Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Saha Seviyesine Kadar Haberleşme

Eksiksiz Ethernet çözümü
Otomasyon teknolojisindeki gerçek zamanlı gereksinimlere yönelik olarak geçtiğimiz yıllarda piyasada üç farklı Ethernet bazlı haberleşme protokolü kabul gördü: Profinet, EtherNet/IP EtherCAT. wenglor, mevcut yapılara sorunsuz bir şekilde entegre edilebilecek şekilde ürünlerini bu üç standart ile donatıyor.

“Power over Ethernet” (PoE) olarak adlandırılan yöntem sayesinde kablolama işleri ve montaj masrafları önemli ölçüde azalmakta ve merkezi olarak kesintisiz bir gerilim beslemesi mümkün olmaktadır.

wenglor’un Ethernet ürünlerinin veri aktarımı ve gerilim beslemesi tek bir kablo ve saha uyumlu 8 pin’li bir M12x1 Ethernet bağlantı soketi üzerinden gerçekleşmektedir. Sağlamlık, IP67 gibi yüksek koruma sınıfı ve titreşimlere karşı dayanıklılık, tüm wenglor Ethernet ürünlerinin endüstriyel alanda kullanılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Sensör teknolojisinde yeni bir çağ
Günümüzde otomasyon teknolojileri alanında, mevcut olan birinci nesil saha veriyollarının yerini, “Realtime-Ethernet” veya “Endüstriyel Ethernet” olarak da adlandırılan gerçek zamanlı Ethernet’in aldığı bir eğilim yaşanmaktadır. wenglor, günümüze kadar diğer sensör üreticilerinin henüz yapmadığı bir uygulama olarak gerçek zaman teknolojisini ürünlerine entegre etmekte ve mevcut ağlara entegrasyon için gerekli tüm sistem bileşenlerini kapsayan komple bir Ethernet sistemi sunmaktadır.

İlk defa wenglor’da bir web sunucusu kullanılmaya başlanmıştır; bu web sunucusu doğrudan Ethernet ürünlere entegre edilmiş olup ilgili ürünün kendine ait web sayfasına dünyanın her yerinden erişilmesini mümkün kılmaktadır. Proses ve parametre verileri, web tarayıcısı ve kullanışlı kullanıcı arayüzü aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde ek yazılımlara gerek olmadan sorgulanabilmektedir.

Sistemin geliştirilmesi her zaman mümkündür. Bileşenler arasındaki ağ bağlantısı, tamamen esnek ve kişisel olarak ilgili topolojiye adapte edilebilmektedir. Standartlara uygun her ürünün bağlanabilmesinden dolayı, wenglor’un eksiksiz Ethernet sistemine başka üreticilere ait bileşenler de entegre edilebilmektedir.

Ethernet sisteminin avantajları
• Saha seviyesine kadar Endüstriyel Ethernet
• Kendini kanıtlamış standartların kullanımı ve bileşimi
• Gerçek zamanlı veri haberleşmesi
• Proses ve parametre verilerine kolay erişim
• Kurulum yerinden bağımsız yapılandırma
• Sağlamlık ve IP67 gibi yüksek koruma sınıfı
• Tümleşik web sunucusu

Sensörler Ethernet’e doğru – wenglor sensör teknolojisinde yeni bir çağ açıyor
Halihazırda var olan ilk nesil saha veriyollarının gerçek zamanlı Ethernet olarak da bilinen Endüstriyel Ethernet ile değişimine otomasyon teknolojileri alanında daha sık rastlanmaya başlanmıştır. Sensör uzmanı wenglor pazar gereklerini önceden analiz etmiş ve sensör ürünlerini geleceğe uygun bir şekilde üretmeye başlamıştır. Yeni gerçek-zamanlı Ethernet teknolojisini Mesafe Sensörleri ve Arka Fon Bastırmalı Sensörlerle tümleştiren wenglor böylece ilk hepsi bir arada fotoelektronik sensörleri sunmaktadır.

Geleneksel veriyollarında gereken montaj çabalarının aksine Endüstriyel Ethernet’in çalıştırılması daha hızlı ve kolaydır. Bu yüzden endüstriyel üretimde daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Geniş bant genişliği ve gerçek-zamanlı haberleşmesi sayesinde Ethernet üzerinden bağlı bileşenler yerden bağımsız sensör ayarının yanı sıra çok hızlı bir veri transferi, kolay okuma ve veri teşhisine olanak sağlamaktadır.

Endüstriyel Ethernet çeşitliliği
Son yıllarda özellikle üç Ethernet tabanlı haberleşme platformu; ProfiNet, EtherCAT ve EtherNet/IP, otomasyon teknolojileri alanında gerçek-zamanlı ihtiyaçlar doğrultusunda kendilerine yer buldular. wenglor kendi ürünlerini bu üç standarda da uygun olarak var olan yapılara kolayca bağlanabilecek şekilde hazırlıyor.
Ethernet üzerinde güç (Power over Ethernet- PoE)
wenglor Ethernet ürünlerinde veri aktarımı ve güç beslemesi sahada kullanıma uygun aynı kablo üzerinden, 8-pin, M12x1, IP67 Ethernet kablosu yapılabilmektedir. Kablolama ve montaj maliyetleri “Power over Ethernet- PoE (Ethernet üzerinde güç) sayesinde gözle görülür bir şekilde düşürülebilir. Böylece merkezi ve kesintisiz güç kaynağı da kullanarak bağlı cihazların güvenli çalışması garanti altına alınabilmektedir.

wenglor´dan eksiksiz Ethernet çözümü
Çeşitli ve gerçek-zamanla denenmiş wenglor ürünleri sensör teknolojisinde yeni çağı başlatıyor:
• OLED Göstergeli Lazer Mesafe Sensörler ve Arka Fon Bastırmalı Sensörler fotoelektronik sensörler alanında ilk gerçek-zaman uyumlu ürünler olacaktır. Tanımlamanın söz konusu olduğu yerlerde ise görüntü işlemeli Kamera Sensör ve yeni CCD Barkod Okuyucu Ethernet teknolojisi ile donatılacaktır.
• Çeşitli sistemleri ve bileşenlerin ağa bağlantısı ağ anahtarları (switch) yardımı ile yapılır. Tek Ethernet kablosunu birkaç hatta böler ve bu sayede özel bileşenlerin uygun topolojiyle esnek bağlantısını mümkün kılar. wenglor ağ anahtarları PoE´li ve PoE´siz olarak bulunmaktadır.
• Ethernet bağlantı kutularının yardımı ile temel standart dijital PNP giriş ve çıkışlar var olan Ethernet sistemlerine kolayca bağlanabilir. Ağ anahtarlarında olduğu gibi bağlantı kutuları da ProfiNET, EtherNet/IP ve EtherCAT çeşitleriyle mevcuttur.
wenglor, var olan ağlara güncel sensörlerin bağlantısını sağlayan sistem bileşenlerini de içeren Ethernet ürün yelpazesi ile eksiksiz bir sistem sunmaktadır.
• Güç beslemesi yapan Güç Bağdaştırıcısı (Midspan Adapter) PoE özellikli Ethernet ürünlerinin var olan PoE´siz ağlara bağlantısına da olanak verir.
• Ethernet ürün yelpazesinde bulunan değişik uzunluklardaki Konnektörlü Kablolar, “Power over Ethernet” için de hazır bulunmaktadır.

Tümleşik web sunucusu ile uzaktan bakım
İlk defa wenglor tarafından doğrudan Ethernet sensörlere, CCD barkod okuyuculara, ağ anahtarlarına ve Ethernet bağlantı kutularına tümleşik olan ve ürünler için hazırlanmış web sayfalarına dünya çapında erişim sağlayan bir web sunucusu kullanılacak.

Böylece ek bir yazılıma ihtiyaç olmayacak. Kullanıcılar wenglor ürünlerini ayarlayabilecek ve açık arayüzü sayesinde web tarayıcısı üzerinden verilere dünyanın herhangi bir yerinden hızlı ve kolay bir şekilde erişebileceklerdir.