Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Simotics Elektrik Motorları Ailesi

Siemens tüm dünyadaki elektrik motorları ailesine genel bir isim verdi; Simotics.

{resim_sol_kucuk}12{/resim_sol_kucuk}Bu seri tamamı ile Batı Avrupa menşeili  bir üretim. Yüksek mukavemete sahip, sanayinin aradığı yüksek performansa sahip. Uzun yıllardan günümüze tüm dünyada neredeyse tüm müşteriler tarafınca adeta ezbere bilinen Simatic, Simotion ve Sinamics ürün aile isimlerinden sonra, Siemens artık elektrik motorları ailesini de Simotics adı altında birleştirdi. Simotics Ailesi; içerisinde en basit anlamdaki 0,18kW sincap kafesli AC motordan MW’lar mertebesindeki orta gerilim AC motorlara; hareket kontrolü sektöründeki lineer motorlardan doğru akım motorlarına kadar bütün elektrik motorlarını içerisinde barındırmaktadır.

Simotics Ailesi ile tanımlanan bu grup içerisinde Siemens elektrik motorları, sektördeki birbirinden farklı uygulamalara, farklı iş kollarındaki müşteri ihtiyaçlarına yüksek performansta çözümler sağlayacak şekilde kategorilendirilmiştir.
Bu yeni yapı son derece müşteri odaklıdır. Müşteri, katalogdan ürün seçmeye başlamadan önce ihtiyacına göre ilgili motor kategorisini tespit etmekte, daha sonra bu kategori üzerinden Siemens’in en doğru ve en uygun fiyatlı çözümüne rahatlıkla ulaşabilmektedir. Simotics motor ailesi içerisindeki AC motorlar, alçak gerilim ve orta gerilim olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Alçak gerilim ile tanımlı bölgeye bakıldığında, 400V ile 690V ile beslenmekte olan elektrik motorları dikkatimizi çekmektedir.

{resim_sag_kucuk}13{/resim_sag_kucuk}Bu bağlamda, IEC 60034-30 regülasyonu ile de uyumlu tanımlanmış 0,75kW-375kW arası tüm IE2 yüksek verimli ve takibindeki IE3 süper yüksek verimli Siemens AC motorlar da aynen bu aralıkta yer almaktadır.

Simotics motor ailemizi 4 ana kategoriye ayırıyoruz.
• Alçak gerilim AC motorlar (şebeke ve inverter çalışma)
• Hareket kontrolü sektörüne yönelik motorlar
• DC motorlar
• Orta gerilim motorlar
Bu 4 ana kategoriyi tablomuza bağlı kalarak detaylara sınışandıracak olursak karşımıza son derece kullanışlı, müşterilerimizin her yerden rahatça ulaşabilecekleri, tedarik edebilecekleri bir yapı ortaya çıkarmış oluyoruz. Bu kategorilendirme sistematiği sayesinde Siemens elektrik motoru seçimi her zamankinden daha da basit hale gelmiş oluyor. Sanayinin herhangi bir işletmesinde çalışan ihtiyaç sahibi müşteri, öncelikle neye ihtiyaç duyuyorsa bu tabloda o yöne odaklanabiliyor. Bu doğrultuda ilk adımı ihtiyacını belirlemek ile yapan müşteri, takip eden adımlarda arzu ettiği Siemens AC motoru hakkında motor gücü, deviri, ürettiği moment değeri, saha koşulları, iş makinesi ile bağlantı biçimi, 2 ve 3-boyutlu ölçüsel çizimi, moment-hız diyagramı, kullanma klavuzu, yedek parça paket listesi, garanti koşulları, vs. gibi birçok konuya rahatlıkla erişebilmiş oluyor. Enerji verimliliği konusuna eğilmek isteyen bir son kullanıcı işletmesi için ihtiyaç duyduğu Siemens elektrik motorunu bu tablodan ilk aşamada tespit ettikten sonra tüm katalog bilgilerine ulaşabiliyor ve daha sonra Siemens’in global yazılımları ile sağlayacağı tüm enerji tasarrufunu, amortisman maliyetini ve süresini hesaplayabildiği gibi karar verici şirket içi merkezlere de tüm raporlamaları yine Siemens uluslararası enerji verimliliği simülasyonları ve yazılımları eşliğinde sağlayabilip onaya sunabiliyor.

Kategori dağılımına ana hatları ile bakacak olursak şu alt kırılımları ifade edebiliyoruz:

Alçak gerilim AC motorlar
Bu kategori Siemens’in tüm dünyada en çok imalat gerçekleştirip, en büyük hacimli çözümleri müşterilerinin hizmetine sunduğu alandır. İçeriğinde sırasıyla en temel uygulamalara cevap verebilen sincap kafesli AC motorlar, ağır saha koşullarının olduğu sektörlere tam performansta yüksek çözüm sunabilen ağır şart elektrik motorları, büyük güçlü motorlar, patlayıcı gaz ve toz ortamlarının bulunduğu risk derecesi yüksek sahalarda çalışabilen ex-proof AC motorlar ve tamamen terzi imalatı mantığı ile müşterinin isteğini tam tamına karşılayan özel üretim spesifik dizayn AC motorlar bulunmaktadır. Burada gösterdiğimiz elektrik motorları ve kullanım yerleri için aynı sıra ile şu örnekleri verebiliriz.

Temel uygulamalar: Fan, pompa, kompresör, yürüyen bant sistemleri, vs.

Ağır şart uygulamaları: Zorlu saha koşullarını içeren tüm sektörler. Demir-çelik endüstrisi, çimento sektörü, soğutma kuleleri, kağıt sanayi, tozlu-nemli sahalar, k-kasnak uygulamaları, ortam sıcaklığının çok düşük ve çok sıcak olduğu sahalar. (örnek:+40°C üzeri ile -20°C altı seviyeler.) 

Özel imalat uygulamaları: Motorlarda özel kutup sayıları, düşük devirler (500rpm, 375rpm. motor devirleri), vinç sanayi, asansör sanayi, harici fanlı, fren tertibatlı, enkoder bağlantılı spesifik motor imalatları. Demir-çelik sektörüne yönelik yüksek kalkış momentli röle masası motorları. Kapalı ortamlarda yangından oluşan zehirli dumanı atan, dışarı tahliye eden büyük fanların tahriğinde kullanılan duman tahliye motorları, denizcilik sektöründe gemilerde, limanlarda kullanılan, özel sertifikalı marine motorları bu kategoriye gösterilebilecek güzel örneklerdir. Bunun yanı sıra, motorun dizaynı ile yapılabilecek özel imalatlar da bu sınıfta gösterilebilir. Örneğin ortam dış sıcaklığının 40°C’nin üzerine çıkılan yerler için H Yalıtım sınıfında elektrik motor üretilmesi veya büyük hacimli ihtiyaçlara cevap verebilecek, standart imalatın dışında özel mekanik dizayna, özel soğutma şekline, özel boya, vs. gibi teknik detaylara sahip elektrik motorlarımız da yine bu sınıfta gösterilebilir. Siemens’ in 6 sene evvel bünyesine dahil ettiği Flender redüktör ve Loher elektrik motoru fabrikaları da bu kapsamda müşterilerimize rakiplerimizin yapamadığı çok özel ihtiyaçlara yanıt verebilen komple sistem çözümleri sunabilmektedir. Bu gibi çok geniş bir teknik bilgi birikimine sahip firmamız sanayide müşterilerimizin gözünde çok farklı  bir yere sahiptir.

Patlayıcı gaz ortam uygulamaları: Rafinerilerde, kimya sektöründe, boya fabrikalarında, petrol ve gaz tesislerinde, günlük yaşamımızda en hatırda kalan sürekli ziyaret ettiğimiz benzin istasyonlarında, vs. çalışabilen sırası ile alev sızdırmaz, artırılmış güvenlikli korumalı motorlar (ex-proof AC motor uygulamaları.) Bu gibi ortamlarda motorların imalatı için şebeke üzerinden veya invertör üzerinden çalışma detayları tarafımıza en başta teknik şartnamede detaylı biçimde belirtilmelidir. Almanya’da kurulu Loher motor fabrikamız, T6 sıcaklık sınıfına kadar ex-proof motor üretebilmektedir. İstenildiği takdirde hem ex-proof hem de IE2 yüksek verimli AC motor üretimi ve tedariği yapabilmektedir.

Hareket kontrolü sektörüne yönelik motorlar
Bu kategori yüksek hızların, dinamik bir davranışın hakim olduğu; bilhassa metal işleme sektörüne yönelik elektrik motorları çözümlerini içermektedir. Servomotorlar, lineer motorlar, tork motorları, vs.
DC motorlar
Bu kategori bilhassa kablo ve tekstil sektörleri gibi alanlarda ihtiyaç duyulan düşük devirlerin, hassas hız kontrolünün hakim olduğu sektörlere yönelik elektrik motorları çözümlerini içermektedir. Seri uyarmalı, paralel uyarmalı DC motorlar, vs.

Orta gerilim motorlar
Büyük motor güçlerinin ihtiyaç duyulduğu ağır sanayi uygulamalarına yönelik elektrik motoru çözümlerinin efektif olarak sunulduğu kategoridir. Şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, turbo kompr.vs.

Simotics Motor ailesi içerisindeki en yüksek hacimli uygulamalarımız

Simotics GP Motorlar – Temel uygulamalar: Alüminyum gövdeli sincap kafesli AC motorlarımızdır. Sanayinin hemen hemen tüm uygulamalarına tam çözüm sunabilen, yüksek mukavemetli, uygun maliyetli, hafif ve hızlı tedarik edilebilen sincap kafesli AC motorlarımızdır.

Cebri fan, enkoder, fren, ptc, pt100, ısıtıcı (nem alıcı), farklı IPxx koruma dereceleri, özel boya çeşitleri, vs. gibi birçok teknik modifikasyon imkanına sahiptir. İmalat hatalarına karşı, üretim tarihinden itibaren 18 ay garantisi mevcuttur. IE2 ve IE3 süper yüksek verimli çözümler.
Simotics SD Motorlar – Ağır şart uygulamaları: Dökme demir gövdeli sincap kafesli AC motorlarımızdır. Simotics GP motorların sunduğu çözümlere ilave olarak, standart dizaynda mevcut olan 3xPTC Termistör, metal fan muhafaza tası, güçlendirilmiş 63boyut DE(ön) rulmanlar ve 36 ay garantisi ile rakiplerine göre bir adım ön plana çıkmakta, müşterilerimizin bir numaralı tercihi olmaktadır. Tüm ulusal şebeke değerlerine (besleme gerilimi ve frekansı farklılıkları) göre imalat çeşitliliği mevcuttur.

Elektrik motorlarında yüksek verimlilik ve ülkemizdeki güncel durum
Nisan 2012 tarihi itibarı ile ülkemizde IE2 yüksek verimli AC motor kullanımı, AB ile aynı paralelliğe getirilerek zorunlu hale getirilmiştir. Gerek imalat, gerekse de ithalat açısından ülkemizde IE2 yüksek verimlilik sınıfının altında kalan elektrik motorlarının kullanımı yasaklanmıştır. Siemens olarak bizler bu tarihten itibaren ülkemize asgaride IE2 yüksek verimli AC motorlarımızı ithal etmekteyiz.

Bununla birlikte henüz yasalar itibarı ile zorunlu hale getirilmemiş olunmasına karşın IE3 süper yüksek verimli AC motorlarımızı da ülkemiz sanayisine sunmaktayız.

Ürün tedariği yapılırken, istekte bulunan firmalar ile çoğunlukla yüz yüze görüşmekteyiz, bu firmaların tesislerini incelemekte, envanter listelerini çıkarmaktayız, bu doğrultuda tesislerin tüm motor ihtiyacını öncelikle tam olarak saptamakta, daha sonra proseslerin özellikle hangi noktalarında yüksek enerji tasarrufu olduğunu hesap edip bu alanlara odaklanmakta, bu alanlar üzerinde ciddi tasarruf imkanlarını hesaplamaktayız.

Müşterilerimizden gelen özel imalat isteklerini, motorlarımızda olması istenilen ek teknik aksesuarları da kapsama dahil ettikten sonra en uygun fiyatlı, en uygun teslim süreli ve en kısa amortisman süresini sağlayacak en verimli AC motorlarımız ile çözümler sunmaktayız.

Bu çalışmalarımız sırasında kullanmakta olduğumuz Siemens patentli birçok  enerji verimliliği hesaplama yazılımları kullanmaktayız. Bu programların ilgili website adresleri sırası ile şu şekildedir; 
www.siemens.com/sinasave ve www.siemens.com/energysaving