Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sac Metal İşleme İçin Çözümler

Giriş
Rexroth tüm sürücü ve kontrol sistemi çözümleri üreticisi olarak Rexroth Enerji Verimliliği programı (4EE) kapsamında enerji verimliliğini ciddi ölçüde geliştirmek adına dört parametre sunmaktadır: Verimlilik için optimize edilmiş bileşenler, talebe uygun enerji üretimi, enerji kazanımı ve tüm geliştirme alanlarına sistematik olarak uyum sağlayacak enerji sistemi. Değişken hızlı pompa kontrol sistemleri örneğin hidrolik enerji ihtiyaçlarını yüzde 50’ye dek düşürmektedir.

Enerji verimliliği teknolojisi ise performans ve işlevsellikte derecelendirme özelliği ile kısmi yükler ve duruşlar devir molaları esnasında çalışma hızlarını düşürmekte ve sıvı teknolojisinin tüm özelliklerini yazılımında tanımlamaktadır.

ED ürün ailesindeki elektropnömatik basınç kontrol valfleri silindirlerin hareket profilini farklı aşamalara ayırmakta ve her aşama/faz gerekliliklere uygun spesifik bir basınç seviyesini tanımlamaktadır.

Durumsal basınç kontrolü örneğin yüksüz dönüş hareketleri esnasında hava tüketimini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Daha yüksek verimlilik ve kullanılabilirlik
Rexroth ayrıca geliştirilmiş enerji verimliliğini daha iyi performansla birleştirmektedir. Yüksek dinamiklikteki punch eksenleri için standardize edilmiş modüller verimliliği dakikada 4,000 çift stroka kadar artırmaktadır.

Yüksek dinamiklik sağlayan Rexroth valfleri enerjilendirme sürelerini punch, çentik açma ve delik açma makineleri, kesme presleri, punch ve kopya makineleri, otomatik punch makineleri, yivli punch makineleri, taretli punch makineleri ve gofre makineleri için elektrohidrolik çözümü ile yaklaşık yüzde 40’a kadar düşürmektedir.

Standart güvenlik uygunluğu
Üreticiler makine kullanılabilirliğini IndraDrive servo sürücülere entegre sertifikalı güvenlik işlevleri (İşyeri Güvenliği) ile artırmaktadır.

Tüm makine ya da tüm modüllere tekrar güç verilmesini gerektiren diğer tasarımlardan farklı olarak operatör sadece ilgili eksenler için güvenlik işlevlerini aktive edebilmektedir. Daha sonra makine tekrar başlatılabilir. Rexroth ayrıca yeni M-modül pres kontrol sistemleri ile EN693, EN289 ve ISO13849’a dayanan EC tipi test standartlarına uygun bir çözüm de sunmaktadır.

Temel modüldeki uç uca güvenlik yaklaşımı özelleştirilen çözümler için daha yüksek bir hareket alanı sunarken birçok genişletme modülü ile de ek işlevler sağlanabilmektedir.

Donanım ve yazılım için kolay mühendislik
Uygulama kolaylığı mühendislik sürelerini minimize eder. Bu anlamda, IndraMotion Metal Şekillendirme sistem çözümünün bir parçası olarak geliştirilen tahrik temelli hareket mantığı entegrasyonu için NC temelli Sekanslı Hareket Kontrolü sistemi çoklu eksenlerin kontrolü ve programlanması için gerekli süreleri önemli ölçüde azaltmaktadır. Sekanslı Hareket Kontrolü turlu ayırıcıların, besleme uygulamalarının ve aktarma portallarının uygulanmasını hızlandırarak PLC programlamasına bir alternatif oluşturur. Ayrıca Rexroth’un Easy-2-Combine bağlantı sistemi tüm aktarma/taşıma sistemlerinin mühendisliğini, montajını ve görevlendirilmesini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Program standart montaj arayüzleri olan tutucular, mini kızaklar ve döner ve doğrusal modüller ile pozitif uyumlu bağlantılardan oluşur. Bu sayede seçme, yerleştirme, hizalama ya da XY/XYZ hareketli görevlerin hızlı, kolay ve yüksek bir esneklikle gerçekleştirilmesi sağlanır.

Rexroth tarafından verilen uygulama temelli çapraz teknoloji eğitim kursları makine üreticilerine ve kullanıcılarına çalışanlarını geliştirme şansı vermektedir. 2011’de Rexroth Drive & Control Akademisi sadece Almanya’da 400 farklı tarihte 150 kurs vermiştir.

Elektronik öğrenme modülleri temel hidrolik eğitimi ya da DIN ISO 13849’a uygun olarak işlevsel güvenlik modülü ya da tamamlayıcı program için her zaman açık durumdadır. Elektronik modüller ayrıca karma eğitim yaklaşımının bir parçası olan yüz yüze eğitim kursları ile de desteklenebilir.

Bu yaklaşım her bir katılımcının kendi hızında öğrenmesine imkan vermekte ve içeriğin tamamen anlaşılıp kalıcı bir şekilde öğrenilmesini sağlamaktadır.