Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sensör

Bir otomasyon sisteminin başarılı olabilmesi için, kabul edilebilir hatalar içinde kalan
ölçümlerin üzerine kurulu olması gerekiyor. Bunun için ise sensörün kalitesi kadar amaca uygun seçimin yapılması da önemli.
Çünkü seçenekler çok fazla. Sensör üreticileri hızla büyüyen talep sebebiyle çok çeşitli ürünlerle bu pazarda rekabet halinde ve günümüzde hızla gelişen yeni teknolojiler ve buluşlar sensör üretim teknolojilerine çok çabuk yansıyor.
Ayrıca sensörler, süreçlerin kontrolünde kullanılmalarının yanı sıra giderek daha fazla makinelerin emniyeti amacıyla da kullanılıyorlar. Çalışanların güvenliğini sağlamak için oluşturulan yeni kurallar yeni algılama çözümlerini işaret ediyor.
Sürekli büyüyen bu ürün yelpazesinin içinden uygun olanı seçmek için, hem uygulamayı iyi bilmek hem de mevcut çözümler hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.