Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sensör Teknolojisi Eşittir Güvenlik

Kalite ve etkililiği belirleyen neredeyse tüm parametreler günümüzde endüstriyel ‘sinir sistemleri’ aracılığıyla denetlenmektedir. Bu hassas komponentler özellikle otomasyonun şu üç alanında iyileştirme potansiyellerini ortaya koyuyorlar: Sensörler süreç bilgileri aracılığıyla işlem akışlarının hızını artırıyor, iyileştiriyor ve ihtiyaç duyulduğunda ürünlerin kalitesini bile denetliyorlar.
Eksiksiz sensör programı;
Festo kendi Ar-Ge ve üretim çalışmalarının ürünü olan geniş çaplı bir sensör programı sunmaktadır. Bu yelpazede klasikleşmiş yaklaşım sensöründen endüktif yaklaşım anahtarı veya sensörüyle akıllı kompakt kamera destekli Machine-Vision sistemlerine kadar her şey mevcut.

Sensör tiplerinin her biri tıpkı duyu organları gibi farklı görevleri yerine getirirler ve çoğu zaman ancak birbiriyle uyum içinde çalıştıkları bir ağ yapısı içerisinde optimum tesis performansı ve optimum ürün kalitesine katkıları olur.

Sensör teknolojisi sayesinde kazanılan avantajlar; artırılmış süreç kalitesi
Pnömatik destekli otomasyon teknolojisinde yeni uygulama alanları açan SMAT tip konum ileticisi ile gerçekleştirilen ultrason kaynağında olduğu gibi, süreç kontrolü, değişik ölçme işlemleri, obje tanıma ve kaydetme fonksiyonlarını da üstlenebilen sensörler başka alanlarda güvenli ürün çıkışı temin eder. SFE tip ‘akıllı’ debi sensörleri ile güvenli akış ve debi kontrolü yanı sıra PET şişeleri gibi son ürünlerin sızdırma kontrolü de gerçekleştirilebilmektedir.
Sensörler ile otomotiv veya gıda ya da ambalajlama endüstrisine özgü özel talep ve görevler de kolayca gerçeğe dönüştürülebilmektedir; örneğin manyetik alanlardan etkilenmeyen SIEF tip endüktif yaklaşım anahtarı öncelikle otomotiv sektörü için ilginç bir komponenttir. SIEN ise gıda ve ambalajlama sektörü için onaylanmış bir komponenttir.

Daha yüksek tesis kullanılabilirliği
Yüksek tesis kullanılabilirliği söz konusu olduğunda MS6-SFE tip akış ve debi sensörü akla gelir. MS6-SFE’nin kaçak saptama fonksiyonu sayesinde makine ve tesisin durması önlenebilir, aynı komponentle enerji maliyeti de saptanabildiği için enerji tüketimi yönetilebilir.

Çevrim sürelerinde optimizasyon
Çevrim süresi optimizasyonunda SDE5 tip basınç ve vakum anahtarı örnek gösterilebilir. Bu komponent teach in fonksiyonu aracılığıyla ‘bellediği’ hassas anahtarlama eşikleri vasıtasıyla emme anındaki değerlerin optimum düzeyde olup olmadığını derhal fark eder.

SOEC tip renk sensörü ise MH tip hızlı anahtarlama valfleriyle kombinasyon halinde parçaları renklerinden ‘tanıyıp’ yüksek hızla ayıklar ve tasnif eder.

Maliyeti düşür kullanım ömrünü uzat
Tüm komponentler için bir bağlantı kiti:tüm sensörlerle uyumlu olan NEBU tıpkı SM..-8M tip silindir anahtarlarında olduğu gibi kolay ve zahmetsiz montaj imkanları sağlayarak maliyetin düşürülmesine yardımcı olur. Standart, çekme zinciri veya robot uyumlu, yağa dayanıklı, halojensiz versiyonlar da işletme süresini uzatmaya katkıda bulunurlar.

Geleceğin diğer yüzü:
Görsel Algılama Sistemi

Görsel Algılama sistemleri üretim otomasyonunun itici ve yenilikçi güçleri arasında yer alırlar. SBO..-M veya SBO..-Q gibi akıllı kompakt kamera sistemleri otomasyon tesislerinin üretkenliğini ve üretim esnekliğini önemli derecede artırmaya, durma sürelerini de minimum düzeye çekmeye yardımcı olurlar. Örneğin SBO..-Q tip kompakt kamera sistemi %100 hassasiyette kalite kontrolü yapabilir, parça pozisyonunu tanımlayabilir, parçaları ikili veriler işlemek yerine görerek tanımlanabilir ve üstüne üstlük tüm işlemlerin dökümantasyonunu dahi çıkarabilir. SBOx-M klasik yüksek hız (ya da yüksek enstantane) kameralarına uygun maliyetli, ilginç bir alternatiftir.

Bu kamerayla ilk işletme ve bakım çalışmalarında hızlı otomasyon akışları incelenip, arıza veya hatalar saptanıp optimize edilebilir. Optik tip tanımlaması, pozisyon ve kalite denetimine yönelik handling komponentleri ve sürme/ besleme teknolojisiyle kombine edilebien Checkbox cihazları ise optimize çözümlere yönelik sistemsel ürün programını tamamlar.