Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

S3000 Lazer Alan Tarayıcı ile Cam Sektöründe Güvenlik Uygulaması

Üretimden çıkan cam, bir konveyör taşıma sistemi üzerinde taşınmakta ve son noktada bir robot bu camı özel dizayn edilmiş sehpalar üzerine istiflemektedir. Robotun camı alıp sehpaya taşıması sırasında, robotun insana çarpması, kafes ile robot arasında insan sıkışması gibi riskler oluşmaktadır. Bu riskler de ölüme kadar gidebilecek iş kazalarına sebep olabilen sonuçlar doğurabilmektedir.

Yapılan incelemede, robotun çalışma sahasının bir cihaz ile kontrol edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Risk teşkil eden bölgenin gözlemi yapılmalı, bu bölgede bir kişi varsa bu tespit edilmeli, sistem çalışıyor ise durdurulmalı, çalışmıyor ise çalışmaması garanti edilmelidir.

Bu noktada SICK’in çözümü, robot çalışma bölgesini tarayarak, o bölgede varlık yokluk kontrolü yapan “Güvenlik Lazer Alan Tarayıcı” sensörleridir. Farklı algılama mesafelerine sahip olan bu lazer alan tarayıcılar, çok esnek yapıları sayesinde birçok uygulamada rahatlıkla kullanılabilmektedirler.

Uygulama tekrar incelendiğinde robot çalışma alanının geniş ölçülere sahip olduğu tespit edilmiştir. Normal şartlarda bu alan ancak 2 adet, 4 metrelik lazer alan tarayıcı kullanılarak güvenlik altına alınabiliyordu. Ancak SICK bu noktada rakipsiz algılama mesafesine sahip olan 7 metrelik ürünüyle birlikte bir çözüm üretti. 7 metre koruma, 49 metre uyarı alanına sahip olan S3000 Advanced serisi ürün ile, 2 adet lazer alan tarayıcı kullanmadan uygulamayı tek bir lazer alan tarayıcı ile gerçekleştirmiş oldu. Böylelikle müşteri çok daha düşük bütçelerle uygulamasını gerçekleştirdi.

Uygulamanın bir diğer zorluğu ise, robot kolun farklı hareketlerinde farklı risk bölgeleri oluşmasıydı. Bunun çözümü de ancak farklı alanlar programlanabilen bir lazer alan taratıcı kullanarak olabilirdi. Bu noktada da farklı alan programlanabilen S3000 Advanced modeli seçildi. 4 farklı alan programlanabilen bu model ile, robot kolun farklı hareketlerinde ortaya çıkan farklı bölgeleri koruma şansı oldu. 4 alanın yeterli olmadığı başka uygulamalar için SICK yine yenilikçi ruhunu ön plana çıkartarak yeni bir ürün piyasaya sürdü. Bu yeni lazer alan tarayıcı ile 64 adede kadar alan programlayabilmek mümkün.

Birçok uygulamada problem olarak gözünen toz problemi bu uygulamada da ortaya çıkmaktaydı. Toz kaynaklı problemlerden dolayı sistemin durması, firmalar tarafından istenmeyen üretim kayıplarına yol açmaktadır. Bu problem de S3000’in ön cam kirlilik uyarısı sayesinde ortadan kaldırıldı. Ürün, alan tarayıcının ön camı kirlendiğinde sistemi durdurmadan bunu operatöre bir uyarı olarak vermektedir. Operatör de bu ikazı alarak, hattın ilk durduğu zamanda, alan tarayıcının ön camını silmekte ve problemi daha doğmadan ortadan kaldırmaktadır.

Özellikle bakım grubundaki mühendislerin sormuş oldukları ve başlarına gelen çok ciddi bir problem de yine S3000’in standart bir özelliği ile çözülebilmektedir. Bu soru, “Cihaz gece vardiyasında arızalanırsa ne yapacağız, kim gelip yeni takılan ürüne program yükleyecek” sorusudur. Bu soruya da SICK’in cevabı S3000 soketidir. S3000 lazer alan tarayıcıları soketlerinde bir hafıza kartı bulunmaktadır. Bu hafıza kartı yapılmış olan programı yedeklemekte ve yeni alan tarayıcı takıldığında otomatik olarak bu programı yeni lazer alan tarayıcının hafızasına yüklemektedir. Böylece herhangi bir zamanda bozulan lazer alan tarayıcı yenisi ile değiştirildiğinde tek yapılması gereken şey, enerjinin cihaza tekrar verilmesidir. Böylece cihaz başka hiçbir müdahaleye gerek kalmadan tekrar çalışır konuma gelecektir.

Bakım grubuna sunulmuş olan bir avantaj da, S3000’in üzerinde bulunan display’den o andaki hata kodlarını bakım grubundaki kişilere gösterebilmesidir. Böylece ortaya çıkan arızanın kaynağı çok daha çabuk bir şekilde tespit edilmekte ve arızaya müdahale edilebilmektedir.

Yukarıda anlatılmış olan uygulama birçok noktada gerçekleştirmesi oldukça zor, neredeyse imkansız olan bir uygulamaydı. Ancak SICK’in yaratıcı çözümleri ve ürünlerine eklemiş olduğu özelliklerle bu uygulamanın altından da çok rahat bir şekilde kalkıldı ve bir noktada güvenliği daha da artırarak, fabrikada çalışan insanların güvenliklerine katkı sağlanmış oldu.