Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Riskli Alanlara Güvenli Giriş Anahtarı

Euchner´in CKS serisi güvenli giriş anahtarı ile tehlikeli ve riskli makine parkurları, robot hücreleri ve operasyon seçimlerinde emniyet en üst düzeye çıkarılabilmektedir. Bu tip riskli alanlara yetkili kişiler dışında müdahale edilmemesi gereken durumlarda, CKS serisi güvenli giriş anahtarı ile kontrol sağlanır. Makinelerin ani ve beklenmedik hareketinden kaynaklanabilecek kazaları önlemek amacıyla, CKS ürün anahtarı kontrollü başlangıç sağlar. Operasyon seçimlerinde; bu işlemin en doğru ve yetkili kişi tarafından gerçekleştirilmesinde en etkili konumdadır. Bu sistem, tehlikeli ve riskli makinelerin bakım aşamasında da önemli bir görev alır. Makinelerin bakım aşamasında istenmeyen hareketlerin önüne geçebilmek için kontrollü duruşu da sağlar. Örneğin; Euchner CKS sisteminin mevcut olduğu bir robot hücresini ele alalım. CKS sistemi ile beraber bu hücrede birçok kapı emniyet anahtarları mevcut olabilir. CKS ürününün bir özelliği de sistemde yer alan diğer emniyet ürünlerine en yüksek emniyet sınıfı ile entegre olabilmesidir. (EN ISO 13849-1 makine kontrol sistemlerinin emniyet ile ilgili kısmı Kategori 4 / PL e). Bu özellik riskli alanda emniyeti en yüksek seviyede tutmak için oldukça önemlidir. Robot sistemde doğru olarak kodlanmış anahtar olduğu sürece çalışmaya devam etmektedir. Bakım ekibi, riskli robot hücresine girmeden anahtarı CKS sisteminden çıkarır ve robot güvenli bir şekilde durur. Bu aşamadan sonra bakım ekibi CKS anahtarını yanına alarak riskli alana girer ve bakım süreci emniyetli bir şekilde gerçekleşir. Bu süreçte yanlışlıkla robot hücresinin kapısı kapatılıp, diğer emniyet sistemlerinin onay vermesiyle robot “ Start “ komutu alabilir. Bu durumda son kontrol mekanizması CKS´den bilgi beklenir. CKS sisteminde de kodlanmış anahtarın olmamasından başlama isteğine izin vermez ve riskli alanda bakım ekibinin başına gelebilecek bir kazanın da önüne geçilmiş olunur. Bunlara ek olarak Euchner CKS sistemi ile üretim hattının uygun bir şekilde yetkili kişi tarafından durdurulması da sağlanır.

Özellikleri
• Yüksek güvenlik gereksinimlerine uygun: EN ISO 13849-1 makine kontrol sistemlerinin emniyet ile ilgili kısmı Kategori 4 / PL e.
•Doğru anahtar onayı olmadan tehlikeli makinelerin çalışmasına izin vermez.
•Birbirlerinden bağımsız bir şekilde kodlanmış anahtarlar sayesinde, aynı işlemi başka bir anahtarla yapamama.
•Dış etkenlere karşı dayanıklı sağlam gövde.

Avantajları:
• Birçok kullanım alanı; riskli alana giriş, bakım süreci, operasyon modu seçimi…
• Yüksek koruma düzeyi IP67 ile toza ve suya karşı dayanıklı sağlam yapı.
• Tek bir değerlendirme ünitesine birçok CKS okuyucu bağlayarak yer tasarrufu.
• Kolay kurulum ve öğrenim.
• M8 konnektör ile kolay ve hızlı bağlantı.