Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SEW-Eurodrive Genel Müdürü Serra Sayman: “Yeni tesisimizle daha iyi servis ve daha geniş montaj portföyü sunacağız”

15 Haziran´da Gebze´de yeni fabrikanızın açılışını yaptınız. SEW-Eurodrive uzun senelerdir Türkiye´de. Yeni fabrika yatırımı kararını vermenize yol açan faktörler nelerdir? Bu tesis ile neler hedefleniyor?
Serra Sayman: 1997’de İstanbul’da satış ofisi olarak kurulduktan 2 sene sonra, montaj atölyesi kurularak Türkiye’de üretimin ilk adımları atıldı. Son yıllarda ülkemizde gerçekleşen hızlı ekonomik büyüme ve Türkiye’nin komşu ülkeler ile geliştirdiği ticari ilişkiler; bölgede daha aktif rol almak isteyen SEW-Eurodrive’ın yatırım için Türkiye’yi seçmesinin başlıca sebeplerini oluşturmaktadır. Eski montaj atölyesinin kapasitesi yeterli olmadığı için hızla artan talebi karşılayabilmek adına yeni bir montaj fabrikası kurulması amacıyla 2000’lerin ortalarında araştırmalar başladı. Yatırım yapılırken GOSB’ye karar verilmesinin 2 büyük nedeni vardı. Birincisi lokasyon olarak SEW-Eurodrive’ın mevcut ve potansiyel hedef sektörlerine yakınlığı açısından Gebze’nin en ideal bölge olması. Diğer önemli faktör de, Gebze’nin organize sanayi bölgeleri konusunda çok zengin olması. GOSB Türkiye’nin en gelişmiş ve en doğru şekilde yönetilen organize sanayi bölgelerinden biri olduğu için yatırımın yeri GOSB olarak belirlendi. Arsanın alınmasından 2 yıl sonra fabrika inşaatı için çalışmalar başladı. Projenin çizilmesi, inşaat firması arayışları gibi ön hazırlıkların ardından başlayan inşaat 1,5 yıl içinde tamamlandı. Toplam yatırım maliyeti 7 milyon Euro olan yeni montaj fabrikası Eylül 2011’de faaliyete geçti. Aynı zamanda merkez ofis de bu binaya taşındı. SEW-Eurodrive Türkiye, bu yeni tesis sayesinde müşterilerine daha kısa teslim süresi, daha iyi servis ve daha geniş montaj portföyü sunmaktadır.

Yeni fabrikanızda hedeflenen redüktör motor montajı kapasitesi nedir?
Serra Sayman: Biz zaten öbür tarafta redüktör montajını yapıyorduk ama belli bir limite kadar bunu gerçekleştiriyorduk. Toplam 11.000 m2 kapalı alanda kurulan ve 4000 m2 ofis alanına sahip fabrikamızda 50 çalışan ile şu anda ayda 1000 adet redüktörlü motor montajı yapılıyor. Fabrika, montaj kapasitesini çok yakın bir gelecekte 3 katına çıkartabilecek şekilde dizayn edildi.

Ürünlerin yanı sıra servis hizmetini de kusursuz sunan bir firmasınız. Bu konudaki faaliyetlerinizi anlatır mısınız?
Serra Sayman: Özellikle endüstriyel redüktörlerin servisini yapıyoruz. Bunda bir limitimiz de yok, hatta minimum 10 tona kadar olan redüktörlerin çok rahatlıkla servisini yapabilecek kapasitedeyiz. Sadece kendi markamızın değil her markanın servisini veriyoruz. Bu konuda çalışan arkadaşlarımız da bütün bu alanlarda eğitimlerini Almanya’dan almış durumda.

Eğitim organizasyonunuz hakkında biraz daha bilgi alabilir miyiz?
Serra Sayman: Almanya’da ‘Drive Academy’ dediğimiz bir eğitim organizasyonumuz var. Aynı organizasyonun ufak ölçeklisini burada kurduk. Sadece çalışanlara değil müşterilere de eğitimler veriyoruz. Firma veya sektör bazında eğitimlerimiz oluyor.

Hangi ülkeler için üretim yapacaksınız?
Serra Sayman: Hangi ülkeler için üretim yapacağımız şu anda tam olarak belli değil ama şu anda civardaki birçok ülke için olacak gibi gözüküyor. SEW, Rusya’da, Kazakistan’da, Hindistan’da, Çin’de ve Afrika’nın belli birkaç ülkesinde distribütör veya kendi organizasyonu ile faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki dönem belli bir dağılım olacak ve birkaç ülke bu sorumlulukları alacak. Türkiye de bunlardan biri. Belli ülkelerin sorumluluğunu biz alacağız. Bu da herhalde bir sene içerisinde netleşmiş olur.

Gelecekte bu fabrikaya yeni birimlerin eklenmesi söz konusu mu?
Serra Sayman: Tabii ki! Çok kısa bir süre içerisinde elektronik montaja da başlayacağız. Bu dağılıma, oluşuma zamanla paralel olarak tabii ki yeni birimler eklenecek.

Endüstriyel redüktörün avantajlarından ve özelliklerinden biraz bahsedebilir miyiz?
Murat Eroğlu: Senelerdir bu işi yapan bir Alman firmasının, en son 2010’da Almanya’da çok büyük yatırım yaparak endüstriyel redüktör fabrikası kurması, en son teknolojiyi kullanarak yapılan endüstriyel redüktörde gelinen son noktadır. Yani SEW-Eurodrive zaten motorlu redüktörlerde endüstriyel redüktördeki yatırımıyla bunu pekiştiriyor. Redüktör, simetrik yapıda ve modüler, yani lego gibi bir yapı. Farklı varyasyonlar, minimum stokla maksimum opsiyonları üzerinde tutabilecek, montajı ve servisi kolay ve tamamen standart katalog redüktörlerinde bulabileceğiniz, sanayide ihtiyaç olunan birçok uygulamaya çözüm üretebilecek yapıda bir ürün. Yani en büyük özelliği kompakt, hafif, kolay montajı yapılabilir ve sökülebilir olması. Yani gerçekten yatırım gerektiren bir konu. SEW-Eurodrive, redüktörleri stok tutarak çok kısa sürede yedek parçalarıyla birlikte teslim amaçlı montajını yaparak verebilen Türkiye´deki tek firmadır.

Serra Sayman: Yerli üreticilerin endüstriyel redüktörde en standart üründe dahi teslim süresi en az 8-9 haftadır. Ama biz burada montajını yaptığımız ürünlerde -aciliyet durumuna bağlı olarak- 2 haftadan bahsedebileceğiz. Bu, çok ciddi bir fark; yeri geldiğinde burada 1 günde bile yapılabilecek bir şey. Almanya’daki fabrika sadece bu redüktörler için ve 80.000 metrekarelik bir alana kurulu; 2 sene önce açıldı. Bu redüktörlerin montajı Avrupa’da sadece Almanya, Finlandiya ve Türkiye’de yapılıyor. Bu bölgenin onlar için önemi de bu esasında.

“Biz hareket ettiriyoruz” sloganı ile hareket kontrol ürünleri konusunda faaliyet gösteriyorsunuz. Ürünleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz? İthalat-ihracat oranlarınız nedir?
Serra Sayman: Redüktörlü motorlar, frekans inverterleri, servo motorlar ve kontrol sistemleri, dağıtık otomasyon teknolojileri, endüstriyel tip redüktörler ve enstrümanları, doğrusal hareket mekanizmaları, hareket mühendisliğine dair mekatronik ürünler ürün yelpazemizi oluşturmaktadır. Ürünlerimizi oluşturan parçaların tamamı Almanya’da üretiliyor, SEW-Eurodrive Türkiye ofisi olarak satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerin %50’si fabrikamızda montajlanıyor. İhracat oranımız şu anki ciromuzun %5’ini oluşturuyor ama Türkiye için yapılan planlar doğrultusunda ileride bölge ülkelerin bağlanması ile bu oranın %20’lere çıkması bekleniyor.Firmanızın Türkiye’de özellikle fokuslandığı sektörler hangileri?
Serra Sayman: Hareketin olduğu her alanda SEW-Eurodrive ürünlerine yer var. Özelikle kaliteden ödün verilmesinin riskli olduğu durumlarda her sektörden müşterinin ilk tercihi SEW-Eurodrive. Ağırlık olarak otomotiv, lojistik, gıda ve içecek, çimento ve maden, petro-kimya, kimya ve ilaç, tekstil, ağaç, inşaat ve inşaat materyalleri sektörleri SEW-Eurodrive ürünlerinin aktif olarak kullanıldığı sektörlerdendir.

Toplamda baktığınızda firmanızın müşteriye sağladığı artılar nelerdir?
Serra Sayman: Her ne kadar bizim ana grubumuz redüktörlü motor olsa da SEW olarak amacımız sadece raftan ürün vermek değil müşterinin talebini karşılamak. Biz müşteri çözümüne göre hareket eden bir firmayız. Yeri geldiğinde özel ürünlerimiz de var. Hiçbir kataloğumuzda olmayıp müşteri için dizayn edilen birçok ürünümüz mevcut.

Murat Eroğlu: SEW´in en büyük özelliklerinden biri paket çözüm sunması. Yani motorlu redüktörler, elektronik driver’lar ve endüstriyel redüktörlerin hepsini proje bazlı tek bir çatı altında sağlayabilmesi bir üretici için son derece önemli ki SEW bunu gerçekleştiriyor. Bu anlamda hareket mühendisliğinde güç aktarım organlarına ihtiyaç olduğunda SEW Eurodrive tek başına hepsini sağlayabiliyor ve bu büyük avantaj.

Serra Sayman: Hareket ettirmek bizim uzmanlığımız. Türkiye’deki yetkinliğimiz arttıkça direkt olarak yardımcı olabildiğimiz çok farklı konular oluştu. Çok farklı ürün gruplarında eğitimler alındı; yine Almanya destekli bu eğitimleri bütün satış ekibimiz burada alıyor. Dolayısıyla Türkiye olarak Almanya’nın desteğiyle çok farklı alanlara gidebilecek duruma geldik.

Murat Eroğlu: Örnek vermek gerekirse; bir maden tesisinde veya bir çimento fabrikasında topraktan paketlemeye, sevkiyata kadar tüm süreç hareket mühendisliğine bakıyor. Uygulamaya özel irili ufaklı değişik ürünler olması gerekiyor. Hareket aktarımıyla ilgili A’dan Z’ye çok farklı uygulamalara uygun çözümler, özellikle prosesin başından sonuna kadar hakim olabilmek adına geliştiriliyor. Bu kullanıcı için de, bizim için de tabii ki bir avantaj. O anlamda esasında Türkiye için de bana göre SEW-Eurodrive bir şans.

Şu ana kadar anlattıklarınız açıklıyor ama SEW-Eurodrive Türkiye´nin global organizasyon içerisindeki yeri nedir? Merkez yönetimin sizden beklentileri oldukça fazla. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Serra Sayman: Merkezin çok büyük beklentileri var. Artık üretimin genel olarak kaydığı ülkeler belli ve Türkiye, Avrupa pazarı için çok önemli bir ülke. Zaten biz 5 yılda çalışan sayımızı iki misli artırmayı hedefliyoruz derken bunun çok rahat gerçekleşebileceğine inanarak söylüyoruz. Biz son 5 yılda ciro olarak 2 değil 3 mislini yaptık. Türkiye’de de, çevrede de bu potansiyel var. Sadece SEW’in Türkiye’de değil genel olarak bizim müşterilerimizdeki gelişimine baktığımız zaman o yeterlilik de var. Türkiye’deki firmalar artık Avrupa’ya rahatlıkla iş yapıyor. Çok farklı alanlarda bunu yapan firmalarımız var. Dolayısıyla zaten SEW gibi global veya sadece ürün satmayıp bütün desteği verebilen firmalarla çalışıyorlar. Müşterinin ortağı gibi çalışıyor, servisinden eğitimine kadar gerçek anlamda bir paket sunuyoruz. 24 saat servisimiz, sürekli açık telefon hatlarımız var. Gebze fabrikamız Drive Technology Center (DTC) yani Hareket Teknolojileri Merkezi ünvanı ile kurulmuştur. Bu ünvan, fabrikamızın Türkiye ve komşu ülkelere endüstriyel redüktör, motorlu redüktör montajı, yedek parça temini ve servis hizmetlerini sağlayabileceği SEW-Eurodrive fabrikalarına veriliyor ve bu hizmetleri Türkiye’den verebilmek bölgedeki rekabette en önde olmak anlamına geliyor. Fabrikamızın aynı zamanda Yetkinlik Merkezi olması dolayısıyla bölgedeki müşteri eğitimleri de burada verilebilecek. Hedefimiz, sadece Türkiye içinde değil, bölgede de en yüksek pazar payına sahip olmak.

Murat Eroğlu: Rekabet ortamında yeni yatırımcılar gerçekten çok değişik varyasyonlara sahip üretimler yapmak zorunda. Bu anlamda da işletmelerin artık akıllı cihazlara ihtiyaçları var. Bunları gerçekten yıllardır belli bir kaliteyle yapıp sürekli Ar-Ge’siyle geliştiren firmalar bulunuyor. Bunlardan biri de SEW-Eurodrive. Dolayısıyla son 4-5 yıldır gerçekten hem kalite hem de dediğim gibi akıllı çözümler sunabilen firmalar sadece biz değiliz, ama bizde de ciddi bir ivme var.

Serra Sayman: SEW’in Ar-Ge yatırımları ve ekibi çok büyük. Şu anda piyasada olmayan, yavaş yavaş Almanya’da konuşulmaya başlanan çok farklı sektörlerde de yatırımları var. SEW´in temassız enerji gibi farklı firmalarla ve sektörlerle çalışmaları mevcut; otomotiv firmalarıyla da ortak yürüttüğü çalışmaları bulunuyor.

Yakında farklı sektörler de çıkacak. Çözüm sunan, değişik ürünler geliştiren teknolojik firmalara ihtiyaç var ve SEW de o yönde ilerleyen bir firma.

Bahsettiğiniz akıllı ürünler dışında firmalar sürdürülebilir bir gelecek için de çözümler arıyorlar. SEW´in gerek bu konuda gerek sosyal sorumluluk kapsamında çalışmaları var mı?
Serra Sayman: Almanya’da ciddi çalışmalar var. Türkiye´de ise eğitim konusunda faaliyetlerimiz var. Meslek liseleri olsun, üniversiteler olsun verdiğimiz seminerler ve aldığımız stajyerler ile desteklerimiz sürekli artıyor. Çevreye duyarlılık konusunda da SEW çok etkin bir firma. Buradaki yatırımın GOSB’da olması bile esasında bunun bir göstergesi. GOSB Türkiye’deki en iyi, en düzgün organize sanayi bölgelerinden biri.

Önümüzdeki dönemde SEW-Eurodrive Türkiye olarak cirosal hedefleriniz neler?
Serra Sayman: Önümüzdeki 5 yılda hedefimiz; pazar payımızı artırarak ciromuzu ve teknik ekip sayımızı 2 katına çıkarmak. Sadece ciro olarak değil aynı zamanda teknik bilgi, yeterlilik ve müşterilere çözüm ortaklığı anlamında 1 numara olmak en büyük hedefimiz.