Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Robotik Uygulamaları için Genişletilmiş Otomasyon: TwinCAT 3

Bilimsel otomasyon, özellikle çok işlemcili destek durumunda işlemci gücünün tam olarak kullanılabilmesini olanaklı kılar, bu sayede geleneksel PC tabanlı otomasyon uygulamaları yeni bileşenlerle genişletilebilir.

Standart kontrol sistemine yalnızca ölçüm teknolojisi ve Koşul Gözleme değil, aynı zamanda robotik de dahil edilebilir. Robotik ve Hareket Kontrolü fonksiyonları optimum performans için tek bir platform üzerinde birleştirilebilir ve senkronize edilebilir.

Azaltılmış mühendislik maliyetleri: Konfigürasyon, parametrelendirme ve arıza
tespit tek bir sistemde

TwinCAT Kinematik Dönüşüm yazılımı robot kontrolünü TwinCAT otomasyon paketi ile bütünleştirir. PLC, Hareket Kontrolü, HMI, ölçüm teknolojisi ve robotik fonksiyonları tek bir endüstriyel PC üzerinde çalıştırılabilir.

Konfigürasyon ve programlama tamamen TwinCAT içerisinde gerçekleşir ve bu sayede mühendislik süresi ve maliyetlerinde önemli ölçüde azalma sağlanır.

Şu ana kadar şu kinematik sistemleri dahil edilmiştir: Kartezyen portal, kesici kinematikleri, silindir kinematikleri (H-Bot), SCARA, 2-D kinematikleri, 2-D paralel kinematikleri ve 3-D delta kinematikleri. Geleceğe yönelik olarak daha fazla kinematik sistem planlanmıştır.

Ayrıca, TwinCAT Kinematic Transformation yazılımı takip fonksiyonları sunmaktadır. Bu, robotun hareketli bir nesne ile senkronize edilmesini sağlar ve bu sayede, örnek vermek gerekirse, ürünler konveyör bantlardan ya da eğimli döner tablalardan alınabilir.

Genişletilmiş otomasyon, robotik için yeni olanaklar sunuyor
PC tabanlı kontrol teknolojisine yönelik yeni yazılım nesli olan TwinCAT 3 ile, IEC 61131-3’e ek olarak C/C++ ve Matlab/Simulink programlama dilleri de kullanılabilmektedir.

Bu sayede özel robot kinematikleri son derece basit bir şekilde dahil edilebilir. Özel kontrolörlerin kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda bunlar basit bir şekilde Matlab/Simulink modelleri olarak sisteme dahil edilebilir.

Ölçeklendirilebilir sürücü teknolojisi
Özellikle küçük robotların kullanıldığı uygulamalarda, küçük ölçekli çıkışlar için kompakt sürücü donanımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Beckhoff EtherCAT Terminal sistemine yönelik EL7201 servo terminal, 200 W düzeyine kadar olan motorlar için eksiksiz bir servo sürücü sistemini standart terminal gövdesi içerisine sığdırıyor. Basit bütünleşme sayesinde kompakt ve düşük maliyetli robotik uygulamaları basit bir şekilde hayata geçirilebiliyor.

AX5000 EtherCAT sürücüleri ile servo motorların bileşimi son derece dinamik poziyonlama görevleri için kullanıma sunuluyor.

Standart ya da paslanmaz çelik tasarımlı yeni AM8000 servo motor serisi yüksek dinamikler, düşük maliyet ve enerji verimliliği özellikleriyle öne çıkıyor.

Bu yeni servo motor serisinin göze çarpan özelliklerinden biri de güç ve geri besleme sisteminin standart motor kablosunda buluştuğu yeni tek kablo teknolojisidir. Bunun neticesinde malzeme ve işletime alma maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanıyor.

IP 67 korumalı AM8800 paslanmaz çelik model özellikle gıda, ilaç ve kimya endüstrilerinde kullanıma uygundur.

Etkili ve emniyetli robot kontrol sistemleri
Gerçek zamanlı Ethernet fieldbus EtherCAT son derece kısa güncelleme süreleriyle azami performans sunmaktadır. TwinSAFE güvenli veri iletimi temin etmektedir. Beckhoff’un dahili emniyet sistemi I/O’lardan sürücülere kadar emniyet sağlamaktadır.

Bu, aynı zamanda, emniyet programının TwinCAT sisteminde programlanmasını ve test edilmesini içermektedir.