Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Slip Ring Üzerinden de Hızlı ve Güvenli POWERLINK

Makine modülleştirmesi, ekonomik olmanın bir kuralıdır ve otomasyon çözümlerinin desantral kurulmasını gerektirmektedir. Böylece kontrol ve tahrik bileşenleri sıkça hareketli makine parçalarına, bazen de rotasyondakilere entegre edilir. Bunların elektrik ve data ile beslenmesi slip ring (kontak halkaları) üzerinden gerçekleşir.

Ethernet POWERLINK Standardizasyon Grubu EPSG, Nürnberg’deki SPS/IPC/DRIVES Fuarı’nda rotatif ünitede ACOPOSmulti65 tahrik yapısını sergilemiştir. Cobham üreticisinin slip ring (kontak halkaları) ile 24 V beslemenin yanında ayrıca 750 VDC bara voltajı, POWERLINK ve openSAFETY ile kontrol dataları aktarılmıştır.

Böylece sanayi kullanımında ilk kez 100 Mbit’lık veri oranı ve DC bara voltajı slip ring (kontak halkaları) üzerinden birlikte iletilmektedir. Cobham Teknik ve Kalite Müdürü Martial Favrat, kendi teknisyenlerinin POWERLINK protokolünün sağlamlığı ve EMC (elektro manyetik uyumluluk) dayanıklılığından çok etkilendiklerini ve bu anlamda şirket olarak kapsamlı araştırmalar yaparak transfer kalitesini garanti ettiklerini belirtmektedir. Transfer kalitesi, POWERLINK’te kullanılan tek telegram frameleri (individual frames) ile doğal olarak toplama telegram frameleri (summation frames) kullanan protokollerden daha yüksektir.

B&R tarafından tahrik ve güvenlik teknolojisi ile slip ring seri uygulamalarının gerçekleştirilmiş olması POWERLINK ve openSAFETY ile daha üst düzey dayanıklılık sağlamaktadır.

Ethernet POWERLINK Standardizasyon Grubu (EPSG), 2003 yılında tahrik ve otomasyon teknolojisi sektörünün önde gelen şirketlerinin bağımsız organizasyonu olarak kurulmuştur. Hedefi ve görevi, B&R tarafından 2001 yılında sunulan POWERLINK’in standardizasyonu ve geliştirilmesidir. Mikrosaniye ile gerçek zaman verilerinin transferi için güçlü gerçek zaman iletişim sistemi, IEEE 802.3’e göre Ethernet-Standardının protokol geliştirilmesidir. EPSG, örneğin CAN’in Automotion (CiA) veya IEC gibi önde gelen standardizasyon organizasyonları ile işbirliği yapmaktadır.