Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sinyal Yollarının Optimizasyonu Sensörden Kontrole Modüler ve Kesintisiz

Makine ve sistemler gün geçtikçe karmaşıklaşmakta, aynı zamanda elektrik sistemlerinde daha yüksek esneklik talebi de artmaktadır. Fonksiyonlardaki artış, sahada çok daha fazla sayıda sensör ve aktüatör kullanılmasını gerektirmektedir.

Phoenix Contact bu amaçla kontrol panosuna monte edilen ve sensörden kontrol sistemine kesintisiz montajı kolaylaştıran komponentler geliştirmiştir. Örneğin KEL kablo geçiş sistemi, uçlarına konnektörler takılmış haldeki kabloları güvenli ve yer tasarrufu sağlayacak şekilde kontrol panosuna taşır (Şekil 1).

Sensörler kombine edilir
Sensörler tesis veya sistemin çalışma durumunu izler; gerekli sıcaklık, seviye ve konum sinyallerini gönderir.

Sensörler iki komponentten oluşur: Sensör fiziksel durumdaki değişiklikleri algılar, transdüser bu bilgiyi elektriksel çıkış sinyaline dönüştürür. Sensör bağlantısında besleme ve sinyal için en az bir çift kablo gereklidir.

Tüm sensörlerin paralel olarak ana kontrol sistemine bağlanması, sistemin büyüklüğüne bağlı olarak yüksek kablolama maliyetlerini beraberinde getirir. Bu nedenle, modüler makine konseptleri kontrol tarafında ana kontrol sisteminden ayrılır. Sensör bağlantıları küçük bağlantı kutularında gerçekleştirilir. Sonuç olarak sensörlere giden kablolar azalır, polarite hataları ve montaj maliyetleri asgariye iner. Bu bağlantı kutularını ana kontrol sistemine bağlarken, tüm sensörlere güç sağlamak için sadece bir çift kablo ve sensör başına bir sinyal kablosu gereklidir.

Phoenix Contact´ın Clipline complete serisi yay bağlantılı STIO sensör ve aktüatör klemensleri, sensör sistemlerinin gereksinimlerine uygun şekilde tasarlanmıştır (Şekil 2). Bu klemens çok katlıdır, besleme için alt katta, sinyal için üst katlarda bağlantı noktaları sunar. Sadece 5 mm genişlikte gerçekleştirilen sensör bağlantısı yüksek bağlantı yoğunluğunun yanında açık ve anlaşılır bir devre yapısı oluşturur. Sistemin durumu üst kattaki LED´lerden izlenebilir. Gerilim, sensör klemensleri ile aynı profile sahip turuncu renkli besleme klemensleriyle sağlanır. Clipline complete sisteminin standart FBS köprüleri kullanılarak aynı anda 100 sensör beslemesi gerçekleştirilebilir.

Panel içinden geçen kablo
Bağlantı kutuları, hazır kablolar kullanılarak kontrol sistemine kolay şekilde bağlanır. Sistemden gelen bu kablolar öncelikle güvenli şekilde kontrol panosunun dış panelinden iç kısma alınmalıdır. Bu amaçla sanayi tipi fiş prizler veya entegre kablo geçiş sistemleri kullanılabilir. Sanayi tipi fiş prizler geçmeli tip bağlantı avantajı sunmasına rağmen sadece bir kablo için tasarlanmıştır ve ekonomik açıdan bakıldığında sadece az sayıda uygulama için elverişlidir.

Phoenix Contact´ın KEL kablo geçiş sistemi bu tip uygulamalar için daha uygundur. Montajlı kabloları pano içine güvenli şekilde ve az yer kaplayarak taşır. KEL sisteminin kesik ve montaj ölçüleri kontrol panosundaki fiş prizlerin standart ölçülerine uyar. Standart bir kesikten IP 54 korumalı 40 kablonun pano içine geçişi yapılabilir. Delikli kablo kovanları çerçeve içindeki kılavuzlara sabitlenmiştir ve düşmez. 3 mm-34 mm çaplı kabloları taşıyabilir ve DIN-EN 50262 standardına göre gergi kilidi işlevi de sağlar. 2 parçalı modüler yapı sistemin genişlemesine ve kabloların hızlı ve kolay şekilde değiştirilmesine imkan tanır. KEL sisteminin çerçevesi doğrudan yerine vidalanabileceği gibi istenirse geçmeli yapıda olan tipi de kullanılabilir. KEL çerçevesi hiçbir alet gerektirmeden yerine takılabilir.

Fiş-soketli klemens dizisi
Kontrol panosunda yer alan sistem komponentleri geçmeli yapıda olursa montaj daha kolay olur. Bunun anlamı tesis veya sistem kurulurken veya modüller değiştirilirken bu komponentlerin hızlı ve emniyetli şekilde sökülüp takılabilmesidir.

Bu noktada Clipline complete sisteminin Combi fiş soketli klemensleri kullanılabilir. Kontrol panosundaki klemenslere direkt olarak takılarak I/O´ları kontrol sistemine bağlarlar. BGV A2´ye göre hem fiş hem de soket tarafında parmakla dokunmaya karşı koruma sağlanmıştır. Combi sistemi ile 4 mm2 kesite kadar kablolar bağlanabilir ve 800V 32A akımlar iletilebilir. Bu da sistemi güç ve sinyal bağlantısına uygun kılar. Phoenix Contact, Combi fişli bağlantıları dört bağlantı tipinde de sunarak geçmeli bağlantıları daha da esnek hale getirmektedir (Şekil 3). Aynı yüksek performanslı kablo bağlantı tipi (vidalı, yaylı, hızlı ve push-in bağlantı) fişte olduğu gibi klemenste de kullanılmaktadır. Klemens ve fiş konnektörler, kullanılan bağlantı tipi ne olursa olsun birbirleriyle serbestçe kombine edilebilir. Bu kombinasyon imkanı cihazları ihraç eden makine ve sistem üreticileri için birçok avantaj sunar. Dahili kablaj hızlı ve kullanıcı dostu şekilde yaylı veya hızlı bağlantı sistemiyle gerçekleştirilirken; dış tarafta, örneğin vidalı fişler kullanılabilir.

Sonuç
Fiş konnektörler Clipline complete modüler klemens sistemine ait olduğu için (Şekil 4), standart modüler klemenslerin, köprü, test fişleri ve etiketler gibi tüm aksesuarları kullanılabilir. Böylece stok ve lojistik maliyetleri önemli ölçüde azalarak ekstra tasarruf sağlanır. Sistem kuran firmalar uygulamayla uyumlu standart montaj kablajı ve yüksek kaliteli komponent kullanımıyla birçok açıdan avantaj sağlar. Böylece montaj hataları asgariye iner, duruş süreleri azalır ve sistem sürekliliği artar.