Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ScreenMaster Videografik Kaydediciler

ABB Ölçüm Ürünleri bölümünün endüstriyel çözümlerinden biri de kaydedici ve kontrolörler.

Mekanik kaydedicilerden başlayarak günümüzdeki son teknoloji videografik kaydedicilere kadar bu cihazların tüm gelişim evrelerinde ABB mevcut olmuş, teknolojiye yön vermiş.

Günümüzde eski tip mekanik veya kalemli kaydedicilerin yerini artık videografik kaydediciler almaktadır.

Kullanım kolaylığı, yüksek miktarda datanın kolayca saklanılabilmesi, iletişim seçenekleri gibi birçok avantajı ve eskisine göre çok daha ekonomik fiyatları ile otomasyonun vazgeçilmez parçası haline gelmektetir.

ABB’nin iddiası her uygulamaya göre bir kaydedici sunabilmektir. Temel özellikleri şöyle listeleyebiliriz:
• Yüksek data güvenliği (21 CFR Part 11’e uygunluk)
• Görüntü kalitesi
• Ethernet bağlantısı sayesinde uzaktan erişim
• IP66 & Nema 4X koruma sınıfı
• Esnek kaydedebilme özellikleri (Alarm, totalizer ve matematik fonksiyonlar)

ScreenMaster serisinin önemli bir özelliği Windows tabanlı olmasıdır. Bu sayede kurulum ve kullanım oldukça kolaydır. Datayı ekrana getirmenin birden çok yolu mevcuttur, birçok grafik gösterim seçeneği arasında geçiş yapılabilmektedir. Eskiden kullanılan dairesel tip grafik olasılığı bile mevcuttur.

Bu cihazları totalizer olarak kullanıp bu değerleri kaydetmek mümkündür. Günlük, haftalık, aylık zaman dilimleri belirleyip totalizörü sıfırlamak ve böylece belli zaman dilimleri için değer almak veya set edilen alarm değeri aşılırsa uyarı almak da digger bir fonksiyondur.

Cihazların matematik ve lojik fonksiyonlarını kullanıp belirli işlemler sonucunda alarmları kullanmak da oldukça işe yarayacak bir özelliktir.

ScreenMaster serisi özellikle data koruma konusunda oldukça gelişmiştir. Dahili hafızanın yanında çıkarılabilir Flash hafıza ile tüm bilgiler yedeklenir. Bu sayede enerji kesintisi gibi durumlar için ilave pile ihtiyaç duyulmamaktadır.

Cihazları tipik bir Windows uygulaması gibi farklı kullanıcılar için ayarlamak da mümkün. Her kullanıcının, kullanıcı ismi ve şifresi ile kendine göre bir konfigürasyon yapması, tüm bu değişikliklerin kaydedilmesi ve sonradan raporlanması da…

Ethernet bağlantı sayesinde cihazlar fabrikada kurulu sisteme kolayca bağlanabiliyor ve kaydedilmiş bilgiler arşivle birlikte hemen ulaşılabilir hale geliyor.

Tüm alarmlar veya istenilen digger bilgiler, belirlenen email adreslerine (Birden çok da olabilir) gönderilebiliyor ve dahası gönderim periyodu belirlenebiliyor (Her Pazartesi sabah 9.00’da gönder gibi).