Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Robotik Çözümleri

Üretimde verimliliğin, standardizasyon ve kalitenin çok önem kazandığı günümüzde, makine ve sistemlerde robotlaşma kaçınılmaz hale geliyor.

Makine ve sistem otomasyonunda lider firmalardan biri olan Schneider Electric, makine ve robot kontrolü için mekatronik (hazır delta, gantry, portal robotlar),  elektriksel ekipman, SCADA, MES sistemler dahil komple çözüm sağlamaktadır.

Her zaman olduğu gibi her ihtiyaca uygun, fiyat performans optimizasyonu ile çözümler sağlayan Schneider Electric, makine ve robotik sistemler için de ölçeklenebilir çözümler sunmaktadır.

{resim_sag_kucuk}15{/resim_sag_kucuk}Basit ve orta ölçekli makine ve robot uygulamaları için LMC058 hareket kontrolör ve servo sistemler kullanılabilirken, delta robot, scara robot uygulamaları gibi ileri teknolojik sistemlerde ve çoklu robot uygulamalarında PACDrive3 hareket kontrol ve robot sistemleri kullanılmaktadır.

Modicon LMC058 ile NC sistemler
Üstte görülen CNC (lazer-kaynak kesim) makinesinde ve alttaki uygulamada LMC058 hareket kontrolör ve servo eksenler kullanılmıştır. LMC058 kontrolör senkron olarak, canmotion-bus üzerinden 8 servo eksen kontrol edebilir.

Senkronizasyon istenmeyen eksenler için 16 servo eksene kadar kontrol mümkündür. Sistem CNC fonksiyonelliğine sahiptir. CAD dosyaları import edebilir. CAM program ile haberleşerek G kod işleyebilir. 

Ayrıca makinenin hidrolik, pnömatik, asenkron motor kontrolü gibi diğer fonksiyonları için ilave PLC’ye ihtiyaç yoktur.
LMC058 ile 2 eksen kesme makineleri, punch, profil, kaynak, büküm makineleri yapılabilir.

Tek noktadan onlarca robot kontrolü
Bir üretim hattı çok sayıda robot ve makineden oluşabilir. Bu makine ve robotların kontrolü (stand-alone) bire bir olabileceği gibi, PACDrive3 sistemleri ile hepsinin kontrolünün tek bir noktadan, tek bir kontrolörden olması mümkündür.  

En bilinen robot sistemlerinde makinenin PLC ve hareket kontrolörünün robot kontrolörleriyle iletişimi sağlamak için çeşitli özel arayüzler ve haberleşme yazılımları kullanılır. İlave robot kontrolörlerinin kullanılması, farklı programlama dillerinin olması ve yoğun senkronizasyon çabası sistemin kontrolünü karmaşıklaştırmakta ve istenilen performansa ulaşılmasını güçleştirmektedir. Verimliliğin azalması ve tepki sürelerinin artmasıyla haberleşmeler sistemin darboğazı haline gelmektedir. Bu belirgin engel, üretimsel kazançlar sağlamak için tasarlanmış robot teknolojisinden ödün verilmesine neden olmaktadır. Sonuç olarak geleneksel kontrol yaklaşımı gıda, içecek ve diğer paketlenmiş ürün imalatçılarının istenen işlem hacmini elde etmesinde problemlere yol açabilmektedir. PACDrive3 sistemleri ile tüm bu problemler ortadan kaldırılmıştır.

{resim_sol_kucuk}16{/resim_sol_kucuk}PACDrive3 sistemle tek kontrolör ile 30 robot ya da 99 eksenin kontrolü yapılabilir. Mevcut pazardaki en güçlü Ethernet tabanlı haberleşme çözümlerinden biri olan Sercos III kullanır.

Yandaki robot hattı, Schneider Electric Delta robotları ve Pacdrive3 kontrol sisteminden oluşmuştur.

PACDrive robotik çözümünde, hareketlerin programlanması ve robot kinematikleri ayrı süreçlerdir. Başka bir deyişle, oluşturulan hareket programından bağımsız farklı robot kinematikleri seçilebilmektedir. Projede PacDrive’ın hazır mekanikleri olan GANTRY, PORTAL, DELTA-2 veya DELTA-3 kullanılabileceği gibi müşteri veya 3. parti sağlayıcılar tarafından geliştirilen mekanikler de kullanılabilmektedir. Uygun dönüşüm modülüyle seçilen çözüm hareket programına adapte edilir.
Yine makinenin diğer fonksiyonları için ayrı bir PLC’ye gerek yoktur.

PacDrive sistemler uzak dağıtım sistemleri ile sistemlerin kurulum süresini çok kısaltır.

Pacdrive3 servo sürücüler tek ve çift servo motor kontrol edebilirler.

Servo sürücüler ortak güç modülü kullanabilirler. Pacdrive3 ile;
• 1 Servo drive ile 2 eksen kontrolü,
• 1 SERCOS3 safety integrated fieldbus,
• Otomatik motor tanıma,
• Kablo ile dağıtılmış motor besleme ve kontrolü,
• 1 power supply & DC bus ile çok sayıda servo sürücü besleme mümkündür.