı için gerekli olan trafo ve şalt ürünleri sağlamanın yanında eğitimli servis ekipleri ile hizmet vermektedir.