Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sensör Stoklarını Azaltma Yöntemleri

Eğer ki mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık kullanmakta olduğumuz sensörler asla zarar görmez, darbe almaz, çevresel etkilerin tahribatına uğramaz ve değiştirilmeye ihtiyaçları kalmazdı.

Fakat maalesef gerçek dünyada bu tip olaylar sıklık ile yaşanmakta ve bu sebepten dolayı tutulması gereken sensör stok miktarı artmaktadır.

Uygulamalar için gerekli olan sensör stok değişimleri baş ağrıtıcı olabilmektedir. Değişecek uygun ürünü bulmak zaman alacağı gibi, doğru gövde yapısında ve doğru ölçme mesafesinde ürün seçimi yapmak karışıklığa yol açabilmektedir. Bununla beraber, işletmelerde stok yeri işgali ve elbette nakit yatırımı ihtiyaçları getirecektir.

Yedek parça stokları nasıl azaltılabilir? Sensör stok seviyesini azaltmanın birkaç farklı yönetimi bulunmaktadır. Fakat en kolay ve verimli olan yöntem standartlaşmadır. Tip, boyut ve markada standartlaşma sensör stok miktarını düşürmek için harika bir ilk adımdır.

Ufak boyutlu ve artırılmış ölçüm mesafeli sensörleri kullanmak, sensör stok miktarının düşürülmesi için diğer kullanışlı bir yöntemdir. Daha yüksek ölçüm mesafesine sahip olan sensörler birkaç farklı sensör yerine değiştirilebilirler. Böylece bir işi yapmak için kullanılan sensör tipi sayısı azaltılabilmektedir. Daha küçük boyutlu sensörler kullanmak ayrıca montaj esnekliğini artıracak, büyük sensörlerin monte edilemediği yerlere küçük sensörler konumlandırılabileceklerdir.

Sensörlerin gördüğü hedef noktalar demir-dışı ise kullanılan sensörlerin faktör 1 olduğundan emin olmak gerekir. Faktör 1 sensörler geleneksel sensörlerden daha yüksek bir algılama mesafesine sahiptirler.

Çünkü faktör 1 sensörler, demir-dışı metalleri tespit ederek demir-dışı materyaller için çelik ile aynı algılama mesafesini sağlarlar. Çoğu faktör 1 sensör aynı zamanda demir çekirdek içermez, bu sayede farklı gövde tasarımları ile kullanılabilirler; bu da benzersiz ve geleneksel olmayan gövde yapılarındaki sensörlerin yerine kolayca değişim yapılmasını sağlayarak tutulması gereken stok miktarının düşürülmesini mümkün kılar.

Sıkça görülenin aksine sensörün hedef noktasına mümkün olduğu kadar yakın konumlandırılması pratikte hedefin sensöre çarpma olasılığını artıracağından dolayı uygulanmamalıdır. Hedefin sensöre çarpması sensör arızalarının birinci sebebidir. Eğer uygulama ya da konumlandırma sensörün hedefe çok yakın olmasını gerektiriyor ise, daha yüksek koruma sınıfı sağlayabilmek için sensör içine yerleştirebileceğiniz koruma aksesuarları kullanılması gerekir. Bu gibi durumlarda gömülebilir montaj yapılabilen sensörleri kullanmak faydalı olacaktır. Elektromanyetik girişimler (EMI/RFI) ölçümü etkileyebilmekte, sensörün kilitli kalmasına yol açabilmektedir. Motorlar ve sürücüler gibi sensör çevrelerinde sıkça rastlanan yüksek elektromanyetik gürültü yayan cihazlardan dolayı sensörler üzerindeki elektromanyetik girişim değerleri oldukça yüksektir.

Bu sebeplerden dolayı Faktör 1 sensörler de dâhil olmak üzere özel üretilmiş manyetik gürültüye karşı dayanımlı olan sensörler tasarlanmıştır. Eğer Faktör 1 sensör kullanılıyor ise, stokta faktör 1 dışında ayrıca elektromanyetik gürültü dayanımlı sensör tutulmasına gerek vardır.

Bunlarla beraber diğer bir yöntem, tüm stok seviyesini düşürmek için sensör bağlantı konnektör tiplerinde ilgili bağlantılara karşılık gelen standart bir tipe gitmektir. Hızlı bağlantı sensör kablo çiftlerine seçilmesi ile ayrıca montaj zamanından tasarruf edilebilir.

Sensör tedarikçisi olan firmanın kullanıcının bölgesinde desteği olduğundan ve ziyarete istekli olduğundan emin olunmalıdır. Bu ilk başta basit gözükebilir, fakat sensörleri uzmanlık isteyen uygulamalarda kullanmak gerekebilir ve tedarikçinin verdiği uzaktan destek yeterli olmayabilir.

En iyi sensörlerde dahi oluşabilecek problemlerde saha ortamında çözüme ihtiyaç duyulabilmektedir. Kullanıcı problem ile karşılaştığında ihtiyacı olan güvenilir ve hızlı desteği alabileceğinden emin olmak ister.