Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Rockwell Automation Global Müşterilerini bu yıl Philadelphia’da Ağırladı

Rockwell Automation Otomasyon Fuarı, bu yıl 21. kez 7-8.11.12 tarihlerinde Philadelphia Convention Center’de gerçekleştirildi. Rockwell Automation’un tüm üst düzey yönetiminin hazır bulunarak, şirketin faaliyet gösterdiği 80 ülkeden yetkilinin ağırlandığı fuar öncesi, global üretim ve ekonomik perspektifin ele alındığı bir forum düzenlendi. Güncel üretim teknolojileri ve otomasyondaki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunulan Forumda, üretimi etkileyen makroekonomik trendler değerlendirildi. Bulut çözümlerinin güvenlikten ödün vermeksizin üretime nasıl esneklik kazandıracağı, üretim teknolojileri ve uygulamalarında mobilitenin potansiyel etkileri gibi konularda açıklamalarda bulunan yetkililer, gelişen üretim trendlerine de yol çizdi.

Önümüzdeki 10 yıl “yükselen piyasaların” yılı…

Rockwell Automation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Keith Nosbusch, önümüzdeki 10 yıl projeksiyonuna bakıldığında, “yükselen piyasa”lar olarak nitelendirilen gelişmekte olan ülkelerin, 200 yıldır ilk kez, büyümeye, gelişmiş ülkelerden daha fazla katkı sağlayacağını belirtti. Orta sınıf tüketicide meydana gelecek büyük artış ile pazarın kayda değer yeni talepler doğuracağını aktaran Nosbusch, “Bu makro trendler kısa vadede ekonomik belirsizlikleri de beraberinde getiriyor” diyerek, bu noktada akıllı üretimin ve Rockwell’in sunduğu çözümlerin önemine dikkat çekti. “En büyük büyüme rakamlarını yükselen piyasalarda kaydediyoruz. Bu da en büyük sanayi büyüme rakamlarının ABD dışında kaydedileceğini gösteriyor. O nedenle beş yıl içinde toplam satışlarımızın yüzde 60’ını ABD dışında gerçekleştirmek niyetindeyiz. Bütün büyük müşterilerimiz de yönünü bu pazarlara çevirmiş durumda. Uzun vadede bu pazarlara yatırım yapacağız.” diyen Nosbusch, bu kapsamda yükselen pazarlarda satın almalara başladıklarını da söyledi. Türkiye, Rusya ve Ortadoğu’yu oldukça önemsediklerini aktaran Nosbusch, Cisco, Microsoft gibi kendi alanlarında lider şirketlerle kurdukları ortaklıklarla birlikte bu pazarlarda büyük kazanç hedeşerini dile getirdi.

EMEA bölgesindeki artan rekabete rağmen, Rockwell satışlarını 1,4 milyar dolara çıkardı

Global firmaların rotasını çevirdiği EMEA bölgesindeki yapılanmalarına büyük önem verdiklerini belirten EMEA Başkanı Hedwig Maes, “2009’da EMEA bölgesine 1 milyar dolarlık satış yaparken bugün bu rakam 1,4 milyar doları aştı. Yükselen piyasalarda çift haneli büyüme kaydediyoruz. Kuzey Avrupa’da da büyümeye devam ediyoruz.” dedi. Maes, üretim tesislerinin yeterli olduğunu, yakın vadede yeni üretim tesisi planlamadıklarını söyleyerek “Bölgede şu anda 4 bin çalışanımız, 39 satış ve destek noktamız, 164 dağıtım ortağımız, İsviçre, Polonya ve Almanya’da olmak üzere üç üretim tesisimiz var. Bunların yanı sıra bir AR-GE merkezi (Çek Cumhuriyeti), 6 tamir merkezi (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Dubai, İrlanda, İngiltere), 6 endüstriyel uygulama geliştirme merkezi (İngiltere, İrlanda, Almanya, Güney Afrika), 2 yeterlik merkezi (Almanya ve İtalya) ile bir de dağıtım merkezi (Hollanda) bulunuyor” dedi ve EMEA’daki satışlarının artması ile birlikte bölgede yeni yatırımların da söz konusu olacağını aktardı. “Mid range”, proses, güvenlik ve Ethernet/IP olmak üzere 4 ana konuda sundukları çözümlerin, teknolojinin en üst noktasında ürün ve endüstri tecrübelerini bir araya getirerek, müşterilerine rakiplerine karşı avantaj sağladığını aktaran Maes, Endress+Hauser, Cisco ve Microsoft ile gerçekleştirdikleri partnerliğin de bu avantajı güçlendirdiğini söyledi. Global ekonomideki değişimlerin Avrupa’daki etkilerini de değerlendiren Maes, özellikle büyümenin durduğu Batı Avrupa’daki fırtınanın henüz sona ermediğini söyleyerek, bundan birkaç yıl öncesine göre öngörülebilirliğin çok daha zor hale geldiği bir ortamda, yönetim stratejilerini oluşturmanın çok da kolay olmadığını belirtti. Maes, özellikle üniversitelerden yeni mezun olmuş yönetici pozisyonundaki yeni neslin bu değişken yapıya adapte olmaları gerektiğini aktararak 2013 yılının da çok kolay bir yıl olmayacağını söyledi.

İTÜ Laboratuvarı için Rockwell’den büyük yatırım

“Bundan 10 yıl önce Afrika’da gelirimizin yüzde 80’i geleneksel ürünlerimizden geliyordu. Şimdi çoğu altyapı, petrol ve gaz çözümlerimizden geliyor.” diyen Rockwell Automation Güney Avrupa ve Afrika (EMEA) Bölgesel Satış Direktörü Urs T. Marti, Türkiye ofislerinin son beş yıldır en hızlı büyüyen ofislerinden biri olduğuna dikkat çekti. İlk olarak global müşterilerine destek olmak amacıyla geldikleri Türkiye’nin, son yıllarda yükselen piyasalardan biri haline gelmesi ile kendileri için oldukça önemli olduğunu söyleyen Marti, Türkiye’de sayıları neredeyse Avrupa’nın tamamı ile eşit olan OEM’lerin kendileri için önemli bir hedef olduğunu aktardı. Marti, “Türkiye, orta ve küçük ölçekli OEM’ler konusunda bölgedeki en yüksek kapasiteye sahip ülkelerden biri. Bu firmalar, Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerine ihraç ettiği makinelerinde Rockwell’in sağladığı çözümler ile rekabet avantajlarını yükseltiyorlar.” dedi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulmakta olan laboratuvar yatırımlarına da değinen Marti, Amerika ve Çin dışında ilk olarak Türkiye’de kurulacak olan bu laboratuvarın, insan kaynağına verdikleri önemin güzel bir örneği olarak Türkiye’deki rakipleri karşısında da önemli bir fark yaratacağını vurguladı.

“En büyük avantajımız, tamamen otomasyona odaklanmış en büyük şirket oluşumuz”

“Rakiplerimiz otomasyon dışında alanlara da odaklanmış durumda. Biz Rockwell olarak tamamen otomasyona odaklanmış en büyük şirketiz.” diyerek, rakiplerinden bu anlamda önde olduklarını belirten Küresel Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı John McDermott, tüm dünyada kurdukları ortaklık ve distribütörlük modeli ile geliştiklerini, bu şekilde konusunun uzmanları ile çalışarak ürünlerini tamamladıklarını dile getirdi. “Dünyaya baktığımızda, ABD pazarı bizim tüm işlerimizin yüzde 50’sini, Kanada %6-7’sini, Latin Amerika %6-7’sini, Avrupa “-23’ünü oluşturuyor.” diyen McDermott, ABD’nin hala en büyük pazarlarını oluşturduğunu, ancak önümüzdeki 5 yıl içinde ABD’nin tüm faaliyetleri içindeki payını @’a çekerek, diğer bölgelerin payını `’a çıkarmayı hedeşediklerini söyledi. “Ortadoğu’yu son birkaç yıldır yakın markaja aldık. Orada altyapı ve insan kaynakları yatırımı yapıyoruz.” diyen McDermott, Ortadoğu’da petrol ve gaz sektörlerine, Afrika’da madencilik, petrol ve gaza, Türkiye’de ise OEM’lere yöneldiklerini kaydetti.

"Son 10 yıldır makine güvenliğine ve işçi güvenliğine çok büyük yatırım yaptık”

“Önümüzdeki 5 yıl içinde yükselen ekonomilerde satışlarımızın, toplam satışlarımızın 0’unu oluşturmasını bekliyoruz.” diyen Küresel İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Kann da, Kuzey Amerika’da iyileşmenin yavaş seyrettiğini söyleyerek, son birkaç yıldır yükselen piyasalarda hızla büyüdüklerini aktardı. “Çin, Hindistan, Brezilya ve Meksika şu anda önemli. Ancak biz Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’yı da çok önemsiyoruz. Ortadoğu’da petrol ve gaza odaklanıyoruz. Türkiye’deki OEM sektörü için ise daha geleneksel ürün ve hizmetlerimizi daha uygun fiyatlarla satma yoluna gidiyoruz. Afrika’nın güneyinde ise madencilik üzerine gidiyoruz.” açıklamasında bulunan Kann, geçtiğimiz yıl Güney Afrika’da madencilik sektöründe bir satın alım gerçekleştirdiklerini ekledi. Sürdürülebilirlik adına attıkları en önemli üç adımın, enerji yönetimi, optimizasyon ve güvenlik olduğunu söyleyen Kann, “Güvenlik, sürdürülebilir bir işin temeli. Son 10 yıldır makine güvenliğine ve işçi güvenliğine çok büyük yatırım yaptık.” dedi.

Rockwell Automation önümüzdeki yıl 13-14 Kasım´da Houston´da

Katılımcı firmaların CEO’ları, otomasyon müdürleri ve yatırım müdürlerinin katıldığı ileri düzey bir etkinlik olarak gerçekleştirilen Rockwell Automation Otomasyon Fuarı’nda, Rockwell’in son teknoloji ürün ve sistemlerinin yanı sıra, her bir sektöre ait dünyadaki son uygulamaların ele alındığı teknik oturumlar düzenlendi.

Katılımcıların farklı uygulama tecrübelerinden faydalanmasının sağlandığı oturumlarda; otomotiv, enerji yönetimi ve çevre, gıda ve içecek, yaşam bilimleri, denizcilik, makine ve ekipman üreticileri (OEM), petrol ve gaz, su-atıksu sektörlerindeki en dikkat çekici uygulama örnekleri ile Rockwell Automation’ın burada sunduğu çözümler hakkında bilgiler verildi. Rockwell Automation Otomasyon Fuarı’nın önümüzdeki yıl 13-14 Kasım 2013 tarihinde Houston’da yapılması planlanıyor.

4. çeyrekte %7, 2012’de ise %4 büyüme

Philadelphia Convention Center’de gerçekleştirilen Rockwell Automation Otomasyon Fuarı’nda, şirketin 2012 mali yılının dördüncü çeyrek ve tüm mali yıl rakamları da duyuruldu. Buna göre, 2011 mali yılının dördüncü çeyreğinde yakalamış olduğu 1.65 milyar dolarlık satış düzeyini %1 oranında büyüten Rockwell Automation, 2012 yılının dördüncü çeyreğinde cirosunu 1.66 milyar dolara taşıdı.

Rockwell Automation’un, 2012 yılının 4. çeyreğinin mali yılında satışlar, üçüncü çeyreğe kıyasla %7 oranında artış göstererek bu sene 201.8 milyon dolara (hisse başına 1.39 dolar) ulaştı. Ayrıca mali yılın 4. çeyreğinde serbest nakit akışı da 346.6 milyon dolar olarak açıklandı. 2012 yılı mali rakamlarına göre 2011 mali yılında 6 milyar dolar olan cirosunu %4 büyüterek 2012 yılında 6.26 milyar dolara çıkaran marka, organik satışlarını da bu yıl %6 oranında artırdı. 2011 yılında sürdürülen faaliyetlerden elde edilen 697.1 milyon dolarlık gelir (hisse başına 4.79 $) ise, hisse başına %7´lik bir artışla 2012 mali yılında 737 milyon dolara (hisse başına 5.13 $) yükseldi. Şirket ayrıca, Kasım ayında yapılan ölçümlere göre, dünya çapında bünyesine çalışan kişi sayısını 22 bin’e çıkardı.